بلیط هواپیما

الماسی که با لمس آن کشته می شوید!

الماسی که با لمسش کشته می شوید

کمتر کسی در جهان هست که این الماس زیبا، بزرگ و کشنده را نشناسد. بله، درست خواندید ما این الماس را زیبا، بزرگ و کشنده و یا بهتر بگویم، قاتل معرفی کردیم. این را ما نمی گوییم بلکه پیشینه ی این الماس که یکی از بزرگ ترین الماس های جهان است، به ما می گوید. زمانی که صاحبین این الماس برای اولین بار آن را در دست می گرفته اند، هیچ وقت فکر نمی کردند که سرنوشت، مرگشان را جلو انداخته بیندازد، آن هم به دست این الماس! در ادامه با ما همراه باشید تا به اتفاق هم داستان این الماس نفرین شده ، قاتل و زیبا را به اتفاق هم بخوانیم.

الماس قاتل امید

الماس امید!

مطالب مرتبط:
چرا تاج محل از عجایب جهان است
کشف دوباره ی یکی از عجایب طبیعی جهان

این الماس زیبا وزنی معادل۴۵٫۵۲ قیراط دارد و یکی از هدیه های زیبای طبیعت به حساب می آید. این الماس که بر خلاف طبیعتش امید نام دارد، به رنگ آبی سیر است که به سرمه ای متمایل است. در رابطه با این که این الماس از کجا آمده است داستان های متضادی وجود دارد. واقعی ترین منبعی که برای این الماس معرفی می شود، این است که الماس امید از معدن گلکوندا در هند استخراج شده است. البته می گویند الماس کوه نور نیز از این معدن استخراج شده است اما نمی توان در نهایت با قطعیت تمام منبع این الماس را تایید کرد و از آن سخن گفت. عده ای نیز می گویند که این الماس در حکم یکی از چشم های مجسمه ای مقدس بوده که آن را دزدیده اند. به هرحال افسانه ها می گویند که این الماس زیبا در یک عبادتگاه قدیمی نگهداری می شده، آن هم با یک نفرین بسیار قوی!

الماس نفرین شده

زمانی که از این مکان حال به عنوان غنیمت و یا به عنوان دزدی، برده شده است نفرین شروع به کار کرده است و هر کسی که آن را لمس می کند و یا از آن استفاده می کند، سرنوشتی جز مرگ زودهنگام و غیرطبیعی برای خود و اطرافیانش ندارد. ساختار فیزیکی و شیمیایی این الماس به این گونه است که در طول مدت ها  منبع های نوری را در خود جمع می کند و زمانی که همه ی چراغ ها خاموش بودند و یا تاریکی همه جا را فرا گرفته باشد، این الماس از خود نوری روشن و خیره کننده ساطع می کند. آخرین شخصی که صاحب ااین الماس نفرین شده بود، یک جواهر ساز آمریکایی در نیویورک به نام کریستسن وینستون، بوده است که ان را به یک موسسه ی آمریکاییی اهدا کرد. الماس امید به صورت یک گردنبند که با تکه های کوچک تر الماس های سفید تزئین شده است، می باشد.

الماس امید در موزه

الماسی برای پادشاه!

در اواسط قرن ۱۷ میلادی، یکی از معامله گران فرانسوی مشهور به نام ژان باتیست تاورنیر این الماس را خریداری کرد و آن را به شکل قلب در آورد اما دیری نپایید که او هم مرد. تاوانیر را می توان اولین قربانی این سنگ نامید. قبل از این که این الماس تراش بخورد، ۱۱۲ قیراط بوده است. برای همچین جواهر بزرگ و البته سنگینی، تنها یک نفر وجود داشت که می توانست بهای آن را پرداخت نماید، آن هم کسی جز پادشاه فرانسه نبود. لوئیی شانزدهم، این الماس را همراه با پشمی از جنس طلا به همسرش ماری آنتوانت تقدیم کرد اما دیری نپایید که انقلاب فرانسه به وقوع پیوست و سر آن ها را با گیوتین قطع کردند! پس از این ماجرا این سنگ برای مدت ۴۰ سال ناپدید شد و بعد از این مدت مجددا به خزانه ی فرانسه باز گردانده شد.

الماسی که با لمس آن کشته می شوید!

الماسی مناسب برای یک فرد با جایگاه اجتماعی بالا!

در سال ۱۹۱۱، اولین والش مک لین که یک فرد صاحب جایگاه آمریکایی بودو صاحب روزنامه ی معروف واشنگتن پست،  این الماس را خرید. او درباره ی این الماس گفته بود که: من در دنیا چیزهای خوب را به خود جذب می کنم که یکی از آن ها این گردنبند الماس است! سرنوشت او هم چیزی جز مرگ نبود اما نه تنها مرگ خودش، ابتدا مادرش مرد و  سپس، پسرش در ۹ سالگی مرد. همسرش او را به خاطر زنی دیگر ترک کرد و دخترش به خاطر مصرف بیش از حد مواد مخدر در ۲۵ سالگی جان باخت. خودش هم در بیمارستان روانی مرد! روزنامه ی واشنگتن پست هم به شخصی دگیر واگذار شد. تنها فرزند باقی مانده از اولین، این الماس را به هری وینستون واگذار کرد.معروف است که اولین این سنگ را در قلاده ی سگش می بسته و دستور می داده تا ان را در اطراف بگردانند تا مردم ببینند که حتی الماس به این بزرگی هم برای او بی ارزش است!

الماس امید، الماس نفرین شده

در سال ۱۹۴۷، هری وینستون، جواهر ساز آمریکایی این سنگ را به دست آورد و آن را در مجموعه ی خود به نمایش گذاشت. از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۳، این سنگ جزئی از موزه ی جواهرات وی بود. بالاخره هری وینستون تصمیم گرفت که این جواهر را به موسسه ی اسمیتسون در واشنگتن دی سی به فروش برساند. این سنگ که امید نامیده شده بود در کمال ناباوری با نا امیدی محض و این که حتی هیچ کس علاقه ای به لمس و دزدیدنش هم نداشت، با یک پست کاملا معمولی به موسسه ی اسمیتسون فرستاده شد. در حال حاضر در سال بیش از ۷ میلیون نفر از الماس امید بازدید می کنند.

الماس امید

تعدادی از قرباینیان مشهور این الماس را بشناسید!

نیکولاس فوکوته، مشهور است که وی این الماس را برای مراسمی ویژه استفاده کرده است و پس از مدت کوتاهی پادشاهیش سقوط میکند! اول او را دستگیر و بعد حکم اخراج او از فرانسه را دادند اما بعدا حکم او را عوض کرده و به حبس ابد تغییر دادند. فوکوته پس از ۱۵ سال در زندان در گذشت. عده ای از مردم فرانسه می گویند که او مردی در ماسک آهنی بوده است.

پادشاه فیلیپ، این سنگ را خریداری کرد و این سنگ آبی و چشمگیر را به عنوان تزئینی بر روی تاجش استفاده کرد و دیری نپایید که در اثر قانقاریا فوت کرد! جالب است بدانید که تمام فرزندان رسمی پادشاه در دوران کودکی پس از مرگ پدرشان فوت کردند.

شاهزاده ی دلامبل پرنسس ماری لوئیس، یکی از دوستان نزدیک ماری آنتوانت، ملکه ی فرانسه قبل از انقلاب کبیر فرانسه بود. او هم این گردنبند را انداخته بود و ظاهرا توسط یک مامور به طرز وحشتناکی کشته شد.

بازدید از الماس نفرین شده

ویلهلم فالر، یک تاجر جواهرات هلندی بود که این الماس را پیدا کرد. اما سرنوشت غمگین او این بود که وی ابتدا پسرش را بکشد وسپس خودکشی کند!

سیمون مونچاریدس، یک تاجر الماس یونانی بود که برای مدتی الماس را در اختیار داشت اما او به یکباره در حالی که همسر و فرزندش داخل اتومبیل بودند، ماشین را به صخره کوبید و همگی با هم جان باختند!

جیمز تاد، آخرین کسی که این الماس را لمس کرد شخصی بود که آن را به موسسه ی اسمیتسون تحویل داد. او پس از این ماجرا با کامیون تصادف کرد و البته قبل از تصادف خانه اش در آتش سوزی سوخت!

متأسفانه به محض ورود به این پارک به «جهنم» می روید!
متأسفانه به محض ورود به این پارک به «جهنم» می روید!
جا نمانید! ماشین زمان اختراع شد!
جا نمانید! ماشین زمان اختراع شد!
عجیب و غریب ترین رستوران های دنیا! + تصویر
عجیب و غریب ترین رستوران های دنیا! + تصویر
۵ کتابفروشی شگفت انگیز دنیا که به تخیلاتتان بال می دهند!
۵ کتابفروشی شگفت انگیز دنیا که به تخیلاتتان بال می دهند!