آشنایی با طبع فرانسوی

غذاهای فرانسه

فرهنگ و آداب و رسوم فرانسه

جامعه ای فرانسه از نظر فرهنگی غنی است و این امر حاصل بیش از هشت قرن تلاش و خلاقیت افراد مختلف در این کشور است. در قرون وسطی فرانسه, فرهنگی ناقص و تکامل نیافته داشت. ولی در قرون ۱۶ تا ۱۸, با پشتیبانی های مالی ویژه دولت و استفاده از ثروت کشور و مستعمرات مختلف, فرهنگ خود را به حد کمال رسانید, به طوری که تنها با فرهنگ پاپ در رم قابل مقایسه بود. این پشتیبانی و حمایت حکومت از علم و فرهنگ, گروه های کثیری از هنرمندان, دانشمندان و صنعتگران با ذوق اروپایی را به پاریس جذب کرد. در قرن حاضر فرهنگ فرانسه مانند سایر کشورهای غربی عمیقا تحت تاثیر قرارگرفته است, ولی روش های فرانسوی هنوز هم بر برخی از فرهنگ های دیگر تاثیر می گذارند.

عادت غذایی فرانسوی‌ها

صحبت از کشور فرانسه که می‌شود، تفاوتی نمی‌کند در مورد چه موضوعی باشد، هر چیزی از این کشور با ته چاشنی‌ای از ذوق و هنر پیوند خورده است. فرانسوی‌ها بسیار دوست دارند روابط خانوادگی‌شان را به وسیله میز غذا مستحکم‌تر کنند؛ پس حتما یک وعده غذایی را در کنار هم میل می‌کنند. ساختار غذایی آنها بر پایه ۳ وعده غذایی تعریف می‌شود که تقریبا در زمان‌های مشخص و تغییرناپذیری سرو می‌شوند. در این کشور، منطقه به منطقه، آداب و تنوع غذایی مختلفی را شاهدیم. اگر در پایتخت فرانسه یعنی پاریس باشید، می‌بینید که غذاهای دریایی مانند صدف و حلزون طرفداران زیادی دارند اما در جنوب فرانسه به دلیل رواج کشاورزی، علاقه به سبزی‌ها، میوه‌ها‌ و به خصوص سیب‌زمینی بیشتر است و اهالی بخش بزرگی از این کشور نیز به غذاهای گوشتی گرایش دارند. اما به طور کلی محبوب‌ترین غذاهای فرانسوی‌‌ها غذاهای دریایی هستند که با انواع سس سرو می‌شوند. پایه بسیاری از غذاهای فرانسوی‌ها را سس‌ها تشکیل می‌دهند. در واقع، سس‌ها نقش مهمی در تهیه غذاهای فرانسوی دارند. اغلب سس‌های فرانسوی را با استفاده از نشاسته یا راکس (به آردی می‌گویند که در کره تفت می‌دهند) غلیظ می‌کنند. از انواع سس‌های رایج فرانسوی می‌توان به سس بشامل( که اساس آن آرد و شیر است)، سس مایونز، سس‌های کره‌ای، سس گوجه‌فرنگی (که به سس مادر معروف است و در تهیه بسیاری از سس‌ها از آن استفاده می‌شود) و در نهایت سس پنیر (معروف‌ترین سس فرانسوی) اشاره کرد. علاوه بر همه اینها، دسر جایگاه خاصی در تغذیه فرانسوی‌ها دارد و انواع کیک‌ها، ژله‌ها، پودینگ و سالادهای میوه‌ای را شامل می‌شود. یکی دیگر از علاقه‌‌های رایج مردمان فرانسه، انواع پنیر است که آن‌ را در تهیه غذاها و دسرهای مختلف‌شان به کار می‌برند.

فرانسوی‌ها عاشق غذای دریایی‌اند

فرانسوی‌ها مانند مردم سایر کشورها عادت‌های درست و غلط تغذیه‌ای بسیاری دارند. یکی از عادت‌های خوب آنها سر ساعت غذا خوردن است. این موضوع به دستگاه گوارش کمک می‌کند که در ساعت مشخص آنزیم‌های گوارشی را ترشح‌ کند و فعالیت دستگاه گوارشی را به بهترین نحو به انجام رساند. البته کسی که همیشه خود را به غذا خوردن در یک ساعت مشخص عادت می‌دهد، ممکن است در اثر نخوردن غذا سر آن ساعت به دلیل بروز یک مساله، عصبی شود و بر رفتارش کنترل نداشته باشد. عادت خوب دیگر این مردم، مصرف غذاهای دریایی است. متخصصان تغذیه همیشه توصیه می‌کنند که حداقل ۲ بار در هفته از فرآورده‌های دریایی استفاده کنید؛ زیرا چربی‌های این غذاها از نوع غیراشباع و به خصوص امگا ۳ است. درباره علاقه فرانسوی‌ها به انواع سس نیز باید گفت که مصرف سس‌ها عادت بدی نیست و بستگی به این دارد که چه نوع روغنی به سس‌زده شود. اگر در سس از روغن‌های مایع و غیراشباع مانند روغن زیتون استفاده شود و چربی‌که از این سس به بدن ما می‌رسد جایگزین سایر چربی‌های مصرفی در آن وعده شود، خوردن سس عادت غذایی بدی نیست، مگر اینکه غذای شما سرخ‌کرده یا چرب باشد و به آن سس نیز بزنید. آخرین نکته درباره مصرف زیاد پنیر در فرانسه است. مردم این کشور معمولا در روز از چند نوع پنیر استفاده می‌کنند. پنیر مقدار مناسبی پروتئین، کلسیم و فسفر دارد و برای افرادی که امکان مصرف شیر و ماست ندارند، منبع مناسب کلسیم است. البته پنیرها درصد چربی متفاوتی نیز دارند و به هر حال افراد باید به میزان کالری آنها توجه کنند. از سوی دیگر، مصرف پنیر، به ویژه پنیرهای کهنه، به دلیل داشتن تیرامین می‌تواند سبب تنگی عروق، افزایش فشارخون و سردرد شود. ضمن اینکه مصرف زیاد پنیر، اسیدی‌شدن خون و درنتیجه برداشت کلسیم از استخوان‌ها و بروز پوکی استخوان را به همراه دارد، بنابراین بهتر است آن را نیز مانند سایر مواد غذایی به اندازه مصرف کنید.

غذاهای فرانسوی از مشهورترین و متنوع ترین انواع غذا در جهان است؛ به طوری که می توان گفت که تنوع غذاهای فرانسه بیش از هر کشور دیگر است؛ فقط غذاهای چینی از نظر تنوع قابل رقابت با غذاهای فرانسوی است. تنوع غذاهای فرانسوی را به دلیل تنوع آب و هوایی, جغرافیایی و فرهنگ مردم آن در قسمت های مختلف کشور و در ارتباط با دیگر فرهنگ ها در اقصی نقاط جهان می دانند. در صفحه روبرو به چند نمونه از معروف ترین این غذاها اشاره می کنیم:

برخی از غذاهای معروف فرانسوی

۱٫ لورن (Lorraine): این غذا از محبوب ترین غذاها در بین مردم فرانسه به شمار می رود, به کیکی شباهت دارد که طعم آن شور است. مواد اولیه لورن عبارتند از: تخم مرغ, پنیر, ژامبون وخامه. این غذا پیتزای فرانسه محسوب شده و مردم فرانسه آن را هم سرد و هم گرم مصرف می کنند. پخت آسان و طعم خوب لورن از دلایل علاقه مردم فرانسه به این غذا است. لورن نام یک منطقه در فرانسه است. زمانی لورن غذای مخصوص این منطقه بود, اما هم اکنون در سراسر کشور تهیه می شود.

۲٫ آندویت (Andouillettes): نوعی سوسیس است که از دل و جگر تهیه می شود و در کنار آن از چیپس یا پوره سیب زمینی استفاده می کنند. این غذا مخصوص منطقه اراس(Arras) است.

