بلیط هواپیما

انعکاس سبک بیزانس در موزه کاریه

بنایی با معماری اصیل دوران بیزانس

استانبول بیش از سهم منصفانه خود از دوران بیزانس بنای تاریخی به یادگار دارد، اما تعداد کمی از آنها به زیبایی این کلیسای مملو از موزائیک کاری و نقاشی های دیواری (فرسکو) است. گرچه این بنا زیر سایه دیوارهای سرزمین تاریخی تئودئوس دوم قرار گرفته است و حالا موزه ای دارد که زیر نظر موزه های ایاصوفیه اداره می شود، تعداد بازدیدکنندگانی که به خود جذب می کند. تنها بخشی از تعداد بازدیدکنندگان خواهر بزرگش ایاصوفیه مشهور است، با این وجود آن چه که از هنر بیزانس عرضه می کند درست به همان شگفت انگیزی ایاصوفیه است. بخش هایی از آن امکان دارد به دلیل بازسازی بسته باشد، قبل از بازدید چک کنید کدام یک باز هستند تا زمانی که به آنجا رسیدید، سرخورده نشوید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

bike-tour-istanbul-112

موزاییک ها

بیشتر بخش داخلی با موزاییک هایی پوشیده شده است که زندگی حضرت مسیح و مریم را به تصویر می کشند. به دنبال تصویر Khalke Jesus باشید، که حضرت مسیح و مریم مقدس را به همراه دو بخشنده – پرنس ایزاک کومنوس و ملان (Prince  Issac Comnenos and Melane)، دختر امپراتور بیزانس میخاییل هشتم نشان می دهد. این نقاشی زیر گنبد سمت راستی در سرسرای داخلی قرار دارد. روی خود گنبد نیز تصویر خیره کننده ای از عیسی مسیح و پیروانش (The Genealogy of Christ) قرار دارد. بر روی گنبد سمت چپ موزاییک بسیار زیبایی از مریم مقدس و مسیح کودک است که توسط نیاکانش احاطه شده اند.

در سالن اصلی کلیسا سه موزاییک وجود دارد: عیسی مسیح؛ مریم و مسیح کودک؛ و Dormition of the Blessed Virgin (عروج) – برای دیدن این آخری سرتان را برگردانید ، چون بالای همان در اصلی قرار دارد که تازه از آن وارد شدید. نوزادی که در آغوش مسیح قرار دارد در واقع روح حضرت مریم است.

bike-tour-istanbul-113

نقاشی های دیواری

در سمت راست سالن پاراکلسیون قرار دارد، کلیسایی جانبی که برای نگهداری مقبره موسس کلیسا و اقوام، دوستان نزدیک و دستیاران او ساخته شده است. این مکان با نقاشی های دیواری تزیین شده است که حول موضوع مرگ و رستاخیز قرار دارند، و تصاویر به نمایش در آمده از کتاب عهد عتیق گرفته شده اند. نقاشی های خیره کننده روی برآمدگی های دیوار که به نام آناستاسیس (Anastasis) شناخته می شود مسیح قدرتمندی را نشان می دهد که در حضور بهشتیان و پادشاهان ، آدم و حوا را از قبرهایشان بیرون می کشد. دروازه های بهشت زیر پاهای مسیح نشان داده شده است. نقاشی های دیواری که گنبد را زینت داده اند شکوه کمتری دارند اما از زیبایی چیزی کم ندارند، این نقاشی ها حضرت مریم و ۱۲ فرشته همراه را نشان می دهند. بر روی سقف میان این گنبد و برآمدگی های دیوار ، داوری نهایی (The Last Judgment) از کتاب مکاشفات (Book of Revelation) به طرز چشم گیری این صحنه را به تصویر می کشد، با سفید خیره کننده و تاکیدهایی به رنگ طلایی، با جمعی از بهشت که با نمادی مارپیچ احاطه شده توسط فرشتگان بهشتی نشان داده شده است.

نکته ای که برای دیدن این موزه باید یادتان باشد اینست که بازدید از آن همه روزه به جز چهارشنبه ها امکان پذیر است و به دلیل اعتلای سطح تاریخ و فرهنگ، دانش آموزان کمتر از ۱۷ سال می توانند به صورت رایگان از آن دیدن کنند.

خریدی ارزان در بازار بزرگ استانبول
خریدی ارزان در بازار بزرگ استانبول
معرفی هتل کلاریون محموتبی استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل کلاریون محموتبی استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل تویاپ پالاس استانبول | ۵ ستاره
معرفی هتل تویاپ پالاس استانبول | ۵ ستاره
رویدادهای هنری استانبول را به حافظه بسپارید
رویدادهای هنری استانبول را به حافظه بسپارید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code