بلیط هواپیما

در هنگام حمله ی کوسه چه اقداماتی باید انجام بدهیم؟

با اقدامات اساسی در زمان حمله کوسه آشنا شوید

آبزیان کمی هستند که به اندازه ی کوسه برایمان ترسناک باشند. ردیف دندان های تیز و گوشت خوار بودن کوسه ها، باعث می شود افراد زیادی هنگام لذت بردن از تفریحات دریایی، گوش به زنگ پیدا شدن این آبزی باشند. طبق گزارشات نشنال جئوگرافی، تعدا کوسه های سفید و بزرگی که به شهر های تابستانی مهاجرت می کنند در حال افزایش است. با این وجود احتمال برخوردتان با این هیولای دریایی بسیار کم است! در واقع حمله ی کوسه اتفاق بسیار نادری است و احتمال اینکه در دریا به کسی بر بخورید که اصلا دلتان نمی خواهد او را بببینید، بیشتر از حمله ی یک کوسه است! با وجود این، بهتر است بدانید اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید چه عکس العملی باید نشان بدهید. با الی گشت همراه باشید.

حمله کوسه

۱- سعی کنید کاملا آرام از آب خارج شوید

مطالب مرتبط
چرا به دریای سیاه، «سیاه» می گویند؟
چرا شنا در دریا خیلی خطرناک است؟

اینکه در هنگام دیدن کوسه، عکس العمل تند و سریع از خودتان نشان بدهید کاملا طبیعی است. اما حالا با دانستن این نکته، سعی کنید به محض دیدن کوسه تا حد ممکن آرام باشید و خیلی بی سر و صدا در آب حرکت کنید. بهتر است بدون جلب توجه و به آرامی سعی کنید از آب خارج شوید.

آرام ماندن

۲- در جای خودتان آرام بمانید

از آنجایی که احتمال روبرو شدن با کوسه ها معمولا در اعماق آب بیشتر است، اگر امکان خارج شدن از آب را نداشتید، سعی کنید بدون انجام حرکات ناگهانی در جای خودتان بمانید و جلب توجه نکنید.

ثابت ماندن

۳- روبروی کوسه بایستید

با این که به نظر خیلی ترسناک می آید، اما بهترین راه برای جلوگیری از حمله ی کوسه این است که روبرویش بایستید. اگر کوسه در حال نزدیک تر شدن به شما بود، بهتر است ارتباط چشمی تان را با او قطع نکنید. از آنجایی که نحوه شکار کوسه ها معمولا به صورت کمین کردن برای طعمه است، اگر با او روبرو شوید احتمال حمله را تا ۵۰ درصد کاهش داده اید.

روبرو شدن کوسه

۴- درخواست کمک کنید

اگر شناگران دیگر یا قایق هایی در نزدیکی شما بودند، می توانید با صدای آرام و علامت هایی از آن ها درخواست کمک کنید. حواستان باشد فریاد نزنید و یا حرکات جلب توجه کننده انجام ندهید.

درخواست کمک

۵- بدنتان را جمع کنید

اگر کوسه در حال چرخیدن دور شما یا انجام حرکات زیگزاکی باشد، به این معنی است که قصد حمله دارد. در این شرایط بهتر است تا جایی که می توانید خودتان را بزرگ نشان بدهید. دست و پاهایتان را از هم باز کنید و سعی کنید فضای بیشتر ی را اشغال کنید. احتمال حمله  کوسه به موجودات بزرگتر بسیار کم است. اگر احساس خطر کمتری داشتید بهتر است بدنتان را مثل یک توپ جمع کنید تا کوسه از نزدیکی شما بگذرد.

جمع کردن بدن

۶- به آرامی عقب بکشید

در شرایطی که کوسه خطر کمتری برایتان دارد و به آرامی از او دور شده اید، بهتر است تا رسیدن به قایق و یا ساحل، به آرامی عقب عقب راه بروید. مهم است که کوسه در مقابل چشمانتان باشد و اجازه ندهید پشت سر شما قرار بگیرد.

حرکت روبروی کوسه

۷- در شرایط اضطراری حمله کنید

اگر همچنان در معرض حمله کوسه قرار داشتید، بهتر است با هر چیزی که دم دستتان است به آن حمله کنید (خصوصا به چشم ها). یک تکه سنگ، دوربین یا حتی کفش شنایتان می توانند اسلحه های به درد بخوری باشند؛ اگر هیچکدام از این ها را در دسترس نداشتید، با مشت به کوسه ضربه بزنید. حواستان باشد فقط در شرایطی که دیگر هیچ گزینه ای برای دفاع نداشتید از مشتتان استفاده کنید.

حمله به کوسه
مروری بر سمبل های حیوانی کشورها
مروری بر سمبل های حیوانی کشورها
باغ وحش ملی آفریقای جنوبی، جایگزینی برای سافاری های حیات وحش
باغ وحش ملی آفریقای جنوبی، جایگزینی برای سافاری های حیات وحش
چرا هیچ ببری در آفریقا زندگی نمی کند؟
چرا هیچ ببری در آفریقا زندگی نمی کند؟
موجودات در اعماق اقیانوس چطور زندگی می کنند؟
موجودات در اعماق اقیانوس چطور زندگی می کنند؟