آیا این اسکلت کوچک متعلق به آدم فضایی هاست؟!

اسکلت آتا در شیلی

کشف اسکلت های باستانی همیشه محققان را امیدوار کرده تا با تحقیق بر روی آن ها افق های جدیدی را در راه شناخت انسان های باستانی و شیوه ی زندگی آن ها پیدا کنند. گاهی اسکلت های عجیبی پیدا می شود که نمونه ی آن ها تا به حال دیده نشده، نمونه های عجیبی که باعث شکل گیری نظریه های عجیب و در عین حال جالبی می شوند که برای تایید آن ها نیاز به تحقیقات بیشتری است. بسیاری از یافته هایی که بشر امروز به آن ها رسیده در نتیجه ی تحقیق و بررسی بر روی همین اسکلت های باستانی ای است که در نگاه اول شاید اهمیت چندانی نداشته باشند. می خواهیم درباره ی اسکلتی به اسم آتا حرف بزنیم که چندی پیش در بیابان معروف شیلی کشف شد، اسکلتی عجیب که همه می گفتند متعلق به آدم فضایی هاست! در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره اسکلت آتا بیشتر بدانید.

اسکلت آتا
مطالب مرتبط:
تنها اسکلت کامل نیاکان انسان کشف شد!
اسکلت ماموت ۱۵ هزار ساله به قیمت ۵۴۸ هزار یورو فروخته شد

بیابان آتاکاما در شیلی یکی از شگفتی های زمین است، خشک ترین بیابان دنیا که متوسط بارش سالانه اش یک میلی متر است. حدود ۱۵ سال پیش در این بیابان اتفاق عجیبی رخ داد: کشف یک اسکلت کوچک که ظاهر عجیبی داشت و شبیه موجودات زمینی نبود! شکل ظاهری اسکلت جمجمه و بدن این اسکلت به قدری عجیب بود که باعث شد همه خیال کنند با یک آدم فضایی طرف هستند!

البته آن ها کاملا حق داشتند چون با موجودی طرف بودند که اصلا شبیه آدم های زمینی نبود و در واقع جمجمه ی کشیده کاملا به او ظاهری فرازمینی و علمی و تخیلی داده بود. شما چه فکر می کنید؟ آیا این اسکلت واقعا متعلق به فرازمینی ها بود؟ و اگر این طور بود در بیابان آتاکاما چه کار می کرد؟ چه کسی او را به سیاره ی زمین آورده بود؟

جمجمه کشیده

از آن جایی که قرار بود تحقیقات زیادی بر روی این اسکلت انجام شود اسم آن را آتا گذاشتند. این اسکلت آنقدر کوچک بود که قدش فقط ۱۵ سانتی متر ارتفاع داشت و طبقه آزمایشات حدود ۶ تا ۸ ساله بود. یکی دیگر از ویژگی های عجیب این اسکلت که محققان را با علامت سوال بزرگ روبرو کرد این بود که دنده ی او به جای ۱۲ تا فقط ۱۰ استخوان داشت.

محققان که با فرضیه آدم فضایی بودن آزمایشات زیادی را روی این اسکلت انجام دادند در آخر فهمیدند که او انسان است و تنها به خاطر جهش های ژنتیکی مبتلا به بیماری های مختلف شده است. متخصصان بعد از اینکه فهمیدند با یک مورد انسانی طرف هستند باز هم تحقیقات خود را روی آتا ادامه دادند چون معتقد بودند که می توان با تحقیقات بر روی این اسکلت موارد جهش ژنتیکی را تشخیص و درمان کرد.

جمجمه ای با ظاهر فرازمینی

داستان پیدا شدن این اسکلت جالب است؛ در سال ۲۰۰۳ گروهی از کارگران که در حال کار در معدن شهر لا نوریا بودند متوجه اسکلتی عجیب شدند. اول، همه خیال می کردند که با یک اسکلت باستانی روبرو هستند اما تحقیقات نشان داد که فقط ۴۰ سال از مرگ این فرد می گذرد و می توان به راحتی  DNA ی او را استخراج کرد.

یک تیم پزشکی وظیفه ی تجزیه و تحلیل این اسکلت و نمونه برداری از DNA آن را به عهده گرفت؛  اما این بار نتایج دیگری به دست آمد: در واقع آتا اسکلت یک جنین دختر بود که به ناهنجاری های ژنتیکی مبتلا شده بود، ناهنجاری هایی که با رشد بیرویه ی استخوان ها باعث شده بود که او بزرگ تر از سنش باشد و به نظر ۶ تا ۸ ساله بیاید.

جنین انسان

آن طور که در تحقیقات مشخص شد در ۷ ژن آتا جهش به وجود آمده که باعث تغییر شکل در استخوان ها شده بود. بین این ۷ جهش با اشکالاتی که در ظاهر استخوان ها وجود داشت مطابقت و همخوانی دیده می شد. این بیماری دانشمندان را در حیرت و بهت فرو برد چون تا به حال این تعداد ناهنجاری ژنتیکی در یک انسان دیده نشده، آن هم ناهنجاری هایی که فقط استخوان بندی فرد را دچار اختلال کنند. مطمئنا تحقیقات بیشتر بر روی این مورد نادر به پزشکان کمک می کند تا با دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره جهش های ژنتیکی، بیماری های نوزادی و جنینی را بهتر بشناسند و آن ها را مداوا کنند. به گفته پزشکان، اینکه چه عاملی باعث این همه جهش ژنتیکی شده هنوز مشخص نیست.

آتا اولین اسکلت با ظاهر آدم فضایی ها نیست قبلا هم در سال ۱۹۹۹ در یک مقبره ی هزار ساله ی مکزیکی ۱۳ اسکلت پیدا شد که شباهت زیادی به آدم فضای ها داشتند. جمجمه های کشیده باعث شده بود که آن ها شکل و ظاهری شبیه فرا زمینی ها داشته باشند و همین موضوع توجهات  زیادی را به آن ها معطوف کرده بود. اما تحقیقات نشان داد که آن ها آدم های زمینی هستند و جمجمه ی آن ها به خاطر یک سری رسوم سنتی و فرهنگی به این حال و روز درآمده است. بعدها در جنوب شرقی اروپا هم در یک مقبره ۱۵۰۰ ساله تعدادی اسکلت پیدا شد که آن ها هم با شکل دادن به جمجمه های شان ظاهری کشیده پیدا کرده بودند.

راهنمای سفر به شیلی
سفر به جزیره ایستر و مجسمه‌ های عجیبش +‌ ویدیو
راز سرهای بی بدن در شیلی چیست؟
کشف قطعی قدیمی ترین جای پای جهان در شیلی!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code