۳٫ آنگوی اور (Anguilles au vert): این نوع غذا از مارماهی , همراه با اسفناج و برگ های گیاه ترشک تهیه شده و با جعفری تزیین می شود. این غذا را سرد یا گرم عرضه می کنند و با نان سرخ شده می خورند.

۴٫ کارپ البیر (Carpe al a biere): این غذا از ماهی کپور رودخانه ای درست می شود و آن را با کره, پیاز , موسیر, کرفس, برگ بو, و آویشن در فر می پزند و داخل نان مخصوص قرار می دهند.

۵٫ کک البیر (Coq ala a biere): آب مرغ غلیظی است که در منطقه لیک (Licques) از پرندگان شکاری یا مرغان وحشی تهیه می شود. این غذا همراه با سبزیجات پخته می شود.

۶٫ فلامیش (Flamiche): نام یک نوع کیک میوه دار مربایی است که در منطقه فلامیش مصرف می شود. بهترین نوع این کیک با کره تهیه می شود. گاهی نیز این کیک را با پنیر محلی تهیه می کنند. کیک فلامیش ممکن است طعمی شیرین یا طعم های دیگر داشته باشد.

۷٫ تارت افروماژ (Tarte au fromage): نوع دیگری از کیک پنیری فلامیش است. روی این کیک باز است و مواد را داخل آن می ریزند. این کیک را با پنیر محلی تهیه می کنند و این پنیر معمولا طعمی ترش دارد.

۸٫ لس کربناد فلامندس (Les Carbonades flamandes): نوعی آبگوشت خیلی غلیظ منطقه فلاندری (Flamder) است. این غذا با گوشت های تکه تکه که قبلا روی کباب پز پخته شده, همراه با پیاز و نوشیدنی محلی این منطقه تهیه می شود.

۹٫ گفرس آلا سیتروبه (Gaufres a la citrouille): نوعی کلوچه که با کدو تنبل, آرد, نوشیدنی و سبزیجات در طعم های مختلف تهیه میشود. در داخل این کلوچه مواد مختلفی قرار می دهند.

۱۰٫ هشپوفلاماند (Hochepot flamand): آبگوشت غلیظی که با گوشت گاو, گاومیش, گوسفند و ژامبون نمکی تهیه می شد. قبلا همه این مواد را همراه با سبزیجات مختلف مثل هویج, سیب زمینی, تره, پیاز, شلغم, سیر, کرفس, و لوبیا مخلوط می کردند. اما در حال حاضر معمولا فقط با گوشت گاومیش و سبزیجات تهیه می شود.

۱۱٫ پچولش (Potjevleisch): این غذا را در قابلمه های مخصوص سنگی درست می کنند که باعث لذیذتر شدن آن می شود. در طبخ آن از گوشت قورمه شده استفاده می کنند. این غذا از چند نوع گوشت تهیه می شود. اغلب گوساله و خرگوش یا مرغ با اردک و خرگوش که گاهی گوساله نیز به آن اضافه می کنند و با پیاز, موسیر, سیر, نوشیدنی محلی, سبزی خشک, لیمو و گوجه فرنگی پخته می شود. این غذا مخصوص منطقه فلامیش است.

۱۲٫ سوپ الی (Soup al ail): این غذا مخصوص منطقه دوئه (Douai) و همان سوپ سیر است.

۱۳٫ تارت اگرو بور (Tarte agros bords): نوعی کلوچه شیرین که روی آن باز است. کرم, پودر و سایر مواد را داخل آن قرار می دهند و روی آن پوشیده نمی شود. غیر از کرم, پودر, شیر, تخم مرغ و شکر نیز به آن اضافه می کنند. این کلوچه, شیرینی رسمی مردم فرانسه است و در فر چوبی پخته می شود.

۱۴٫ واتر زویی (Waterzooi): آب ماهی غلیظی است که با سبزیجات, خامه و هر ماهی خاردار مانند کپور و اردک ماهی تهیه و بعضی اوقات نیز با مرغ و یا هر گوشت سفید دیگری نیز پخته می شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد