استادیوم ماراکانا چگونه خود را به عنوان نماد فوتبال برزیل مطرح کرد!

استادیوم ماراکانا

استادیوم ماراکانا در شهر ریو دو ژانیرو برزیل قرار دارد. به ندرت کسی را می توان یافت که با این نام آشنا نباشد یا حداقل آن را تا کنون نشنیده باشد، شاید علت شهرت این استادیوم بزرگ این باشد که زمانی به عنوان بزرگترین استادیوم ورزشی در دنیا مطرح بود و در بازی فینال جام جهانی در سال ۱۹۵۰ تعداد تماشاچی آن به ۲۰۰ هزار نفر رسید. در واقع می توان اینگونه گفت که این ورزشگاه در برزیل به نوعی به عنوان نماد فوتبال این کشور شناخته می شود. ورزشگاهی که قرار بود بزرگترین استادیوم دنیا باشد. اما تغییرات زیاد ماراکانا در سال های اخیر، تا حدی آن را از شکل و شمایل سال های دور متفاوت ساخته است. الی گشت در این مطلب استادیوم ماراکانا در برزیل را به شما معرفی می کند.

ورزشگاه ماراکانا در ریو دو ژانیرو

تاریخچه ورزشگاه

استادیوم ماراکانا (Maracna) که در سال ۱۹۵۰ تاسیس شد، دارای ۷۸.۳۸۳ صندلی گنجایش است و نام رسمی آن با عنوان ماریو فیلیو (Mario Filho) شناخته می شود. برای جام جهانی ۱۹۵۰ و به عنوان ورزشگاه اصلی این رقابت ها در آن سال ساخته شد. مراحل ساخت استادیوم ماراکانا در اوت سال ۱۹۴۸ شروع شد و حدود دو سال بعد این پروژه به پایان رسید. این ورزشگاه در ۱۶ ژوئن سال ۱۹۵۰ افتتاح شد که با بازی تیم های منتخب ریو دو ژانیرو و سائو پائولو به صورت دوستانه، همراه بود. هشت روز بعد از این بازی، افتتاحیه جام جهانی ۱۹۵۰ نیز بین برزیل و مکزیک در این ورزشگاه برگزار گرفت، در این بازی، برزیل ۴ بر صفر بازی را برد. در آن رقابت ها که در نهایت اروگوئه موفق به فتح جام جهانی شد، این استادیوم میزبان برگزاری چهار بازی از مرحله گروهی و سه بازی از مرحله حذفی بود. در بازی فینال نیز بلیط های فروخته شده، ۱۷۳۰۰۰ بود اما به دلیل اینکه تعدادی از مردم نیز بدون بلیط وارد ورزشگاه شدند، تقریبا دویست هزار نفر به عنوان تماشاچی در بازی فینال حضور داشتند.

استادیوم ماراکانا در ریو دو ژانیرو

به دلیل اتفاق ناگوار و مرگ روزنامه نگار معروف برزیلی به نام ماریو فیلیو در سال ۱۹۶۶، نام این استادیوم نیز از ماراکانا به ماریو فیلیو تغییر یافت، ولی همچنان بیشتر مردم آن را با همان نام ماراکانا می شناسند. همچنین در دهه ۹۰ نیز به دلیل اتفاق مرگباری که در آن رخ داد، به جهت ایمن و مقاوم سازی استادیوم ماراکانا اقدامات مهمی صورت پذیرفت و موجب شد تا ظرفیت آن کمتر شود و در مدت زمان کوتاهی، در همه جایگاه تماشاگران صندلی نصب شد. اما در یک دهه بعد و زمانی که در سال ۲۰۰۷ کشور برزیل به عنوان میزبان رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ انتخاب شد، به دلیل این که استادیوم ماراکانا میزبان بازی فینال در نظر گرفته شد، می بایست مجدد در این ورزشگاه بازسازی و تغییرات جدی صورت می پذیرفت.

تقریبا چهار سال قبل از شروع رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ و در سال ۲۰۱۰ امور ساخت و ساز و تعمیرات استادیوم ماراکانا شروع شد. از جمله این تغییرات این بود که قرار شد ردیف پایینی جایگاه تماشاگران به طور کامل بازسازی شود و علاوه بر آن، سقف جدیدی نیز برای استادیوم ساخته شود. پس از انجام این بازسازی ها، ظرفیت آن به عدد ۷۸.۳۸۳ نفر رسید و در تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۱۳ ورزشگاه با انجام یک بازی دوستانه بین انگلیس و برزیل بازگشایی شد. این رقابت نیز با نتیجه ۲-۲ مساوی تمام شد.

ورزشگاه ماراکانا در ریو

اما استادیوم ماراکانا در طول رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ میزبان پنج بازی در مرحله گروهی، یک بازی درمرحله یک چهارم نهایی بود و در نهایت بازی فینال نیز در این ورزشگاه انجام شد. در این بین نیز بسیاری از رقابت های مرحله نهایی از جام کنفدراسیون ها در استادیوم ماراکانا برگزار شد. این استادیوم در مالکیت دولت محلی ریو دو ژانیرو می باشد، ولی در حال حاظر برای باشگاه های فوتبال فلومیننزه  (Fluminense FC)و فلامنگو(CR Flamengo) به عنوان ورزشگاه خانگی استفاده می گردد و همچنین دیگر باشگاه‌های فوتبال در این شهر از جمله واسکو دو گاما و بوتافوگو نیز برخی اوقات بازی های مهم شان را در ماراکانا برگزار می کنند.

ورزشگاه ماراکانا

راهنمای دسترسی به استادیوم ماراکانا

استادیوم ماراکانا در قسمت شرقی از شهر ریو دو ژانیرو واقع شده است که ۵ کیلومتر از مرکز ریو فاصله دارد، همچنین از شمال مناطق معروف ساحلی این شهر مثل کوپاکابانا (Copacabana) و ایپانما (Ipanema) تقریبا ۱۲ کیلومتر دورتر قرار دارد. جهت دسترسی آسان به این استادیوم می توانید ازمترو و قطار استفاده کنید. ایستگاه ماراکانا که یکی از ایستگاه های مترو در ریو است در خط ۲ مترو قرار گرفته است که شما می توانید از مرکز شهرو مناطقی مثل فلامنگو و بوتافوگو سوار این خط مترو شوید. در صورتی هم که به خط ۱ مترو سوار شدید می توانید از ایستگاه های مترو در مناطق کوپاکابانا و ایپانما خط مترو را عوض کنید و به خط ۲ مترو بروید. علاوه بر مترو می توانید از قطارهای شهری نیز استفاده کنید که برای این کار باید از ایستگاه راه آهن سنترال دو برزیل (entral do Brasil) سوار شوید. البته بهتراست، در صورتی سوار قطار شوید که به یکی از ایستگاه های آن نزدیک باشید و یا قصد داشته باشید که از ترمینال اتوبوس های بین شهری به استادیوم بروید، در غیر این صورت بهتر است برای از قطار استفاده نکنید. در صورتی که از قطار استفاده کردید، از خط قرمز رامال دئودور (Ramal Deodor) سوار شوید و در ایستگاه استادیوم ماراکانا پیاده شوید.

ورزشگاه ماراکانا ریو دو ژانیرو

هتل ها، رستوران ها و کافه های نزدیک استادیوم ماراکانا

منطقه ای که استادیوم ماراکانا در آن واقع شده است، بیشتر آن مسکونی است و کمتر مراکز تفریحی در اطراف آن به چشم می خورد، علاوه بر این از محله های چندان خوب ریو نیز محسوب نمی گردد. پس بهتر است از سایر مناطق این شهر به ویژه مناطق گردشگری آن برای صرف غذا و یا نوشیدنی استفاده نمایید و تا حد امکان مدت زیادی قبل از شروع بازی به آنجا نروید.

چند هتل‌ مناسب و البته مقرون به صرفه هم در حوالی استادیوم ماراکانا قرار دارد که می توانید با استفاده از تاکسی به راحتی به محل استادیوم بروید یا تقریبا با ۲۰ دقیقه پیاده روی به آنجا برسید، هرچند در نظر داشته باشید که با توجه به اینکه منطقه چندان مناسبی نیست، پیاده روی در شب چندان توصیه نمی شود. هتل های گالانت هتل (Gallant Hotel) و هتل ویلا توییکا (Villa Tujica) در صورتی که قصد دارید به استادیوم نریک باشد، می توانند انتخاب های مناسبی باشند. ولی قطعا می دانید که اگر در نظر دارید اقامت بهتری را داشته باشید، بهتر است در هتل های نزدیک به سواحل و مناطق توریستی ریو دو ژانیرو اقامت کنید که در این صورت نیز به راحتی قادر خواهید بود با استفاده از مترو خود را به استادیوم برسانید، اما برای اقامت در این هتل ها نیاز به پول بیشتری نسبت به منطقه ماراکانا خواهید داشت.

استادیوم ماراکانا

تهیه بلیت‌ بازی ها

قیمت بلیت برای هر صندلی در قسمت بالایی جایگاه حدود ۱۰۰ دلار برزیل می باشد و گران ترین بلیط هم به جایگاه VIP تعلق دارد که ارزش آن ۳۵۰ دلار برزیل است. برای تهیه بازی های تیم فلامنگو، می توانید در روز بازی از بخش بلیت فروشی ورزشگاه، بلیط تهیه کنید، یا می توانید با مراجعه کردن به دفتر باشگاه و یا هر دفتر فروش دیگری در سطح شهر بلیت بازی های این تیم را تهیه نمایید. اما برای خرید آنلاین بلیط باید شهروند برزیلی باشید. برای خرید بلیت بازی های فلومیننزه هم قادر خواهید بود به صورت آنلاین، از طریق فوتبال کارت، گیشه های بلیت فروشی در استادیوم یا سایرمراکز بلیت فروشی در سطح شهر خریداری کنید. قیمت بلیت بازی های این تیم حدودا از ۶۰ دلار برزیل شروع می گردد. نکته قابل توجه این است که برای خرید بلیط بازی ها می بایست حتما کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید.

استادیوم ماراکانا ریو دو ژانیرو

موقعیت استادیوم ماراکانا بر روی نقشه

می توانید موقعیت مکانی استادیوم را در نقشه گوگل زیر ببینید و برای خود نشانه گذاری کنید.

 آدرس استادیوم ماراکانا

برزیل، ۲۰۲۷۱-۱۳۰، ریو دو ژانیرو، ورودی ۳، خیابان پرز کاستلو برانکو

Av. Pres. Castelo Branco, Gate 3 – Maracanã, Rio de Janeiro – RJ, 20271-130, Brazil

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد