alexaa

آیا خریدار سیم کارت شما،‌ می‌تواند اکانت تلگرام شما را ببیند؟

چه کسی می تواند اکانت تلگرام شما را ببیند؟

بعد از این که پیام رسان وایبر به دلیل کندی و اختلال در ارسال و دریافت و پیامها، خون ایرانی ها را به جوش آورد، ایرانی ها به دنبال یک ابزار ارتباطی راحت تر و بهتری گشتند که سرانجام تلگرام توانست برنده این میدان شود. برهمین اساس تلگرام دو سالی است که جاپایش را در خانه های ایرانی محکم کرده است و به پیام رسان اصلی ایرانی ها تبدیل شده است. اما این پیام ‌رسان برخلاف تمامی جذابیت ‌هایش مخصوصا رویکرد امن در ارسال و دریافت اطلاعات متنی و تصویری، می‌تواند کاربران را با چالش جدی دسترسی به حساب ‌شان روبرو سازد. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدانید.

مطالب مرتبط:
چگونه در سفر از اطلاعاتمان محافظت کنیم؟
چطور فن آوری سفر دنیای موبایل را تغییز می دهد
مشکلات تلگرام

پیام‌ رسان تلگرام جهت فعالسازی حساب کاربرانش، روش ارسال کد فعالسازی به شماره آنها را به کار می‌برد. مشکلی که در این روش وجود دارد این است که با تغییر مالکیت سیم‌کارت، مالک جدید قادر است به حساب تلگرام کاربر قبلی دسترسی یابد. در صورتی که مهارت جلوگیری از این چالش وجود نداشته باشد، ممکن است تمامی کسانی که سیم‌کارت ‌شان را واگذار می‌کنند، گرفتار کند. بنابراین ضرورت دارد که به شدت نگران حریم شخصی خود در این پیام‌رسان موبایلی باشیم در غیر این صورت و بدبینانه‌ترین حالت، خریدار سیم‌کارت شما قادر به رویت اکانت تلگرامی شما است. این چالش در دو حالت زیر امکان پذیر است گریبان مشترکان تلفن همراه را بگیرد:

۱- اگر مشترک بخواهد سیم‌ کارت خود را بفروشد یا به عبارت دیگر مالکیت را منتقل کند.

۲- مدت زیادی سیم ‌کارت مشترک کارکرد نداشته و غیرفعال شده باشد.

چالش دومین حالت زمانی اتفاق می‌افتد که شرایط مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای بازیافت سیم‌کارت ‌های بلااستفاده برقرار شود. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به عنوان نهاد تصمیم‌گیر و ناظر در عرصه ارتباطات مجوز سلب امتیاز سیم‌کارت‌های اعتباری که تا ۹۰ روز استفاده نشوند را به اپراتورهای موبایل داده است. به تازگی با توجه به مشکلاتی که این مصوبه برای برخی مشترکان اپراتور دوم ایجاد کرده بود، روابط عمومی ایرانسل در این باره به یکی از رسانه‌ها توضیح داده است: این موضوع (دسترسی به حساب تلگرامی سیم‌کارت‌های بلااستفاده واگذار شده) یکی از مشکلات موجود در پیام ‌رسان تلگرام است و ما در این زمینه به مشترکان خود هشدار داده‌ایم. توصیه ما به کاربران تلگرام این است که موارد ایمنی را درنظر داشته باشند.
با توجه به ودایع و ارقام تضامین پرداخت برای مشترکان دائمی اپراتورهای موبایل، این مدت زمان برای دائمی ‌ها بیشتر و کمی تفاوت دارد به گونه‌ای که اپراتور تا زمان بدهی مشترکان دائمی به سمت هشدار و نهایتا کسر از رقم تضمین پرداخت و ودیعه می‌رود تا جاییکه این رقم نیز تمام شود.
بعد از آن به سمت یکطرفه، دو طرفه و نهایتا تخلیه خط دائمی می‌رود که این فرآیند شاید بیش از یک سال به طول بکشد. در این مطلب روی صحبت با اعتباری‌هاست که اگر تا ۹۰ روز از سیم‌کارت ‌شان استفاده‌ای نکنند، اپراتور مجوز فروش مجدد آن خط (انتقال مالکیت) را دارد. لذا قابل توجه است که برای حفظ اطلاعات شخصی در تلگرام و جلوگیری از دسترسی مالک بعدی شماره تلفن همراه به اطلاعات حساب شما، باید این توصیه‌ها را جدی گرفت:

  1. در تنظیمات امنیتی تلگرام (Privacy and Security)، گزینه “تایید دو مرحله‌ای” (Two-Step Verification) را فعال کنید. با این کار، یک رمز عبور شخصی برای حساب تلگرام‌تان تعیین می‌کنید که برای ورود به حساب تلگرام شما از یک دستگاه جدید، نیاز به وارد کردن این رمز عبور است.
  2. علاوه بر این، حتما حساب تلگرام رو از طریق (Delete Account) پاک کرده تا مالک جدید سیم‌کارت به تلگرام شما دسترسی نداشته باشد. این امکان فقط از طریق سایت تلگرام www.telegram.org/deactivate انجام می‌پذیرد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد