بلیط هواپیما

نمایی از معماری باشکوه و مسحورکننده ایستگاه های مترو مسکو

زیباترین ایستگاه های متروی مسکو

مسکو شهری با ده ها جاذبه ی دیدنی و جذاب که می تواند هر گردشگری را به سمت خود جذب کند. اما آنچه در این شهر بسیار قابل توجه است، ایستگاه های مترویی است که در آن وجود دارد، ایستگاه هایی با معماری بی نظیر و تزئینات بسیار جذاب که با پرداخت مبلغ بسیار ناچیزی می توانید با دنیایی از زیبایی ها در زیرزمین این شهر دیدنی آشنا شوید. جالب است بدانید که ایستگاه‌های مترو مسکو، در دسترس‌ترین موزه‌های این شهر به شمار می‌روند و بیش از آنکه شبیه به ایستگاهی عمومی برای خدمات حمل و نقل باشد، به کلیسا، سالن رقص و گالری‌های هنر شباهت دارند. با تمام این تفاسیر ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره زیباترین ایستگاه های متروی مسکو صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

ایستگاه های متروی مسکو
مطالب مرتبط:
آیا می دانید که نقطه ی صفر مسکو کجاست؟
چرا با الی گشت به روسیه سفر کنیم؟
تپه های گنجشک مسکو، از مکان های توریستی روسیه!

طرح اولیه مترو توسط دو مهندس به نام های «پیوتر بالینسکی» و «اوگنی» در سال ۱۹۰۲ ارائه اما ساخت مترو سال ها بعد در سال ۱۹۳۱ شروع شد. متروی مسکو اولین سیستم متروی اروپایی بود که در سال ۱۹۹۸ از کارت های هوشمند پلاستیکی استفاده کرد، این کارت ها برای سفرهای نامحدود ۳۰، ۹۰ یا ۳۶۵ روزه برنامه ریزی شده بود. برای مسابقات المپیک ۲۰۱۴  چندین دستگاه فروش خودکار در همه ایستگاه های مترو نصب شد که بعد از ۳۰ خرید موفق، به مسافران یک بلیط رایگان می دهند. در ابتدا حزب کمونیست شوروی در سال ۱۹۳۳ ، برای مترو ۱۰ خط با مسیر کلی ۸۰ کیلومتر را به تصویب رسانده بود، امروز مترو به ۳۳۹ کیلومتر گسترش پیدا کرده است. تا سال ۱۹۵۵ متروی مسکو که کل ایستگاه های آن بر اساس معماری استالینیستی ساخته شد به نام «لازار کاگانویچ» ، شخصی که نقشه اولیه خطوط اولیه مترو را طراحی کرد، نامیده می شد. در ابتدا مترو را با هدف آسایش و راحتی مردم درست کردند اما بعد از مرحله دوم ساخت، مشخص شد که مترو تبدیل به نماد سیاسی شده و حتی یکی از ایستگاه ها هم شبیه عبادتگاه کلاسیک ساخته و با بنرها، جا شمعی و عکس های نظامی تزئین شده بود.

شبکه متروی زیرزمین مسکو در سال ۲۰۱۶ شامل ۱۳ خط، ۲۰۳ ایستگاه و ۳۳۸/۹ کیلومتر راه آهن می شد. برخلاف بسیاری از امکانات دیگر روسیه، بلیط متروی مسکو قیمتی ارزان دارد. هزینه بلیط برای یک سفر بدون در نظر گرفتن مسافت طی شده و زمان بین ۰٫۷۵ تا ۰٫۸ یورو است. علاوه بر این با خرید کارت ترویکا می‌توان از تخفیف ۳۵ درصدی در هزینه‌های حمل و نقل عمومی استفاده کنید. این ایستگاه ها برای فرار از هیاهوهایی که در سطح شهر وجود دارد گزینه ی بسیار مناسبی به شمار می آید.

ایستگاه های متروی مسکو

ایستگاه پلوشاد روالوتسی | Ploshchad Revolyutsii 

ایستگاه پلوشاد روالوتسی هم یکی دیگر از ایستگاه هایی است که با مجسمه هایی در گوشه های هر ستون ایستگاه تزئین شده است و چیدمان این ۷۶ مجسمه از ترتیب خاصی نیز پیروی می کند. ترتیب قرارگیری این مجسمه ها از مادرها و پدرهایی است که درکنار فرزندانشان تا ورزشکاران، از دانش آموزان تا کشاورزان، از کارگران صنعتی تا شکارچیان و سربازان نیز تشکیل شده است. بنابر گفته های موجود دست کشیدن به برخی از تندیس‌ها، برای شما شانس می‌‌آورد؛ تندیس‌هایی که با یک نگاه می‌توانید از میان بقیه مجسمه‌ها آنها را تشخیص دهید، به عنوان مثال نگهبان ورودی با سگی که رنگ بینی‌اش پاک شده است!

ایستگاه پلوشاد روالوتسی

ایستگاه تاگانسکایا (خط سیرکل)

دکوراسیون این ایستگاه بیشتر از فرهنگ فولکلور روسیه و حال و هوای جنگ تاثیر گرفته است. ستون‌های مرمری و طاق‌های این ایستگاه تصویر کوکوشنیک (کلاه سنتی زنان روس) را در ذهن زنده می‌کنند و قاب‌های آن با نقش‌هایی برجسته نمایشگر کشتی‌ها، دریانوردان، هوانوردان و دیگر نظامی‌های ارتش سرخ و نیروی دریایی است. ترکیب فضای فولکلور و جنگ، در اولین نگاه شما را مبهوت می‌کند و پیچیدگی و ظرافت‌های آن، دعوتی است تا جزئیات هر قاب را از نزدیک بررسی کنید.

