آشنایی با شهر بندری مارسی، قدیمی ترین شهر فرانسه!

همه چیز در مورد شهر مارسی فرانسه| Marseille

فرانسه شهرهای مختلفی دارد و هرکدام با جاذبه های گردشگری فراوانی که دارند مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. اگرچه شهر پاریس در بین شهرهای فرانسه شهرت بسیار بیشتری دارد اما شهرهای دیگر هم جذابیتِ خاص خود را دارند. در مورد شهر بندری مارسی چه می دانید؟ آیا می دانستید که این شهر، قدیمی ترین شهر فرانسه به حساب می آید؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد شهر مارسی فرانسه و تاریخچه آن صحبت کنیم.

شهر مارسی فرانسه

تاریخچه مارسی

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه مارسی به مرکز شهر برویم؟
بندر قدیمی مارسی در کشور فرانسه
۶ جاذبه دیدنی از مارسی فرانسه

مارسی قدیمی ترین شهر فرانسه، در ۸۶۲ کیلومتری جنوب شرقی پاریس و ۳۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر لیون قرار گرفته است. مساحت این شهر در حدود ۲۴۰ کیلومتر مربع است و مارسی را به سومین شهر بزرگ فرانسه، بعد از پاریس و لیون تبدیل می کند. یونانی ها این شهر را بنا نهادند و امروزه، مارسی از ۱۶ منطقه تشکیل شده و حدود یک میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر اغلب توسط یونانی ها و رمی های باستان به عنوان ماسالیا نام برده می شد و یک مرکز تجاری و بازرگانی مهم به حساب می آمد. طی سال های ۲۱۸ و ۲۰۱ این شهر در جریان دومین جنگ کارتاژ علیه شهر کارتاژ یا قرطاژ با رومی ها متحد شد. رومی ها در این جنگ پیروز شدند و در نتیجه، شهر مارسی توانست از قبل اتحادش با رومی ها به استقلال تجاری و بازرگانی در ساحل غربی مدیترانه دست پیدا کند.

تفریحات ساحلی مارسی

اقتصاد شهر مارسی

شهر مارسی فرانسه یکی از بنادر مشهور این کشور و اروپاست  و از گذشته های دور مرکز تبادلات بازرگانی دریایی بوده است. امروزه هم اقتصاد مارسی تا حد زیادی متکی به تجارت از طریق بنادرش است که حدود ۴۵۰۰۰ شغل ایجاد کرده است. جالب است بدانید که بندر مارسی چهارمین بندر شلوغ و پرتردد در اروپاست و سالانه میلیون ها تن کالا و بار از طریق این شهر بندری جابجا می شوند. تولید ناخالص داخلی مارسی حدود ۶۰٫۳ میلیارد دلار برآورد شده است. مارسی یکی از پرجنب و جوش ترین شهرهای فرانسه است و بیش از ۷۰۰۰ شرکت از سال ۲۰۰۰ در این شهر تاسیس شده اند. امروزه شهر مارسی علاوه بر اهمیت بنادرش، یکی از شهرهای ساحلی و تفریحی فرانسه هم به حساب می آید و رستوران ها، کافه ها، هتل ها و سواحل تفریحی خصوصی و عمومی زیادی در این شهر وجود دارند.

صنعت گردشگری در مارسی

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم شهر مارسی فرانسه از نظر تفریحی هم شهری جذاب به حساب می آید. این شهر بندری در حدود ۳۰۰ روز سال گرم و آفتابی است و به همین دلیل مقصد محبوبی برای تفریحات ساحلی و لذت بردن از آفتاب گرمابخش بندر مارسی است. این شهر بهشت گردشگران است و در تمام طول با آب و هوای آفتابی اش مسافران زیادی را از شهرهای فرانسه، انگلیس و به ویزه شهر همیشه مه و ابریِ لندن و نقاط دیگر دنیا به این شهر می کشاند. بندر مارسی سالانه پذیرای ۲٫۴ میلیون گردشگر است و حدود ۱٫۷ میلیون گردشگر هم از طرق دیگر به شهر مراسی فرانسه سفر می کنند. گردشگران دلیل زیادی برای سفر به این شهر دارند: تاریخ، معماری، سواحل زیبا و فرهنگ و غذاهای خوشمزه. این شهر تسهیلات و امکانات برگزاری کنفرانس بسیار مناسبی هم دارد و از این رو به عنوان یکی از برترین مقاصد گردشگری تجاری (Business Tourism) در جهان شهرت پیدا کرده است.

قدیمی ترین شهر فرانسه

بندر قدیمی مارسی | Old Harbor

شهر مارسی فرانسه به خودی خود یک جاذبه گردشگری است و محله های مختلف و همین طور بنادر قدیمی و جدیدش فضایی بسیار جالب و دیدنی را به وجود آورده اند. یکی از جذاب ترین مناطق شهر بندر قدیمی شهر است. این بندر که در زبان فرانسه Vieux Port نامیده می شود محل تولد شهر مارسی است. مارسی به عنوان یکی از بنادر یونانی در حدود سال ۶۰۰ قبل از میلاد در حوالی همین بندر قدیمی شکل گرفت و ساخته شد. بندر قدیمی در غرب مارسی و در نزدیکی بلوار کانبیر قرار گرفته است و اطرافش را آب های نیلگون و رویایی فرا گرفته اند. قدم زدن در این بندر قدیمی بازدیدکنندگان را به فضایی کاملا مدیترانه ای و محلی را تداعی می کند. اسکله پرجنب و جوش این بندر برای توریست ها بسیار جذاب است و به اعتقاد بسیاری از مردم محلی، این منطقه بهترین مکان برای خوردن سوپ ماهی مشهور مارسی، یعنی سوپ بویی یابس است. در سمت شرقی بندرو در اسکله بلژها Quai des Belges هر روز صبح تازه ترین و خوشمزه ترین ماهی ها در بازار ماهی فروشانِ بندر فروخته می شود.

بندر قدیمی مارسی روزگاری یکی از بنادر مهم و مرکز تبادلات تجاری بوده و امروزه عمدتا توسط قایق های ماهیگیران و قایق های تفریحی استفاده می شود. این بندر همچنین محل عزیمت کشتی های فِری به سمت دو مقصد گردشگری محبوب، یعنی قلعه شاتو دیف (Château d’If) و پارک ملی کالانک (Calanques) محسوب می شود.

بندر قدیمی مارسی

منطقه قدیمی مارسی | Old Town

گفتیم که مارسی، قدیمی ترین شهر فرانسه است، به همین دلیل یکی از جذاب ترین مناطق شهر بدون شک بافت قدیمی و تاریخی شهر مارسی است. بافت قدیمی شهر مارسی فرانسه که در زبان فرانسوی لو پانیه (Le panier) نامیده می شود در بالای بندر قدیمی قرار گرفته است. این محله رنگارنگ و باصفا مرکز تاریخی و فرهنگی مارسی به حساب می آید. محله لو پانیه قدیمی ترین محله شهر مارسی است و از همان ابتدای تاسیس شهر در حدود ۶۰۰ قبل از میلاد محل زندگی مردم محلی بوده است. این محله روی یک تپه واقع شده و به همین دلیل خیابان ها و کوچه های تنگ و باریکش با شیب زیادی ساخته شده اند و قدم زدن در این محله شما را با حال و هوایی اصیل مارسی آشنا می کند.

امروزه منطقه قدیمی شهر مارسی فرانسه تلفیقی از فرهنگ های مختلف است و همین تنوع، باعث جذاب تر شدن بافت این محله شده اند. در محله لو پانیه می توانید رستوران های غذای الجزایری، بوتیک صنایع دستی محلی و گالری های هنری مدرنی را مشاهده کنید که در کنار هم قرار گرفته اند. پنجره های ساختمان های این محله به سبک قدیم با حفاظ های چوبی و بند رخت هایی که بین ساختمان ها آویزان شده اند فضایی بسیار محلی و قدیمی را به وجود آورده است.

