به آواز قطب جنوب گوش دهید!

آواز قطب جنوب

باورتان می شود که قطب جنوب هم می تواند که آواز بخواند؟ بله درست خوانید! پژوهشگران به تازگی کشف کرده اند که قطب جنوب آواز می‌خواند. در داستان های اساطیری و افسانه ای علی الخصوص در قسمت قاره ی اروپا و قاره ی آمریکا بسیار آمده است که زمین آوار می خواند یا مادر طبیعت با مخلوقات زمین حرف می زند اما به هر حال همه به چشم یک داستان افسانه ای به آن نگاه می کنند و آن ها را زیاد جدی نمی گرفتند تا این که علم ثابت کرد که این داستان ها و افسانه ها به احتمال زیاد بر اساس یک پدیده ی کاملا واقعی بوده اند! آواز قطب جنوب یکی از جالب ترین پدیده هایی است که داشنمندانی که علی الخصوص به قطب جنوب علاقه دارند، به تازگی آن را کشف کرده اند. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، بررسی کنیم تا ببینیم که ماجرا و داستان آواز قطب جنوب از چه قرار است.

آواز قطب جنوب
مطالب مرتبط:
قوانین عجیب برای ماجراجویی در قطب جنوب
۱۰ تفاوت جالب قطب شمال و قطب جنوب چیست؟
چه حیواناتی در قطب جنوب زندگی می کنند؟

شاید حتی به اندازه ی انگشتان یک دست هم نباشد تعداد روزهایی که در سر تیتر تمامی خبرگزاری های بزرگ و کوچک این خبر قرار گرفته است که: دانشمندان کشف کرده اند که قطب جنوب آواز می خواند! در واقع پدیده ی آواز قطب جنوب امروزه یکی از سر تیتر خبرهایی است که ما می توانیم همه جا ببینیم.

اگر بعضی از شما مخطبانی که این مطلب را می خوانید، از شنیدن این خبر تعجب نکنید؛ حق دارید زیرا از دسته ی این کشف ها بسیار صورت می گیرد اما این که بفهمیم که صدای آوازی از زمین و آن هم از قفطب جنوب شنیده شده است، خبری است عجیب و متحیر کننده.

به هر حال باید شما این را بدانید که پژوهشگران در مطالعه ی لایه های یخی که در قطب جنوب وجود دارد، با استفاده از ابزار فوق پیشرفته ی خود توانسته اند تا امواجی را ضبط کنند که تمامی صداها را به چالش بکشند. امواج ضبط شده از این یخ ها، صداهایی را ضبط کرده است که وزش باد بر روی سطح برف تولید می کند.

جنوب

بگذارید همین جا توضیحاتمان را نگه داریم، آواز قطب جنوب دقیقا همین صدای باد و برف نیست بلکه اگر در ادامه با ما باشید خواهید خواند که دانشمندان با برسی این امواج بر روی دستگاه صدابردای و همچنین در زیر و بم های مختلف به این نتیجه رسیدند که این صدا در واقع صدایی بسیار عجیب است که بیشتر شبیه به موسیقی متن فیلم های ترسناک است.

دقیقا به همان مقدار وهمناک و ترس آور! آن ها برای این که میزان وقوع احتمالی این صداها را بررسی نمایند، چندین بار و با ضریب های آزمایشی متفاوتی امتحان کردند و تقریبا باز هم به همان نتیجه ای رسیدند که برای بار اول به آن نائل آمده بودند.

به نظر نباید مسئله ی قطب جنوب را به همین راحتی به حال خود گذاشت. برای این که هم بیشتر با قطب جنوب آشنا شوید و هم به ابعاد مهم کشف آواز قطب جنوبوذعلا پی ببرید، بیایید تا کمی بیشتر قطب جنوب را به شما معرفی نماییم.

دریای قطب جنوب

قطب جنوب به یکی از دو نقطه ‌ای گفته می‌ شود که خط وصل کننده ی آن با حول محور زمین منطبق و یکسان است. قطب جنوب خود دارای چهار نقطه ی متفاوت است که عبارتند از قطب جنوب جغرافیایی، قطب جنوب مغناطیسی، قطب جنوب ژئومغناطیسی و قطب جنوب دسترس‌ ناپذیر.

قطب جنوب در سال ۱۸۲۰ میلادی برای اولین بار توسط یک کاوشگر روسی کشف شده است وآن قدر اهمیتش زیاد است که حتی همین حالا هم کشورهای زیادی تلاش می ‌کنند تا بخشی از این سرزمین یخی را به مالکیت خود در آورند. در این میان تنها کشور شیلی توانسته است تا یک منطقه ‌ی غیر نظامی در قطب جنوب داشته باشد و در آن یک مدرسه، بیمارستان، مسافر خانه، اداره‌ ی پست، اینترنت، تلویزیون و پوشش تلفن همراه را تحت پوشش خود دایر نماید.

این را باید بدانید که قطب جنوب به خاطر دمای پایین تر معمولا پدیده ی دگردیسی زمین اتفاق نمی افتد. این یعنی این که تغییر شکلی در یخ ها نخواهید دید. اما خب طبق نظر متخصصان بعید نیست که گرمای زمین روی این منطقه هم تاثیر گذاشته باشد و کم کم یخ ها را ذوب کند.

کره ی زمین

البته در این وسط، کشور آرژانتین ادعا می ‌کند که ۹۶۵ هزار ۵۹۷ کیلومتر مربع از مساحت قطب جنوب یعنی جایی که بشر از سال ۱۹۰۴ میلادی در آن حضور یافته، متعلق به‌ این کشور است.

البته این نکته درباره ی سفر به قطب جنوب گفتنی است که کسانی که می خواهد در این قاره باشند و یا به آن مسافرت کنند باید بدانند که، شما تا زمانی که دندان عقل خود را نکشید و آپاندیس خود را نیز بیرون نیاورید، نمی ‌توانید تحت هیچ شرایطی در قطب جنوب کار و یا حتی زندگی کنید.

با این حال باید بدانید که یک معاهده توسط ۳۸ کشور به امضا رسیده است که طبق آن فعالیت ‌هایی از قبیل تحرکات نظامی، استخراج مواد معدنی، انفجارات هسته ‌ای و همچنین جمع ‌آوری زباله‌ های هسته ‌ای در قطب جنوب ممنوع اعلام شده است و با این حال آواز قطب جنوب به گوش دانشمندان رسیده است.

به هر حال قطب جنوب و آواز عجیبش، یکی از تکه های عادی از زمین نیستند و باید بدانید که سردترین مکان روی زمین در بالای خط ‌الراس در قطب جنوب قرار گرفته است که دمای آن به ۹۳/۲ـ درجه‌ ی سانتی ‌گراد نیز می ‌رسد و در نقطه ی مقابل آن، گرم ‌ترین دمایی که تا به الان در قطب جنوب به ثبت رسیده است، نزدیک به ۱۵ درجه ‌ی سانتی‌ گراد بوده است.

قطب جنوب

باورتان می شود که تا به الان از این منطقه ی سرد که به تازگی آواز قطب جنوب هم از آن شنیده شده است، از دقیقا حدود ۲ میلیون سال قبل، نه بارانی باریده است و نه برفی؟ و یا حتی یخ‌ لایه ‌های قطب جنوب حداقل از ۴۰ میلیون سال قبل تا به الان در این منطقه وجود داشته اند؟

البته با این شرایط عجیب هم نیست که به شما بگوییم که قطب جنوب تنها قاره‌ ای است که هیچ خزنده ‌ای در آن زندگی نمی ‌کند زیرا یارای زندگی کردن را نخواهد داشت اما به طور مثال این قاره برای حیواناتی همچون پنگوئن می باشد و باز هم در مقابل آن در قطب جنوب هیچ خرس قطبی زندگی نمی ‌کند و این خرس‌ های سفید و با زمره تنها در قطب شمال یافت می‌ شوند.

از جمله ی نکات جالبی که درباره ی قطب جنوب وجود دارد این است که قطب جنوب تنها قاره‌ ای است که منطقه ‌ی زمانی ندارد. می دانستید آیا که از سال ۱۹۹۴میلادی بر اساس قانون، وجود سگ های هاسکی در قطب جنوب ممنوع اعلام گردیده است.

شاید باورتان نشود اما در همین مدت کمی که دانشندان آواز قطب جنوب را کشف کرده اند هستند تا عده ای که بگویند، که ذوب شدن یخ ‌ها در قطب جنوب، باعث به وجود آمدن تغییر کوچکی در گرانش منطقه ی قطب جنوب شده است و همین باعث شده است تا آواز قطب جنوب به گوش ما انسان ها برسد.

آواز قطب

بیایید تا بیشتر به آواز قطب جنوب بپردازیم. جالب است بدانید که فرکانس صدای این آواز آن قدر کمتز ۱۰۰۰ مگا هرتز است که بی شک باید بگوییم که اگر شما هم از دسته ی افرادی هستید که دوست دارید تا این آواز را بشنوید باید بدانید که این صدا پائین تر از آن است که گوش انسان به طور طبیعی آن را بشنود پس به خودتان زحمتی ندهید.

و اما در این میان نکته ی جالب که وجود دارد این است که یکی از ژئوفیزیست ‌های هیئت تحقیقی که بر روی قطب جنوب کار می کرده است، آواز قطب جنوب را به نواختن ممتد و دائمی فلوت بر روی سطح یخ تشبیه کرده است.

البته با این که این پدیده به شدت عجیب و جالب است اما باید به شما بگوییم که تنها پدیده ی خارق العاده ی این قسمت از کره ی زمین نبوده است. به طور مثال، جنوبی ‌ترین آتشفشان فعال زمین در قطب جنوب قرار گرفته است که هنگام فوران کردن از آن کریستال خارج می شود!

آواز جنوب

اگر روزی خواستید همچون عبدالله امیدوار در سال ۱۳۴۵ و یا چندین ایرانی دیگر به این منطقه سفر کنید، بد نیست تا این نکته را بدانید که این آتشفشان در نزدیکی مرکز تحقیقات آمریکا قرار گرفته است.

البته به جز آواز قطب جنوب یک آبشار وجود دارد که آب آن مانند خون به رنگ قرمز می باشد. واقعیت این است که اگر بخواهیم از قطب جنوب بگوییم، موارد گوناگون تمامی ندارد و بسیار بسیار هم گوناگون و متنوع است اما به نظر می آید که آواز قطب جنوب از تمام این مسائل عجیب تر و جالب تر است.

قضیه ی آواز قطب جنوب به همین ها خاتمه پیدا نمی کند زیرا از جمله ی دیگر نتایجی که پژوهشگران به آن دست پیدا کرده اند این است که آن ها بر این نظر هستند که مطالعه ی صدای لایه های یخ قطب جنوب از دور می تواند به آن ها در زمینه ی شناسایی و مقابله با تغییرات آب و هوایی کمک های شایانی را بکند.

آتشفشانی که آماده انفجار است!
آتشفشانی که آماده انفجار است!
ورود چاق ها به این خیابان ممنوع است!
ورود چاق ها به این خیابان ممنوع است!
مهمانخانه دیوانه ویتنام، عجیب ترین اقامتگاه جهان نام دارد!
مهمانخانه دیوانه ویتنام، عجیب ترین اقامتگاه جهان نام دارد!
فکرش را نمی کنید که این پدیده های طبیعی واقعی باشند!
فکرش را نمی کنید که این پدیده های طبیعی واقعی باشند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code