ایستگاه نووسلوبودسکایا (خط سیرکل)

این ایستگاه که در سال ۱۹۵۲ ساخته شده است، به ۳۲ قاب شیشه‌‌ای شهرت دارد که با کارگذاری در دیوارهای‌ ایستگاه و تابش نور از پشت آنها، نمایی زیبا را خلق کرده‌اند. این قاب‌های شیشه‌ای تمی گلدار دارند که با المان‌هایی مانند موزیسین عجیب، دریانور، هنرمند، معمار و مهندس همراه شده است.

ایستگاه نووسلوبودسکایا

ایستگاه الکتروزاوودسکایا (خط آبی تیره)

در نزدیکی یک کارخانه لامپ سازی یکی دیگر از ایستگاه های مترو مسکو به نام الکتروزاوودسکایا قرار گرفته است و با ۳۲۸ لامپ درون سقف یکی از پرنورترین ایستگاه های مترو محسوب می شود. نرده‌های مشبک روی ستون‌ها با نشان داس و چکش تزئین شده‌اند و هم‌چنین ۱۲ برجسته‌ کاری مرمری که تصاویری نمادینه از تلاش ملت روسیه را هنگام جنگ به تصویر می ‌کشد، این ایستگاه را تزئین کرده ‌اند.

ایستگاه الکتروزاوودسکایا

ایستگاه بلوروسکایا (خط سیرکل)

همانطور که از اسم ایستگاه پیدا است، نقاشی‌های بلوروسکایا صحنه‌هایی از زندگی مردم بلاروس را به تصویر می‌کشد. در یکی از این نقاشی‌ها زنانی به تصویر کشیده شده‌اند که حلقه گلی را حاوی داس و چکش، با حروف CCCP، در دست دارند؛ اما این نقاشی‌ در اصل تصویری بوده است از زنانی که می‌کوشند تا مجسمه استالین را لمس کنند. با وجود اینکه هنوز چهره لنین در تمام مترو‌ها و هم‌چنین سراسر روسیه قابل رویت است؛ تصاویر و نشانه‌های استالین در سال ۱۹۵۶ و سه سال پس از مرگش، از تمام بناها و اموال روسیه حذف شد.

ایستگاه بلوروسکایا

ایستگاه کراسنوپرسننسکایا (خط سیرکل)

نام ایستگاه های روسی هم مانند اسم افراد آن ها در داستان های معروفشان بسیار سخت است و خیلی کم پیش می آید که کسی این نام ها را در خاطرش نگه دارد، کراسنوپرسننسکایا یکی دیگر از ایستگاه های مترو مسکو است که نام خود را از خیابانی نزدیک به این ایستگاه نیز برگرفته است. این ایستگاه مترو در سال ۱۹۵۴ افتتاح شده و دکور آن حال و هوای جنبش‌های انقلابی را که بین سال‌های ۱۹۰۵ تا ۱۹۱۷ در روسیه حاکم بود، دارد.

ایستگاه کراسنوپرسننسکایا

ایستگاه داستایوفسکایا (خط سبز تیره)

با توجه به این که روسیه مهد نویسندگان بزرگ تاریخ ادبیات جهان است، یکی دیگر از زیباترین ایستگاه های مترو مسکو به نام نویسنده ای معروف به نام داستایوفسکای است. این ایستگاه که در این شهر یادآور نام او است نقاشی های دیواری چشمگیری داراست و با نقاشی های دیواری چشمگیری که بر روی دیوارهای آن کشیده شده بسیار در بین بازدیدکنندگان ایستگاه های مترو مسکو معروف می باشد. در کشیدن نقاشی‌های دیواری از تکنیک پیترا دورا استفاده و از کتاب‌های برادران کارامازوف، جنایت و مکافات و ابله تاثیر گرفته شده است؛ نقاشی‌هایی که با دیدن‌ آنها، حسی وهم‌انگیز در بینندگان ایجاد می‌شود.

ایستگاه آرباتسکایا (خط آبی تیره)

ایستگاه آرباتسکایا با طولی سکویی به اندازه ۲۵۰ متر و عمق ۴۱ متر خط آبی تیره متروی مسکو به شمار می رود. آرباتسکایا که در لیست زیباترین ایستگاه های مترو مسکو قرار می گیرد در مدت زمان بمباران مسکو پناهگاه مردم به شمار می رفته است. این ایستگاه با دکوری از مرمر قرمز، سقفی‌ هلالی شکل با برجسته‌کاری‌هایی گلدار و چلچراغ تزیین شده است.

ایستگاه داستایوفسکی

ایستگاه پروسپکت میرا (خط سیرکل)

آخرین موردی که از زیباترین ایستگاه های مترو مسکو می خواهیم معرفی کنیم، ایستگاه پروسپکت میرا است. این در ابتدا نامش ایستگاه بوتانیچسکی سد بوده که رفته رفته نام خود را از باغ گیاه شناسی دانشگاه ایالت مسکو برگرفته و دکور ایستگاه پروسپکت میرا تمی گلدار نیز دارا می باشد.

منبع: vagrantsoftheworld.com

یونیورسال استودیوی سنگاپور، هیجان انگیزترین شهربازی آسیا
یونیورسال استودیوی سنگاپور، هیجان انگیزترین شهربازی آسیا
با ۱۴ تفریح لاکچری دبی آشنا شوید
با ۱۴ تفریح لاکچری دبی آشنا شوید
همه چیز درباره گوا!
همه چیز درباره گوا!
شاید بهشت اینجا باشد!
شاید بهشت اینجا باشد!