بلیط هواپیما

راز گم شدن اتاق طلایی این قصر چه بود؟!

چه بر سر اتاق کهربای قصر کاترین آمد؟!

یکی از جذابیت های بازدید از قصرهای پادشاهی و تاریخی علاوه بر زیبایی و شکوه تماشایی شان دانستن تاریخ پرفراز و نشیبی است که در گوشه گوشه این قصرها اتفاق افتاده است. روسیه قصرهای باشکوه زیادی دارد که در دل یکی از این قصرها، اتاق کهربا سالیان سال خودنمایی می کرد، اتاقی که برق جواهراتش چشمان هر بازدید کننده ای را به خود خیره می کرد و در طول تاریخ سرگذشتی شنیدنی را از سر گذراند، الی گشت را همراهی کنید تا راز اتاق کهربا در روسیه را بدانید.

آتاق کهربا در قصر کاترین
مطالب مرتبط:
چرا موزه آرمیتاژ سن پترزبورگ در دنیا معروف است؟
پترهوف، قصری تماشایی در سن پترزبورگ

در قصر بزرگ کاترین اول، همسر دوم پتر کبیر و ملکه روسیه، روزگاری اتاق طلایی باشکوهی وجود داشت که از زمین تا سقف مزین به کهرباهای ارزشمند، طلا و دیگر سنگ های قیمتی بود. برای نزدیک به ۲۰۰ سال آوازه این اتاق کهربایی که در نزدیکی سن پترزبورگ قرار داشت در دنیا پیچیده بود. اما وقتی نازی ها به این شهر حمله کردند اتاق کهربایی با ۶ تن کهربا با ارزشی معادل ۱۴۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار، بدون کوچکترین ردی ناپدید شد!

قصر کاترین

این اتاق کهربایی در ابتدا در قصر شهر برلین، اقامتگاه زمستانی فردریک اول، اولین پادشاه پروس برپا شده بود و توسط یک مجسمه ساز طراحی و توسط دو هنرمند دانمارکی ساخته شده بود. وقتی پترکبیر در سال ۱۷۱۶ در بازدید از آلمان شیفته اتاق کهربایی پسر پادشاه فردریک شد پادشاه  پروس که این میزان علاقه پتر کبیر به این اتاق دید آن را به او هدیه داد تا با این کار اتحاد روسیه و پروس را در مقابل سوئد قوی تر کند.

اتاق کهربا

پترکبیر این اتاق کهربایی را در خانه زمستانی اش در سن پترزبورگ نصب کرد انا بعدها دختر پتر کبیر در سال ۱۷۵۵ تصمیم گرفت که این اتاق را به قصر کاترین منتقل کند. این اتاق در طول قرن ۱۸ مرمت و بزرگ تر و به اتاق مدیتیشن شخصی و محل گردهمایی های صمیمی کاترین اول تبدیل شد، بعدها، الکساندر دوم (۱۸۱۸-۱۸۸۱) از این اتاق به عنوان اتاق غنائم برای کالکشن های کهربا استفاده کرد. در سال ۱۹۴۱ نازی ها به شوروی حمله و شروع به غارت صدها هزار گنجینه های هنری در سراسر کشور کردند. آن ها از قبل به اتاق کهربایی چشم داشتند و عمیقا بر این باور بودند که این اتاق متعلق به کشور آلمان است. نگهبان قصر کاترین تلاش کرد تا اتاق کهربایی را پنهان کند و ناگزیر آن را در پشت کاغذ دیواری مخفی کرد اما این باعث نشد که نازی ها نتوانند این اتاق را پیدا کنند. در عرض ۳۶ ساعت آن ها این مجموعه را از قصر خارج و در کشتی جاسازی و به موز قلعه کونیگسبرگ منتقل کردند.

تزئینات اتاق کهربا

با نزدیک شدن به پایان جنگ، وقتی نیروهای شوروی این شهر آلمان را در اختیار گرفتند، نازی ها برای در امان نگه داشتن این کهرباها، این جواهرات را کاملا از هم باز و در جعبه مخفی کردند و شوروی هم در جست و جوی جواهرات، این قلعه را با بمب منفجر کرد. بر اساس گزارش ها، جعبه حاوی جواهرات اتاق کهربایی در جایی از قلعه پنهان بود اما نیروهای شوروی به این نتیجه رسیدند که کهرباها با آن بمب کاملا نابود شده اند.  اما داستان اتاق کهربایی در اینجا به پایان نرسید. به نظر می آید نازی ها قبل از اینکه نیروهای شوروی شهر را منفجر کنند آن جعبه را به جای امن و مخفی منتقل کردند، نظر های زیادی درباره اینکه چه بر سر آن جعبه های کهربایی ارزشمند آمد وجود دارد اما مورد قبول ترین نظریه این است که آن ها همچنان در انباری زیرزمینی مخفی هستند.

دیواره های اتاق کهربا

در سال ۱۹۷۹، دولت شوروی از روی نقاشی ها و عکس های سیاه سفیدی که از اتاق کهربایی به جای مانده بود شروع به ساخت اتاقی شبیه همان اتاق کرد، این پروژه بعد از ۲۴ سال کامل شد و علت طولانی شدنش هم این بود که ساختش نیاز به هنرمندانی داشت که هنر فراموش شده طراحی این اتاق را دوباره یاد بگیرند. شرکتی آلمانی این پروژه را تامین مالی کرد و امروز در حالی که این اتاق به محل اصلی اش بازگشته تحقیقات درباره اتاق اصلی همچنان ادامه دارد تا ردی از آن بدست آید. در خرداد سال ۲۰۱۶ محققان به دو انبار زیرزمینی در لهستان برخوردند و ادعای اولیه آن ها درباره اینکه بالاخره جواهرات اتاق کهربایی را پیدا کردند سروصدای زیادی در رسانه ها به پا کرد اما سرانجام معلوم شد که خبری از آن جواهرات در این انبارها نبوده است!

منبع: amusingplanet.com

سینماهای لاله زار ثبت ملی می شود
سینماهای لاله زار ثبت ملی می شود
خانه بروجردی ها، کاشان گردی!
خانه بروجردی ها، کاشان گردی!
همه چیز درباره مسجد شیخ لطف الله اصفهان
همه چیز درباره مسجد شیخ لطف الله اصفهان
آیا این بنای تاریخی واقعا عذاب نازل شده است؟
آیا این بنای تاریخی واقعا عذاب نازل شده است؟