با ۱۰مکان جذاب ثبت شده در یونسکو آشنا شوید

هفته ای که گذشت، یونسکو فهرست انتخابی شگفت انگیزترین نقاط جهان را به روز کرد.

همه کشورها به شدت در تلاشند تا منابع طبیعی دست نخورده ارزشمند، ویرانه های باستان شناسی و مکان های تاریخی ارزشمند آنها توسط این برنامه معتبر به رسمیت شناخته شود. سازمان، هر ساله و پس از بررسی های بسیار، تصمیم گیری می‌کند که چه مکان های جدیدی ارزش آن را دارند تا سازمان میراث جهانی به فهرست خود شامل بیش از هزار مکان “با ارزش جهانی قابل توجه برای بشریت” بیفزاید.

در حالی که دسترسی به تپه های شن روان در جنوب شرقی ایران یا صخره های مرجانی جدا شده از ساحل سودان دشوار است، این فهرست، که شامل ۲۱ مکان جدید است، فرصت های زیادی را برای برنامه ریزی سفر فراهم می کند. در اینجا ۱۰ مکان مورد علاقه برای مسافران معرفی شده است، پس در ادامه با الی گشت همراه باشید.

UNESCO

سایت باستان شناسی فیلیپی

مکان: شمال یونان

فیلیپی، که زمانی نسخه مینیاتوری روم به شمار می آمد – در قرن چهارم پیش از میلاد بنا شد – میزبان یک سالن تئاتر، بنای مذهبی و میدان شهر در پایین قلعه ای در مقدونیه و تراکیه شرقی است. شهر محصور، در مسیری باستانی قرار داشت که اروپا و آسیا را به هم متصل می‌کرد و بعدها به مرکز مسیحیت تبدیل شد و باقیمانده کلیساهای آن امروزه هنوز پابرجاست.

01_unesco_world_heritage_philippi

اثر معماری لوکوربوزیه

مکان: آرژانتین، بلژیک،  فرانسه، آلمان، هند، ژاپن و سویس

نابغه خلاق، معمار فرانسوی – سوییسی با ۱۷ شاهکار هنری توجه همگانی را به خود جلب و نام خود را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده است. ساختمان های خیره کننده و کاربردی لوکوربوزیه که با ترکیبی از آهن، بتن و شیشه ساخته شده‌اند و مطمئنا برای کسی جذابیت ندارند، پیشروی جنبش مدرن بعد از جنگ جهانی اول است. هنوز هم طرح های او، که طی نیم قرن در سرتاسر جهان ساخته شده اند، عرف و سنت را زیر پا می‌گذارند و راه را برای یک زبان معماری جدید باز می‌کنند.

08_world_heritage_unesco_ronchamp.ngsversion.1470000149365.adapt.1190.1

نقطه اشتباه (Mistaken point)

مکان: جزیره نیو فاندلند در شرق کانادا

نقطه اشتباه که نام خود را به دلیل خطرات جهت یابی که در راس اغلب مه آلود جنوب شرقی شبه جزیره آوالون نیوفانلند پیش می آمد، گرفته است، منزلگاه قدیمی ترین اشکال پیچیده زندگی است که در سرتاسر زمین پیدا می‌شود. مردم برای دیدن مجموعه فسیل هایی که بر روی کف ۵۶۵ میلیون ساله دریا قرار دارند و توسط صخره های ناهموار و امواج کوبنده اقیانوس آتلانتیک احاطه شده‌اند، به آنجا سفر می‌کنند.

07_world_heritage_unesco_mistaken_point

هوبئی شنون جیا (Hubei Shennongjia)

مکان : شمال غربی استان هوبئی چین

هوبئی شنون جیا تنها اکوسیستم جنگلی نیمه گرمسیری به خوبی محافظت شده در عرض جغرافیایی میانی جهان است. علاوه بر نزدیک به ۵ هزار گونه گیاهی ، گونه های جانوری نادری چون سمندر چینی، میمون دماغ سربالا، پلنگ ابری و خرس سیاه آسیایی نیز هوبئی شنون جیا را منزلگاه خود می‌دانند.

06_world_heritage_unesco_hubei.ngsversion.1470000152484.adapt.885.1

کارخانه کشتی سازی آنتیگوا (Antigua Naval Dockyard)

مکان: منطقه تاریخی آنتیگوا در منتهی الیه جنوبی جزیره

مجموعه بندرگاهیِ سبَک جورجیان که در خورهای عمیق و باریک قرار دارد، در قرن ۱۸ ام مورد توجه قرار گرفت تا درحالی که قدرت های اروپایی برای کنترل کارائیب شرقی در رقابت بودند مدافع منافع کشاورزان نیشکر باشد. بعد از این که با زحمت بسیار بازگردانده شد، این محل به عنوان قرارگاه نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا به خدمت گرفته شد تا اینکه در سال ۱۸۸۹ در پی سقوط اقتصاد جزیره و افت ارزش استراتژیک آن به حال خود رها شد.

