آسیاب های بادی زیبای جهان

معروف ترین آسیاب های بادی جهان

وقتی بشر اولین بار فهمید که برای انجام کارها می توان از قدرت باد استفاده کرد آسیابان های بادی را ساخت و توانست با یک وسیله مکانیکی ساده از انرژی زیاد باد استفاده کند. در قرن ۱ بعد از میلاد، مهندس یونانی چرخ بادی آسیابان را اختراع کرد تا این چرخ بتواند به این وسیله نیرو برساند،  اولین آسیاب های بادی در قرن ۹ در ایران ساخته شد که از این آسیاب ها برای پمپاژ آب و آسیاب گندم استفاده می کردند، پس از آن در قرن ۱۲ میلادی اولین آسیاب های بادی در اروپا ساخته شد که طراحی آن ها با آسیاب های آسیایی تفاوت داشت، می خواهیم درباره معروف ترین آسیاب های جهان صحبت کنیم با الی گشت همراه باشید.

آسیاب های بادی رودز

بندر مندراکی در گذشته دروازه نظامی شهر باستانی رودز یونان بوده که امروز این بندر محلی است که کافه های ساحلی، قایق های بادبانی و ماهیگیری زیادی دارد، در این بندر در آن زمان موج شکن های بادی، سه آسیابان قرون وسطی ای داشتند که دانه های آسیاب شده را از کشتی های تجاری در بندر تخلیه می کردند.

آسیاب های بادی رودز

آسیاب های بادی اولاند

اولاند دومین جزیره بزرگ سوئد است و جمعیت پراکنده ای دارد، بیشتر خاک این شهر از زمین های کشاورزی و جنگل تشکیل شده است. آسیابان های چوبی اولاند که تعداد بعضی از آن ها به ۴۰۰ عدد می رسد تبدیل به نماد این جزیره شده اند که بیشتر برای تامین نیازهای اهالی این مزارع ساخته شده اند و همه آن ها الان جزو آثار حفاظت شده هستند.

آسیاب های بادی اولاند

آسیاب های بادی زانس سخانس

زانس سخانس یک موزه و منطقه حفاظت شده است که در کناره های رود زان در شهر زاندام در هلند قرار دارند، این آسیاب ها، معماری سنتی این محل را از قرن ۱۷ و ۱۸ نمایش می دهند، در این محل خانه های سنتی و چوبی سیاه و سبز، چندین آسیاب بادی و مغازه های صنایع دستی وجود دارد که در معرض نمایش افراد قرار داده شده اند. این آسیاب ها کارهای صنعتی زیادی مثل اره کردن چوب، پوست کردن دانه ها، و تهیه دانه ها و گرفتن روغن از مغزها را انجام می دهند.

آسیاب های بادی لامنچا

آسیاب های لا منچا دشت های خشک وسیعی از مرکز اسپانیا را احاطه کرده اند، در این محل قلعه های قرون وسطی ای و آسیاب های بادی معروفی وجود دارد که به آن ها در کتاب معروف دون کیشوت هم اشاره شده است  کتابی که در دو جلد در سال های ۱۶۰۵ و ۱۶۱۵ منتشر شد و به عنوان اولین رمان مدرن به زبان های مختلفی ترجمه گشت.

آسیاب های بادی لا منچا

آسیاب های بادی میکونوس

آسیاب های میکونوس یکی از شناخته شده ترین جاذبه های کل جریره یونانی هستند، وقتی که کشتی نزدیک بندر میکونوس می شود ۵ آسیاب بادی این شهر اولین چیزی است که توجه افراد را به خود جلب می کند چون آن ها بر روی تپه های آن محل قرار دارند، در شهر میکونوس در کل ۱۶ آسیاب بادی وجود دارد که بیشتر آن ها در قرن ۱۶ توسط ونیزی ها برای آسیاب گندم ساخته شده اند. با مدرن شدن شهر استفاده از این آسیاب ها کم کم کاهش پیدا کرد تا این که در اواسط قرن ۲۰ دیگر هیچ استفاده ای از آن ها نشد.

منبع: touropia.com

پلی مرگبار که ماجراجویان به رد شدن از روی آن افتخار می کنند!
۸ کلیسای غیر طبیعی نروژ که از چوب ساخته شده اند! + تصویر
روی سقف این خانه در اسپانیا یک اژدها خوابیده است!
گنبد قابوس، میراث جهانی یونسکو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code