آشنایی با روستای داماش گیلان

داماش روستایی زیبا و از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار است که در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی رودبار و در ۱۳۰ کلومتری رشت قرار گرفته است. این روستا حدود ۱۸۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا دارد. مختصات جغرافیایی این روستا مختصات جغرافیایی (۴۹ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی) و (۳۶ درجه و ۴۴ ذقیقه عرض شمالی) است. داماش گیلان در گذشته صرفاً جنبه ییلاقی داشته بود، ولی امروزه به سکونت گاهی دائمی تبدیل شده است.

روستا داماش الی گشت

قرارگیری داماش در ارتفاعات رشت کوه البرز باعث شده که داماش مناظری دیدنی و آب و هوای عالی داشته باشد، ولی به همین به علت، این روستا فاقد اراضی هموار برای محصولات کشاوری است. بنابراین، عموم مردم این روستا که به زبان «تاتی» صحبت می‌کنند، از طریق باغداری، دامداری و یا ارائه خدمات ابرار معاش می‌کنند.

مطالب مرتبط:
روستای فوشه، منطقه خوش آب و هوا در گیلان
شکوه طبیعت ایران در بهشت گمشده گیلان، ماسال

یکی از جاذبه های روستای داماش به رویش گل سوسن چلچراغ (نام علمی: Lilium ledebourii) در این منطقه است. این گل برای نخسیت بار توسط محققی به‌نام لدربوری کشف شد و در سال ۱۳۵۴ توسط اداره کل محیط زیست استان گیلان به عنوان یک اثر ملی کم و معرفی شد. با توجه به نادر بودن این گل ملی و ثبت شده در فهرست میراث طبیعی، سازمان محیط زیست اطراف این زمین را حصار کشی کرده و از آنجا که این منطقه جزء مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست کشور است هرگونه بهره برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست کشور ممکن خواهد بود.

سوسن چلچراغ  که گونه‌های تیره سوسن است، تنها ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر ارتفاع دارد.  گل سوسن چلچراغ بسیار کمیاب است و تنها در دو منطقه در دنیا می‌روید. یکی در اطراف روستای داماش و دیگری در لنکران جمهوری آذربایجان.

روستا داماش الی گشت

جاذبه دیگر این روستا آب معدنی آن است و خیلی از گردشگران برای همین منظور به داماش سفر می‌کنند. کارخانه آب معدنی داماش در این روستا تاسیس شده است و فعالیت می‌کند.

اغلب مردم داماش همچنان از لباس های محلی خود استفاده می‌کنند. پوشیدن لباس محلی به خصوص در مراسم و جشن‏‌های روستا مانند مراسم عروسی و جشنواره گل سوسن چلچراغ عمومیت بیشتری یافته است. جوراب و گلیم جزو بخش بزرگی از صنایع دستی این روستا را شامل می‌شوند.

غذاهای محلی روستای داماش گیلان نیز شامل سیاه قاتق یا فسنجان (ترکیبی از گردوی کوبیده، گوشت مرغابی یا انواع دیگر مرغ‏‌ها و گاهی گوشت قرمز، رب انار و غیره)، قیمه پلو و انواع کباب مانند کباب ششلیک، کباب کوبیده، کباب برگ و کباب چنجه می‌‏باشد که در خانه‏‌ها و رستوران‏‌های روستا تهیه و به مشتریان عرضه می‏‌شوند.

روستا داماش الی گشت
آشنایی با قلعه خورموج در استان بوشهر
آشنایی با قلعه خورموج در استان بوشهر
به مناسبت روز ارتش فرودگاه های تهران تعطیل است
به مناسبت روز ارتش فرودگاه های تهران تعطیل است
گشتی در بازار تاریخی تبریز
گشتی در بازار تاریخی تبریز
اسکلت ۷۵۰۰ ساله ای که راز سالم ماندش هنوز کشف نشده! + تصویر
اسکلت ۷۵۰۰ ساله ای که راز سالم ماندش هنوز کشف نشده! + تصویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code