بلیط هواپیما

کشف اعماق اقیانوس ها در آکواریوم لیسبون

آکواریوم لیسبون | Lisbon Aquarium در پرتغال

لیسبون مملوء از جاذبه های تاریخی و تفریحی ست اما یکی از مهمترین جاذبه های این شهر، آکواریوم لیسبون است که مخصوص تماشای آبزیان دریایی ست. دلتان می خواهد از دنیای اعماق اقیانوس ها سر در بیاورید؟ با اینکه تا به حال تصاویر و فیلم های زیادی از کف اقیانوس ها دیده ایم اما تماشای آن ها از نزدیک چیز دیگری ست. در آکواریوم لیسبون تجربه ای منحصربفرد را می گذرید و جانوران آبزی زیادی را می بینید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره آکواریوم لیسبون بیشتر بدانید.

آکواریوم لیسبون

درباره آکواریوم لیسبون

مطالب مرتبط:
موزه ملی هنر باستانی، یکی از بزرگ ترین جاذبه های فرهنگی لیسبون
طاق روآ آگوستا، نمادی از بازسازی های بعد از زلزله در لیسبون

آکواریوم لیسبون (Lisbon Aquarium) بزرگ ترین آکواریوم آب شور دنیاست و به خصوص برای خانواده ها یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری ست. در داخل این آکواریوم بیش از ۵۰ گونه ی مختلف از حیواناتی مثل نهنگ و پنگوئن زندگی می کنند. این آکواریوم در جریان اکسپو ۹۸ ساخته شده و بعد از حدود ۲ دهه هنوز هم یکی از محبوب ترین دیدنی های شهر است.

آکواریوم لیسبون مجموعه ی بزرگی از گونه های دریایی را در خود جای داده است به طوری که در مجموع زیستگاه ۱۶ هزار موجود دریایی از ۴۵۰ نوع گونه ی مختلف است که شامل پنگوئن، مرغ دریایی و پرندگان دیگر، سمور دریایی، نهنگ، سفره ماهی، اسب دریایی، ستاره ماهی، مرجان، اختاپوس، مارماهی و … هستند.

این آکواریوم در سال ۱۹۹۸ افتتاح شده و نه فقط در لیسبون و پرتغال بلکه در کل دنیا معروف است به طوری که هر سال حدود ۱ میلیون نفر از ان بازدید می کنند. در این محل برنامه های آموزشی زیادی تشکیل می شود که موضوع شان درباره اقیانوس است. یکی از هدف های ساخت این آکواریوم تشویق مردم برای شناخت بیشتر اقیانوس هاست تا وظیفه ی خود را درباره ی حفظ این میراث طبیعی بشناسند.

ماهی های رنگارنگ

مخزن اصلی

در واقع نمایشگاه اصلی این آکواریوم یک مخزن ۱۰۰۰ متر مربعی است که ۴ مخزن ۴۹ متر مربعی هم آن را احاطه کرده اند. مخزن مرکزی ۷ متر عمق دارد و در آن نهنگ ها و ماهی ها بدون اینکه هم را بخورند در حال شنا در بین مرجان ها هستند درست مثل اقیانوس ها! مخزن مرکزی با یک شیشه ی مقاوم از ۴ مخزن دیگر جدا شده است.

آب مخزن اصلی در دمایی نگه داشته می شود که هم ماهی های معمولی و هم ماهی های استوایی بتوانند به حیات خود ادامه دهند. حدود ۱۰۰ گونه از آبزیان سراسر دنیا در مخزن اصلی نگهداری می شود که شامل نهنگ، سفره ماهی، مار ماهی و … هستند.

تماشای دنیای زیر آب

مخزن های دیگر

آکواریوم لیسبون به غیر از مخزن اصلی، ۴ مخزن بزرگ دیگر هم دارد که در اطراف مخزن اصلی هستند و در هر کدام از آن ها یک اکوسیستم اقیانوسی خاص به وجود آمده است. در واقع در این مخزن ها نمونه ای از گونه های گیاهی و جانوری اقیانوس های هند، اطلس، آرام و منجمد جنوبی به نمایش در آمده و می توانید در عرض چند دقیقه گونه های مختلف این اقیانوس ها را با هم مقایسه کنید و به تفاوت گونه های اقیانوس ها پی ببرید.  دیگر بخش های این آکواریوم که بعضی از آن ها به مخزن اصلی متصلند زیستگاه جانورانی مثل پنگوئن ها و سمورهای دریایی هستند.

پنگوئن های لیسبون

تماشای خورشید ماهی!

در دنیا آکواریوم های کمی خورشید ماهی دارند! در واقع شرایط منحصربفردی که این ماهی دارد نگهداری از آن را دشوار کرده است برای همین آکواریوم های کمی شرایط نگهداری از آن را دارند اما شاید باور نکنید که در آکواریوم لیسبون شانس دیدن این ماهی خاص و منحصربفرد را دارید!

خورشید ماهی

تماشای جانوران دریایی عجیب و غریب

خورشید ماهی تنها جانور جالب این آکواریوم نیست. در اینجا دو خرچنگ عنکبوتی غول پیکر و دو سمور دریایی هم زندگی می کنند که بیشتر گردشگرانی که به بازدید این آکواریوم می روند آن ها را از جالب ترین گونه های آکواریوم می دانند.

سمور دریایی

کارهایی به غیر از تماشای آکواریوم!

شرکت در تور پشت صحنه: در این محل می توانید به غیر از تماشای ماهی های رنگارنگ در یک تور هیجان انگیز شرکت کنید: تور پشت صحنه! در این تور که حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد به پشت صحنه می روید و می بینید که کارکنان چگونه از آبزیان این آکواریوم مراقبت می کنند. اگر هم دوست دارید که بدون راهنما و به تنهایی از این محل بازدید کنید می توانید یک راهنمای صوتی به زبان انگلیسی کرایه کنید تا قسمت های مختلف این محل را برایتان توضیح دهد.

خوابیدن در کنار نهنگ ها: این آکواریوم پر از ماجراجویی های هیجان انگیزه که یکی از آن ها خوابیدن در کنار نهنگ های غول پیکر است. به نظر هیجان انگیز می آید این طور نیست؟

جاذبه های لیسبون

کی و چگونه به آکواریوم لیسبون برویم؟

آکواریوم در منطقه پارک داس ناکوئس  (Parque das Nações) در شمال شرقی لیسبون قرار گرفته و نزدیک ترین ایستگاه مترو به آن ایستگاه اریانت (Orient) است که در خط قرمز متروی لیسبون قرار دارد. این ایستگاه تا آکواریوم فقط ۱۰ دقیقه پیاده روی فاصله  دارد و بعد از پیاده شدن از مترو می توانید به راحتی خودتان را به آکواریوم برسانید.

این آکواریوم هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر باز است و هزینه ورودی اش ۱۳ یورو  (حدود ۸۰ هزار تومان) است. بازدید معمولی از این آکواریوم حدود ۱ تا ۲ ساعت زمان می برد اما از آن جایی که آکواریوم بخشی از پارک اکسپو است بهتره برای اینکه بتوانید دیگر بخش های پارک را هم ببینید نصف روز زمان بگذارید. سعی کنید در فصل تابستان آخر هفته ها به این محل نروید چون شلوغی بیش از حد نمی گذارد به خوبی از آبزیان دریایی دیدن کنید.

تالاب بین المللی امیرکلایه، تالابی با تنوع زیستی بالا
تالاب بین المللی امیرکلایه، تالابی با تنوع زیستی بالا
معروف ترین سواحل تایلند
معروف ترین سواحل تایلند
شنا در ترسناک ترین استخر دنیا، استخر شیطان!
شنا در ترسناک ترین استخر دنیا، استخر شیطان!
با این تفریحات آبی گوا غرق هیجان شوید
با این تفریحات آبی گوا غرق هیجان شوید