بلیط هواپیما

این موج ها در جا خشکشان زده!

صخره موج آریزونا

۱۹۰ میلیون سال پیش، یکی از زیباترین تشکل‌های جغرافیایی شروع به شکل گرفتن کرد. صخره های لایه لایه به رنگ های عجیبی که هرگز از دیدنشان سیر نمی شوید. این صخره ها در آریزونا وجود دارند. اینجا نقطه ای از دنیاست که ماجراجویان، طبیعت دوستان، عکاسان، دانشمندان و به عبارتی همه مردم از دیدنش شگفت زده می شوند. این پدیده ی حیرت برانگیز شبیه به موجی است که انگار در اثر یک فاجعه در جا خشک شده است! اگر در سفر به صخره موج آریزونا دوربین عکاسی را فراموش کنید، همه از تعجب ماتشان خواهد زد! با الی گشت باشید تا این پدیده جغرافیی را بیشتر بشناسیم.

صخره های موچ آریزونا

زمین شناسی

مطالب مرتبط:
رودخانه اسرار آمیز که حیوانات را زنده آب پز می کند!
آیا به بهای جانتان جرأت بازدید از این باغ را دارید؟!

در اصلاحات زمین شناسی این موج ها بر اساس سنگ شدگی سنگ فرش های بیابانی در اثر باد شکل گرفته اند، اما به معنای ساده تر می توان گفت که این ها لایه هایی از سنگ هستند که به خاطر بادهایی که به شن و ماسه می وزیده به مرور زمان شکل گرفته اند. وقتی جهت بادهای ژوراسیک تغییر کرد، تپه های شنی مختلفی در بیابان غربی به وجود آمد. روی آن ها به تدریج شیارهایی شکل گرفت که شبیه یک نقشه توپوگرافیک بزرگ به نظر می آمد. آبی که به داخل شیارها وارد می شد به مرور زمان رو به خشکی رفت و رسوب کرد. پس می توان گفت که عامل اصلی این پدیده باد بوده است. ممکن است این اطلاعات برایتان جالب توجه باشد یا نباشد، اما وقتی به این تشکل ها نگاه می کنید، به یاد بیاورید که چند میلیون سال طول کشیده تا صخره موج آریزونا به وجود بیاید.

صخره های موج در آمریکا

صخره ها در منطقه کویوت باتس شمالی در آریزونا قرار دارند که شامل دو قسمت بزرگ به نام های “موج” و “موج دوم” هستند و البته قسمت های کوچکتر زیادی هم با نام های تاپ راک، ملودی، گروتو، هوتر و … اطرافشان پراکنده شده است.  بهترین زمان برای عکاسی در موج در اواسط روز است که سایه های کمتری روی صخره ها می افتند و برای دیگر مناطق ذکر شده، ساعات قبل از غروب آفتاب مناسب می باشند. منطقه کویوت باتس جنوبی نیز جاذبه های خوبی مثل وایت پاکت و راز ادمایر دارد که ارزش دیدن دارند. برای دیدن خود “موج” به مجوز ورود نیاز دارید و ممکن است گرفتن آن کمی سخت باشد. در طول بهترین ماه های دیدن آن (آوریل، می، سپتامبر و اکتبر) افراد برای دیدن آن ثبت نام می کنند. اگر شما تنها باشید شانس گرفتن اجازه ورود بیشتری دارید.

موج آریزونا

دسترسی به صخره موج آریزونا

موج در نقطه شمالی کویوت باتس بین پریا کنیون و ورمیون کلیفس قرار دارد. اگر بتوانید یک مجوز پیاده روی در صخره ها را بگیرید باید در اواسط جاده بین کناب، یوتا و پیج پیاده شوید.

به دلیل اینکه افراد زیادی دوست دارند از این پدیده دیدن کنند، مدیران مربوطه محدودیتی برای تعداد بازدیدکنندگان در روز گذاشته اند. به این صورت که در روز ۲۰ نفر اجازه ورود دارند پس می توان نتیجه گرفت که از آنجایی که خود مسیر پیاده روی حدود ۳  کیلومتر است، به دست آوردن این مجوز کمی سخت می باشد. ۱۰ نفر از آن ها توسط یک قرعه کشی انجام می گیرند. شانستان در ماههای اوریل تا نوامبر حدود ۷% و در ماه های دسامبر تا مارچ حدود ۲۵% است. بقیه آن ده نفر اجازه ورود را از مرکز GSENM خواهند گرفت که اگر افراد درخواست داده بیشتر از ده نفر باشند، آن هم به صورت قرعه کشی مشخص می شود.

موچ در آریزونا آمریکا

عکاسی

عکاس های حرفه ای لازم نیست به خودشان سختی بدهند! در این منطقه حتی آماتورترین فرد هم با یک دوربین معمولی یا توسط موبایلش می تواند عکس های بسیار چشم گیری بیندازد. اگر در مسیر شمالی کویوت باتس پیاده روی می کنید، به اصطلاح اسمتان در قرعه کشی درامده است!

وقتی شما بتوانید مجوز ورود بگیرید احتمالا بسیار عجله دارید که مستقیما به خود موج بروید اما بهتر است صبور باشد. در اوایل صبح ابتدا نفس عمیقی بکشید، آرام به راهتان ادامه دهید و به رد پای دایناسورها توجه کنید. رفتن به موج را برای اواسط روز یا می توان گفت وقتی که خورشید درست بالای سرتان قرار می گیرد به تاخیر بیندازید. اما وقتی که زمانش رسید عجله کنید و تا می توانید از موج و زیبایی بی حدش عکس بگیرید.

عکاسی در صخره های موج آریزونا

مسیرهای محبوب پیاده روی در صخره موج آریزونا

 

مسیر برایت انجل پوینت (Bright Angel Point)

درجه سختی: آسان

مسیر پیاده روی مشخص شده شما را به برایت انجل بسیار زیبا می رساند. این جا یکی از نقطه هایی است که وقتی در این منطقه هستید هرگز نباید از دست دهید.

مسیر کیپ فاینال (Cape Final)

درجه سختی: آسان

این مسیر پیاده روی از کیپ رویال به سمت شرق شروع می شود. کیپ فاینال خیلی شناخته شده نیست و شما باید مسیری با طول متوسط را پیاده روی کنید تا به دید صخره ها برسید.

مسیر کن پتریک (Ken Patrick)

درجه سختی: متوسط

این یکی از بلندترین مسیرهای این منطقه است که از محل پارک ماشین کایباب شمالی شروع می شود و به نقطه امپریال می رسد.

مسیر کایباب شمالی (North Kaibab Trail)

درجه سختی: شدید

این تنها مسیری است که از سمت موج به گرند کنیون می رسد. بقیه مسیرها تنها بالای صخره ها قرار می گیرند.

نمایی از موج آریزونا

پیاده روی در صخره موج آریزونا می تواند به دلیل فقدان یک راه چالش برانگیز باشد. گردشگران باید مسیر خود را از میان چندین مسیر پیاده روی که برای بازدید کنندگان آماده شده انتخاب کنند. در حال حاضر یک برگه راهنما به هر شخصی که اجاره ورود دارد، داده می شود. این برگه راهنما هم توسط جی پی اس و هم مسیریابی تصویری قابل استفاده است. در منطقه ۶ چک پوینت وجود دارد که به رنگ های متفاوت نمایان شده اند. به بازدید کنندگان توصیه می شود که قبر از ورود به صخره موج آریزونا برگه راهنما را به درستی مطالعه کنند. البته راهنمایانی نیز برای گردشگرانی که نمی خواهند به تنهایی مسیرها را طی کنند، آماده شده اند. پس می توانید هم با راهنما و هم بدون راهنما با کمک برگه ای که به شما می دهند از این پدیده شگفت انگیز بازدید کنید.

منبع: www.beautifulworld.com

سفر به زمان گذشته و بازدید از کشتی نوح
سفر به زمان گذشته و بازدید از کشتی نوح
ماجرای واقعی پلی که محل رفت و آمد ارواح است! + تصویر
ماجرای واقعی پلی که محل رفت و آمد ارواح است! + تصویر
هنگام عبور از این پل ها وحشت خواهید کرد! + تصویر
هنگام عبور از این پل ها وحشت خواهید کرد! + تصویر
تصاویر هولناک شهری که در یک آن یخ زد!
تصاویر هولناک شهری که در یک آن یخ زد!