منطقه قدیمی مارسی

قلعه شاتو دیف | Château d’If

یکی از مشهورترین جاذبه های تاریخی شهر مارسی قلعه شاتو دیف است. این قلعه از نظر تاریخچه و قرارگیری اش در وسط دریا حائز اهمیت است. بازدیدکنندگان با استفاده از کشتی های مسافربری در مدت کوتاهی از بندر قدیمی مارسی می توانند به این قلعه برسند. قلعه شاتو دیف در جزیره دیف در مجمع الجزایر فریول قرار گرفته است که جزء مناطق طبیعی حفاظت شده به شمار می روند. غارهای زیبا، آب های فیروزه ای و درخشان، سواحل بکر و زیبا و صخره های سنگی زیبا از جمله دیدنی های طبیعی اطراف این قلعه هستند. قلعه شاتو دیفدر قرن شانزدهم و توسط شاه فرانسوای یکم ساخته شده است؛ البته کمی بعد این قلعه به زندان تبدیل شد. جالب است بدانید که الکساندر دوما در رمان مشهورش، کنت مونت کریستو هم به این قلعه اشاره کرده است.

قلعه شاتو دیف

در شهر مارسی فرانسه چه غذاهایی بخوریم؟

مارسی شهری بندری است و به همین دلیل ماهی و غذاهای دریایی بخش عمده آشپزی این شهر را تشکیل می دهند. اگر به شهر مارسی فرانسه سفر کردید پیشنهاد می کنیم معروف ترین غذاهای مارسی را حتما امتحان کنید. در ادامه به برخی از این غذاها اشاره می کنیم:

  • سوپ ماهی بویابِس | Bouillabaisse

یکی از مشهورترین غذاهای سنتی مارسی سوپی به اسم بویابس است که در حقیقت یک نوع سوپ ماهی است. این سوپ بسیار قدیمی است و از صدها سال قبل از میلاد توسط یونانیان باستان در این منطقه تهیه می شده است. حتی افسانه ها و روایات محلی زیادی وجود دارد که می گوید این سوپ را ونوس، الهه رمی اختراع کرده تا شوهرش را آرام کند و به خواب ببرد. اگر در مارسی از مردم محلی بپرسید که چه غذایی بهتر است بخورید بدون شک سوپ بویابس را به شما معرفی می کنند. این سوپ با ماهی تازه صید شده تهیه می شود و با ماهی های مختلف می توان آن را تهیه کرد. در بندر قدیمی شهر مارسی فرانسه که قدم بزنید رستوران های محلی متعددی را می بینید که این سوپ را می فروشند.

سوپ بایی یابس مارسی
  • صدف خوراکی | Moules Marinière

مول مارینیر یا صدف دریایی خوراکی یکی دیگر از غذاهای مشهور شهر مراسی فرانسه است که از صدف های خوراکی تازه صید شده به همراه سیر، پیاز و سبزیجات معطر تهیه می شود. مردم محلی مارسی این صدف ها را بسیار دوست دارند و جزء غذاهای محبوبشان به شمار می رود. اکثر توریست هایی هم که به شهر بندری مارسی سفر می کنند حتما سعی می کنند این غذاهای دریایی خوشمزه مارسی را امتحان کنند.

منبع: worldatlas.com

با سرسره های آبی آتلانتیس هیجان تجربه کنید (بخش اول)
با سرسره های آبی آتلانتیس هیجان تجربه کنید (بخش اول)
در لیست سفرهایتان، بازدید از باکو را از قلم نیندازید!
در لیست سفرهایتان، بازدید از باکو را از قلم نیندازید!
۱۰ جاذبه دیدنی سانتا کلارا در کوبا
۱۰ جاذبه دیدنی سانتا کلارا در کوبا
آیا واقعا جن ها این شهر را ساختند؟
آیا واقعا جن ها این شهر را ساختند؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code