اولین اشعه های خورشید در این کشور دیده می شود! + تصاویر

کشور کریباتی

زمانی که خورشید در روز ۳۱ دسامبر هر سال غروب می کند و تمام دنیا منتظر شروع سال جدید میلادی هستند، کشور جزیره ای کوچکی که در منتهی الیه ترین منطقه ی شرقی قرار دارد، شروع به جشن گرفتن کرده است! جمهوری کریباتی، یکی از اولین مکان های روی زمین است که اولین اشعه های خورشید را می بیند. منطقه ی زمانی این کشور، ۱۴ ساعت بالا تر از UTC قرار دارد! در ادامه همراه الی گشت باشید تا از کشور کریباتی نه چندان شناخته شده بیشتر بدانیم:

کشور کریباتی
مطالب مرتبط:
این مرد تبدیل به یک جفت کفش شد!
عجیب ترین مومیایی های جهان! + تصویر

جمهوری کریباتی از ۳۳ خشکی و جزیره های مرجانی کوچک در مرکز اقیانوس آرام تشکیل شده است که در پهنه ای به مساحت ۳٫۵ میلیون کیلومتر مربع گسترده شده است و بعضی از این جزیره ها در بالای خط استوا و بعضی در زیر خط استوا قرار دارند. این سرزمین از ۳ گروه جزیره به نام های جزایر گیلبرت، جزایر فونیکس و جزایر لاین تشکیل شده است که از نظر جغرافیایی، جزیره ی لاین درست در جنوب جزایر آمریکایی هاوایی قرار گرفته است و از نظر منطقی هم باید در همان منطقه ی زمانی باشد اما نیست!

برای مثال اگر فقط  کشور کریباتی را بخواهیم در نظر بگیریم، تا قبل از سال ۱۹۹۵، این کشور با گروه جزیره های غربی و شرقی اطرافش ۲۴ ساعت اختلاف زمان داشت که همین موضوع باعث اغتشاشات و نامنظمی های اقتصادی ای در این کشور شده بود چون در هر هفته فقط ۴ روز وجود داشت که هر دو نقطه، روزهای مشابه یکسانی داشتند و بنابراین فقط در این زمان ها این نقاط می توانستند با هم تبادلات اقتصادی داشته باشند.

عکس کشور کریباتی

برای اینکه نقطه ی پایانی بر این ناهماهنگی و نا منظمی گذاشه شود، رییس جمهور کشور کریباتی در تاریخ ۱ ژانویه سال ۱۹۹۵ اعلام کرد که the International Date Line از این به بعد به سمت شرق حرکت می کند تا به دور این کشور بچرخد و از همان زمان به بعد بود که کریباتی تبدیل به اولین کشوری شد که اشعه های طلوع خورشید را می بیند و مردم این سرزمین هم هر ساله این اتفاق را به عنوان یک اتفاق خوش یمن جشن می گیرند.

کریباتی

کمی بیشتر از کریباتی بدانید

جمهوری کریباتی در سال ۱۹۷۹، به عنوان یک کشور استقلال یافته از  انگلستان جدا شد و از آن زمان به بعد به عنوان یک کشور مستقل شناخته شد. جالب است بدانید که بخش هایی از این کشور هر چند وقت یکبار به زیر آب می رود! در واقع وقتی آب دریا بالا می آید و مد اتفاق می افتد، جزایر مرجانی این کشور که غیر قابل سکونت انسانی هستند هم به زیر آب می روند و دوباره بعد از مدتی ظاهر می شوند!

یکی از جزایر کشور کریباتی

در مورد مردمی که در این کشور کوچک جزیره ای زندگی می کنند خوب است بدانید که در کریباتی حدود ۱۱۰ هزار نفر زندگی می کنند و میانگین سنی مردم این کشور ۲۱ سال است که بسیار جمعیت جوانی محسوب می شود. زبان رسمی مردم این کشور زبان کریباتی است اما از آن جا که تا قبل از به استقلال رسیدن جزیی از انگلستان محسوب می شده است، در بخش هایی از آن به زبان انگلیسی هم صحبت می شود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد