آشنایی با کندوان، یکی از ۳ روستای صخره ای زنده دنیا

روستای کندوان

روستای کندوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی است که یکی از ۳ روستای صخره ای دنیا هم محسوب می شود. خانه های به شکل کندوی عسل این روستا که در دل صخره ها جا خوش کرده اند، باعث شهرت این روستا شده اند. در ادامه همراه الی گشت باشید تا از این روستای منحصربفرد بیشتر بدانید:

روستای کندوان

درباره کندوان

مطالب مرتبط:
خانه تاریخی طباطبایی در کاشان، عروس خانه های ایران
شکوه طبیعت ایران در بهشت گمشده گیلان، ماسال

کندوان، نام روستایی بسیار زیبا در استان آذربایجان شرقی و در فاصله ی ۶۰ کیلومتری از جنوب غربی شهر تبریز است که هزاران سال پیش در اثر فوران آتشفشان کوه سهند و کوه های اطراف بوجود آمده است. خانه های روستای کندوان از جنس سنگ هستند و معماری منحصر بفردی دارند بطوریکه سالانه گردشگران خارجی زیادی را جذب می کنند.

همانطور که گفته شد، ۳ روستای صخره ای در دنیا وجود دارد که روستای زیبای کاپادوکیه در ترکیه و روستای داکوتا در آمریکا؛ دو تا از آنهاست و سومین روستا هم که روستای زیبای کندوان در ایران است. بر خلاف دو روستای دیگر، در کندوان زندگی جریان دارد و مردمی که در آن زندگی می کنند، اغلب کشاورز و یا دامدار هستند. در حال حاضر حدود ۱۱۷ خانواده در این روستا زندگی می کنند. این روستا به دلیل قرارگیری در دامنه ی کوه های سهند، آب و هوای بسیار خوبی داراست و به خاطر مرتع های سر سبزی که دارد، جایگاه ییلاقی عشایر زیادی است.

کندوان
خانه ای در کندوان

بر خلاف تصوراتی که بسیاری از مردم از خانه های این روستا دارند، خانه های روستای کندوان هم مثل هر خانه ی دیگری اتاق نشیمن، اتاق خواب و آشپزخانه دارند و تفاوت ویژه ی آنها با بقیه ی خانه ها، شکل خاص آنهاست.

روستای کندوان با ویژگی های منحصر بفردی که دارد، علاوه بر اینکه شهرت جهانی ای پیدا کرده، در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده است.

در این روستای صخره ای منحصر بفرد، بخش های دیگری مثل مسجد، مدرسه و حمام وجود دارد که بزرگترین کران این روستا، متعلق به مسجد آن است.

مناطق روستای کندوان

از کندوان چه بخریم؟

در صورتی که به این روستای صخره ای زیبا سفر کردید، می توانید عسل را که یکی از اصلی ترین سوغاتی های این شهر است، خریداری کنید. به جز عسل، خشکبار هم یکی دیگر از سوغاتی های اصلی این مکان صخره ای به شمار می ورد.

طبق آماری که ارائه شده است، تقریبا سالی ۳۰۰ هزار نفر از این روستا بازدید می کنند که آمار خوبی است. به دلیل بالا بودن نرخ توریسم در این روستا، هتل های زیادی در اطراف و یا خود روستا بنا شده است تا گردشگران بتوانند به راحتی روستا را بگردند و دسترس آسانی به آن داشه باشند. هتل صخره ای لاله کندوان، یکی از زیباترین و پر امکانات ترین هتل های ساخته شده در این روستا است که سالانه پذیرای مهمانان خارجی و داخلی زیادی از سرتاسر دنیا است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد