بلیط هواپیما

راهنمای کامل بک پکینگ یا کوله گردی+ ویدیو

آیا تا به حال کوله گردی کرده اید؟ آیا می دانید سفرهای بک پکینگ چگونه است؟ یک بک پکر چه لوازمی باید همراه داشته باشید؟ این سوالاتی است که حتما قبل از اینکه بخواهید به چنین سفری بروید می بایست از خودتان بپرسید. یکی از قدیمی ترین و البته ارزان ترین روش های سفر که در دنیای امروز رواج بسیاری پیدا کرده، بک پکینگ است. بک پکینگ ترکیبی از پیاده روی و کمپینگ است که در آن فرد تمام ملزومات سفرش را با خود همراه دارد. از همین رو مهمترین فاکتوری که یک بک پکر باید به آن توجه داشته انتخاب یک کوله پشتی خوب است. بعد از آن نوبت به کفش، لباس، چادر و … خواهد رسید. آنچه که حائز اهمیت است این است که ما در مطلب آموزش بک پکینگ مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا تمام آنچه که شما باید درباره بک پکینگ یا همان کوله گردی بدانید را شرح دهیم؛ قطعا بعد از خواندن این مطلب می توانید می توانید کوله یتان را ببندید و آماده سفر شوید.

برای خواندن این مطلب، حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید.

آموزش بک پکینگ
مطالب مرتبط:
چه کشورهایی ویزا نمی خواهند؟
چک لیست سفر و پیشنهاد غذا در مسافرت و طبیعت گردی
روشن کردن آتش به روش اصطکاکی

در ابتدای موضوع آموزش بک پکینگ یا همان کوله گردی خودمان می خواهیم درباره اینکه چگونه سفر خودتان را آغاز کنید بپردازیم و با هم اصول اولیه سفرهای کوله گردی را یک به یک در ذهنمان هک کنیم. اگر آماده اید آموزش بک پکینگ را شروع کنیم.

در سال های اخیر با توجه به تهدیداتی که به سمت محیط زیست وجود دارد، دوستداران و کارشناسان در این زمینه در تلاش هستند تا علاقه کسانی که به سفرهای کوله گردی یا بک پکینگ می روند را بیشتر از پیش کنند، چرا که علاوه بر هزینه های کم آسیب کمتری هم به محیط زیست وارد می شود.

بک پکینگ یا کوله گردی راهی ارزان برای سفر به هر نقطه از جهان

یکی از مهمترین مواردی که در سفرهای بک پکینگ باید به آن توجه کنید، پیدا کردن یک همسفر با تجربه و به اصلاح خوش سفر است. اینکه فردی همراهتان باشد که واقعا به این نوع سفرهای علاقمند باشد و البته تجربه هم داشته باشد یک نعمت بسیار بزرگ است.

اما اگر کسی را پیدا نکردید به هیچ وجه نگران نباشید، شاید ۶۰% بک پکرها تنها سفر می کنند و همسفرشان راهنمای سفر، نقشه و کتاب است.

کوله گردی خانوادگی

چند نکته برای شروع کوله گردی

زمان آمادگی جسمانی
در تمام مراحل زندگی ما قطعا زمان یکی از مهمترین فاکتورهای موجود است. در سفرهای کوله گردی هم این موضوع بسیار مهم است اما ما پیشنهاد می کنیم که زیاد به خودتان سخت نگیرید. حتما قبل از اینکه بخواهید مسیری را برای سفر خودتان انتخاب کنید، آمادگی جسمانی خودتان و همسفرانتان را بسنجید. اگر بار اولتان است، بهتره که مسیرهای راحت تر که پیاده روی کمتری دارد را انتخاب کنید.
اقامت مسیرهای کوهستانی
در صورتی که خواستید سفر کوله گردیتان چند روزه باشد و شب ها را در سفر بگذرانید می توانید از مهمانسراها، خانه های محلی، مسافرخانه و همچنین چادر و کمپ زدن اقدام به اقامت در محل مورد نظرتان بنمایید. مسیرهای صعب العبور را بگذارید برای زمانی که حسابی حرفه ای شدید و چند سفر کوله گردی ساده تر را تجربه کردید.

برای کوله گردی در مسیرهای کوهستانی لازمه تا با اصول اولیه سفر در این مناطق آشنا باشید.

فصل سفر  حمل و نقل
فصلی که شما برای سفرهای کوله گردی خودتان انتخاب می کنید، بسیار حائز اهمیت است. حتما قبل از اینکه راه بیوفتید در خصوص شرایط جوی آن منطقه اطلاعات لازم را کسب کنید. فصل های گرم سال با توجه به طولانی بودن مدت زمان حضور خورشید در آسمان زمان بیشتری برای پیاده روی دارد، درست برعکس زمستان ها! پیاده روی در شب به خصوص در فصل زمستان به هیچ وجه توصیه نمی شود. بنابر مقصدی که می خواهید به آن سفر کنیدف بهترین وسیله را برای حمل و نقل خودتان استفاده کنید. ترجیحا از وسایل عمومی استفاده کنید و ماشین شخصی را همراه خودتان نبرید. تا به هدف اصلی کوله گردی که حفاظت از محیط زیست هست توجه لازم را داشته باشید.

ویدیو کامل از تمام وسایلی که باید همراه خودتان در کوله گردی ببرید!

راهنمای انتخاب بهترین کوله پشتی آغاز سفرهای کوله گردی

بعد از اینکه مراحل اولیه را برای سفر کوله گردی خودتان آماده کردید، نوبت به وسایلی که همراه دارید نیز میرسد!

یکی از مهمترین موارد در سفرهای کوله گردی خرید کوله پشتی مناسب است. در ابتدا لازم است که بگوییم برای خرید نیاز به صبر و حوصله کافی است پس در خرید هیچ عجله ای نکنید. سه نکته مهم که در خرید کوله پشتی باید به آن ها توجه کنید به ترتیب زیر هستند:

 • ظرفیت کوله پشتی مهمترین فاکتور برای خرید است! انتخاب کوله پشتی با هر میزان ظرفیت کاملا بستگی به کدت زمان سفر و میزان وسایل شما دارد.
 • ویژگی های کوله پشتی که نحوه ی بستن بار شمار را مشخص می کند.
 • متناسب بودن کوله پشتی با بدن شما که این کاملا به جسته و سایز بدن شما دارد.

نکته بسیار مهمی که در خصوص خرید کوله پشتی باید به آن توجه داشته باشید این است کوله بتواند وزن حدودا ۱۳ کیلوگرم را تحمل کند.

راهنمای انتخاب بهترین کوله پشتی شروع سفرهای کوله گردی

انتخاب مناسب ترین لباس برای کوله گردی

فاکتور دیگری که برای سفرهای کوله گردی بسیار حائز اهمیت است، “لباس” می باشد!

انتخاب لباس هیچ ارتباطی با مدت زمانی که شما می خواهید به سفر بروید ندارد، تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید برای انتخاب لباس مقصدتان برای سفر است. دو فاکتور بسیار مهم در خرید لباس وجود دارد و آن کارکرد لباس و دیگری وزن لباس برای شما می باشد.

در هنگام خرید لباس توجه داشته باشید که دارای خصوصیاتی نظیر حفاظت در برابر نور خورشی، خاصیت آنتی باکتریال بودن، حفاظت از شما در برابر حشرات، لباس دارای منافذ عبور هوا باشد و همچنین به اندازه ی کافی جیب، زیپ و روکش داشته باشد.

در فصل های گرم سعی کنید جوراب های نخی و در فصل های سرد از جوراب های پشمی استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم که چند ساعت یک بار اجازه دهید پاهایتان در معرض هوای آزاد قرار بگیرد. اگر بتوانید یک جفت صندل همراه داشته باشید تا در برخی مسیرها از آن ها استفاده کنید ممکن است در کیفیت سفر شما تاثیرگذار باشد.

لباس مناسب بک پکرها

چند نکته مهم برای انتخاب کفش مناسب پیاده روی

اولین چیزی که بعد از شنیدن پیاده روی در ذهن افراد به نقش می بندد، کفش مناسب برای پیاده روی است. همانطور که می دانید پا قلب دوم انسان است از همین انتخاب درست کفش یکی از مهمترین انتخاب ها در زندگی روزانه هر فرد محسوب می شود حال چه برسد که شما قصد کوله گردی و پیاده روی ها طولانی مدت را هم داشته باشید.

ما در آموزش بک پکینگ همانطور که قولش را به شما دادیم قصد داریم از شما یک بک پکر حرفه ای بسازیم پس هر آنچه در این مطلب می خوانید همگی از ملزومات یک بک پکر حرفه ای و با تجربه است.

شما در انتخاب کفش مناسب برای پیاده روی باید به این موضوع توجه داشته باشید که علاوه بر فاکتورهایی که برای کفش های پیاده روی مطرح شود آیا شما از پوشیدن و راه رفتن با آن حس خوبی دارید؟!

در حین خرید کفش به ۳ نکته زیر حتما توجه داشته باشید:

 • با توجه به غیر قابل پیش بودن برخی از مسیرها، توجه داشته باشید که بتوانید با کفشتان مسیرهای پر از سنگ و سنگلاخ را طی کنید.
 • کف کفشی که پوشیده اید بتواند از پاهای شما در برابر ورود شن، ماسه، گل، ورود حیوانات ریز و نیش محافظت کند. علاوه بر این در برابر ورود آب هم مقاومت لازم رو داشته باشه!
 • و مهمترین نکته ای که لازم است در خرید کفش پیاده روی به آن توجه کنید، ساختار کفش است. کفش شما باید به گونه ای باشد که کمترین احتمال خطر پیچ خوردگی را برایتان ایجاد نماید.
کفش مناسب برای کوله گردی

راهنمای خرید چادر مسافرتی در سفرهای بک پکینگ

برای کوله گردانی که می خواهند شب را در طبیعت بمانند، همراه داشتن چادر مسافرتی یکی از ملزومات مهم در سفر است. انتخاب چادر برای کسانی که بک پکری می خواهند سفر کنند، مهمترین و اصلی ترین گزینه است چرا که چادرها عموما وزن بالایی دارند و باتوجه به نوع سفر که کوله گردی سنگین بودن کوله قطعا در کیفیت سفر تاثیر بسزایی می گذارد.

پس مهمترین نکته ای که برای انتخاب چادر باید مد نظر داشته باشید وزن آن است!

هر گرم اضافه = سنگینی کوله = پایین آمدن کیفیت سفر

راهنمای خرید چادر مسافرتی در سفرهای بک پکینگ
 • لوازم پیشنهادی برای برپا کردن چادر
میخ چوبی و لنگر چادر پادری بیرونی و درونی لوازم تعمیر چادر
لوازم دوخت درز طناب های محکم فن تهویه که با باتری کار می کند
جارو و خاک انداز

حتما چادرتان را بر روی زیر انداز مخصوص چادر بر پا کنید. این زیر اندازها به محافظت از چادر شما در برابر قلوه سنگ های کوچک و بزرگ و در نهایت پارگی آن ها محافظت خواهد کرد. این زیر اندازها همچنین از خیس شدن و نفوذ آب به داخل چادر جلوگیری می کند.

هنگامی که از سفر کمپینگ خود برگشتید، چادرتان را در حیاط منزلتان بر پا کنید تا هوای داخلش عوض شود. این کار به خروج رطوبت از چادر کمک می کند و مانع از کپک زدن بخش هایی از آن می شود.

چادر مناسب برای کمپ

انتخاب کیسه خواب مناسب در سفرهای کوله گردی

بک پکرهای حرفه ای معمولا دو نوع کیسه خواب دارند، یک کیسه خواب برای هوای گرم که سه فصل نامیده می شود و برای فصول بهار، تابستان و اوایل پاییز مناسب است. دیگری کیسه خواب زمستانی که برای هوای سرد و دماهای پایین استفاده می شود. البته همان طور که گفتیم باید هدفتان از خرید کیسه خواب را معین کنید. اگر کیسه خواب را برای سفر و طبیعت گردی می خواهید یک کیسه خواب مناسب نیز جوابگوی نیازتان خواهد بود.

بهتر است که همراه خودتان در سفرهای کوله گردی اگر قصد ماندن در طبیعت را دارد کیسه خواب داشته باشید. در خرید کیسه چند عامل وجود دارد که باید حتما به آن ها توجه کافی را داشته باشید. از جمله این موارد مهم نیز عبارتند از:

 • دمای کیسه خواب
 • عایق کیسه خواب
 • شکل و وزن کیسه خواب
 • طول کیسه خواب
انتخاب کیسه خواب مناسب در سفرهای کوله گردی

غذاهایی که باید در سفرهای کوله گردی همراه داشته باشیم

خوب یکی از مهمترین مواردی که در هیچ سفر نباید آن را دست کم بگیرید غذا است. این موضوع در سفرهای بک پکری کمی متفاوت است و دلیل آن هم میزان کالری مصرفی افراد در این نوع سفرها می باشد. به طور معمول هر فرد خدود ۶۸۰ تا ۱۲۰۰ گرم در طول روز باید مصرف کند. بدیهی است که اگر کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد در فعالیت های روزانه وی تاثیر خواهد گذاشت.

از همین رو لازم است تا همراه خود غذاهای حجم اما پر کالری را داشته باشید تا بتوانید به سفرتان با انرژی کافی ادامه دهید.

پیشنهاد ما برای برنامه غذایی افراد در سفرهای بک پکینگ عبارتند از:

چای کیسه ای، نسکافه، قهوه فوری، پودر شیر ساندویچ های نان و پنیر، کره و مربا، کره بادام زمینی، گردو و … تخم مرغ میوه تازه، برگه های میوه

 

آبمیوه های انرژی زا غذاهای تازه مثل کتلت، کوکو غذاهای خشک مثل: ماکارونی، نودل، سوپ آماده، برنج آماده غذاهای کنسروی
غذا در سفرهای بک پکینگ اصول تغذیه در کوله گردی

اجاق گاز سفری، گامی مثبت در حفظ محیط زیست

لازم به ذکر است که همراه داشتن یک اجاق سفری که بتوانید با استفاده از آن آب را جوش بیاورید و غذاهای خود را سریع آماده کنید می تواند گزینه خوبی برای سفرتان باشد، اما اگر فکر می کنید که کوله شما سنگین می شود می تواند در طبیعت آتش درست کنید که البته به دلیل صدماتی که به محیط زیست وارد می شود پیشنهاد ما این است که اکیدا و شدیدا از آن پرهیز نمایید.

اجاق گاز در سفر

تصفیه آب در طبیعت

نکته ی دیگری که ما در آموزش بک پکینگ لازم است که بگوییم، لوازمی برای تصفیه آب در طبیعت می باشد. به جای اینکه کوله یتان را سنگین کنید و آب معدنی با خودتان همراه داشته باشید، می توانید از وسایلی جهت تصفیه آب چشمه ها و دریاچه ها استفاده کنید. برای این کار پیشنهاد می کنیم که هر فرد وسایل شخصی خودش را داشته باشید.

اگر در خصوص راه های تصفیه آب در طبیعت سوال دارید می توانید مطلب روش های تصفیه آب در طبیعت را مطالعه نمایید.

تصفیه آب در سفر

لوازم بهداشتی مورد نیاز برای سفرهای بک بکینگ

توجه داشته باشید که رعایت بهداشت در هر نوع سفری جز نکات بسیار مهم و پر اهمیت است:

دستمال خشک و مرطوب لوازم بهداشتی شخصی ( شوینده ها، ژل های بهداشتی و … ) پماد سوختگی و پماد گزیدگی
مواد ضد عفونی کننده داروهای شخصی داروهای ضد تهوع و سردرد
وسایل پانسمان کرم مرطوب کننده و ضد آفتاب پدهای بهداشتی و دستمال مرطوب
طبیعت گردی در منطقه ی رویایی ترکمن صحرا
طبیعت گردی در منطقه ی رویایی ترکمن صحرا
قاهان کجاست؟
قاهان کجاست؟
جورجیا، ایالتی با عجایب هفتگانه
جورجیا، ایالتی با عجایب هفتگانه
ناکورو، دریاچه ای با میلیون ها فلامینگوی صورتی در کنیا
ناکورو، دریاچه ای با میلیون ها فلامینگوی صورتی در کنیا
 1. Avatar
  شبنم

  اگر که یه صدمه ی جسمی کوچیک بهمون وارد شده باشه می تونیم تو سفرای بک پکری با بانداژ و قرص و دوا کنترلش کنیم یا که نه، باید کنسلش کنیم؟ ممنون میشم زودتر جواب بدید

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام شبنم جان
   ما توصیه نمی کنیم که با داشتن درد و با آسیب جسمانی به سفر بک پکری برید ولی پیشنهاد می کنیم که با پزشک معالجتون هماهنگ کنید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code