10_world_heritage_unesco_antigua.ngsversion.1470000151262.adapt.768.1

سایت دولمن (میزسنگ) های اتوکرا (Antequera Dolmens Site)

مکان: استان مالاگا (Malaga) در جنوب بخش خودمختار اسپانیایی اَندَلس (Andalusia)

این تپه های مدفون که از هزاره سوم پیش از میلاد در کوه های اندلس پنهان شده بودند، از طرف یونسکو به عنوان “یکی از قابل توجه ترین آثار معماری اروپایی پیش از تاریخ  و یکی از مهم ترین نمونه های خرسنگی اروپایی معرفی شده است .”

مرکزیت سایت های اتوکرا – بین نواحی آتلانتیک و مدیترانه، میان آفریقا و اروپا – قرار دارد و ترکیب نامتناجسی از سبک های معماری است که در هیچ کجای دیگری دیده نشده است.

05_world_heritage_unesco_antequera.ngsversion.1470000155409.adapt.885.1

جزایر رویاخیخدو (Revillagigedo Archipelago)

مکان: حدود ۳۰۰ مایل با ساحل باخا کالیفرنیا (Baja California) ، در مکزیک فاصله دارد.

چهار جزیر آتشفشانی غوطه ور در آب نشانگر این منطقه هستند، که حدود ۳٫۵ میلیون سال پیش ، بخشی از کف اقیانوس بوده اند. فعالیت های آتشفشانی این منطقه حفاظت شده ادامه دارد و آن را به سایت مهمی برای مطالعه زمین شناسی تبدیل می‌کند. این جزیره ها و آب های اطراف آن که نام مستعار ” گالاپاگوس کوچک” مکزیک را به خود گرفته اند، توقفگاهی برای پرندگان دریایی است و با وفور باورنکردنی سفره ماهی های دیو، نهنگ ها، دلفین ها و کوسه ها ، زیستگاه مهمی برای رنج وسیعی از حیات وحش فراهم می کنند.

02_unesco_world_heritage_revillagigedo.ngsversion.1470000154383.adapt.885.1

منطقه باستان شناسی نالاندا ماهاویارا (Nalanda Mahavihara)

مکان: ایالت بیهار در شمال شرقی هند

منطقه باستان شناسی نالاندا ماهاویارا با کسب امتیاز قدیمی ترین دانشگاه شبه قاره هند، در بردارنده گنبدها، زیارتگاه ها، ویهارا ها (شامل ساختمان های مسکونی و آموزشی) و آثار هنری مهم دیگر است. این صومعه قرن پنجمی برای ۸۰۰ سال متوالی انتقال علم و دانش به روش دانشگاهی را سازماندهی می‌کرده است.

09_world_heritage_unesco_nalanda.ngsversion.1470000156070.adapt.885.1

غار گُرهام (Gorham)

مکان: قلمرو برون مرزی بریتانیایی جبل الطارق در ساحل جنوبی اسپانیا

این مجموعه غار برجسته در بخش شرقی صخره جبل الطارق آخرین منطقه شناخته شده مربوط به بقای انسان نئاندرتال است. باستان شناسان، گنجینه هایی چون ابزار سنگی و حکاکی های انتزاعی بر روی سنگ را در چهار غار گرهام کشف کردند که به درک سیر تکامل انسان و حرفه نئاندرتال ها در طول بیش از ۱۲۵هزار سال کمک می‌کند.

03_unesco_world_heritage_gorham.ngsversion.1470000150066.adapt.1190.1

تصویر فرهنگی هنری بر روی صخره ژوجیانگ هاشان (Zuojiang Huashan)

مکان: در طول رودخانه ژوجیانگ در جنوب منطقه خود مختار گوانگشی چین در مرز ویتنام

در میان صخره های آهکی در چشم اندازی تماشایی، این ۳۸ نمونه از هنر نقاشی روی سنگ که ۲۰۰ میلیون سال پیش ایجاد شده اند، تنها اثر به جا مانده از زندگی و رسم و رسوم مردم لویو (Luoyue) را نمایش می‌دهند. برخی از پژوهشگران بر این باورند که این اثر – که به قرن پنجم پیش از میلاد باز می گردد – مراسمی از فرهنگ طبل برنزی را به تصویر می‌کشد که زمانی در جنوب چین رواج داشته است.

04_unesco_world_heritage_zuojiang_huashan.ngsversion.1470000153641.adapt.470.1

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد