گشتی در بازارهای رنگارنگ مراکش!

معرفی بهترین بازارهای سنتی مراکش

شهر مراکش به دلیل خانه ها و بناهای قرمز رنگش به نام شهر سرخ یا حمرا نیز شهرت پیدا کرده است و بی شک یکی از جذاب ترین شهرهای کشور مراکش است. این شهر با جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد یکی از مقاصد محبوب گردشگران در سفر به کشور مراکش است. در بین جاذبه های این شهر، بازارهای سنتی که به نام سوق یا چهارسوق معروفند از جذابیت بیشتری برخوردار هستند. محال است کسی به مراکش سفر کند و سری به این بازارهای جذاب و رنگارنگ نزند. در این مطلب قصد داریم بهترین بازارهای سنتی مراکش را به شما معرفی کنیم و گوشه ای از جذابیت های جادویی این شهر رنگارنگ را به شما نمایش دهیم. با الی گشت همراه باشید.

دیدنی های مراکش

چارسوق ها یا بازارهای سنتی مراکش | Marrakesh Souks

مطالب مرتبط:
هزینه های سفر به مراکش
راهنمای سفر به مراکش

مراکش کشور شگفتی هاست. در این کشور فرهنگ های مختلف به زیبایی هرچه تمام تر با یکدیگر تلفیق شده اند و ترکیبی جذاب و بی نظیر ایجاد کرده اند. فرهنگ اسلامی، فرهنگ آفریقایی و تاثیرات فرهنگ اروپایی و فرانسوی را می توانید در ساختمان ها، کافه ها، خانه ها و بناهای تاریخی مراکش مشاهده کنید. وقتی در کوچه پس کوچه های این بازارها قدم می زنید عطر ادویه های مشرقی در کنار فرش ها و پارچه های رنگارنگ و سنتی تصویری زیبا از فرهنگ مراکشی عرضه می کند. ما ایرانی ها با این نوع بازارها که به چارسوق مشهورند آشنایی داریم. در شهرهای مختلف ایران نیز چنین بازارهای سنتی وجود دارد که به زیبایی هرچه تمام تر یادگاری از تاریخ و فرهنگ کهن را به نمایش می گذارند. بازارهای سنتی مراکش از راسته ها و کوچه پس کوچه های مختلف تشکیل شده است که همگی به یکدیگر متصل هستند. در این بازارها که قدم بزنید هر ۵ حس شما فعال می شود. عطر لیمو، نعنا و زیتون، طعم خشکبار، شیرینی های سنتی و میوه های خشک شده، رنگ های تند و چشمگیر فانوس های قدیمی، کیف و کفش های چرمی و فرش های نفیس و گران قیمت شما را به سفری دور و دراز در سرزمین جادویی مراکش می برد. در ادامه مشهورترین بازارهای سنتی مراکش را به شما معرفی می کنیم.

بازارهای مراکش

بازار فرش | Carpet Souk

بازار فرش مراکش یکی از جاذبه های رنگارنگ و جذاب این شهر است. این بازار به ویژه برای ما که با فرش دستبافت و ارزش آن آشنایی داریم می تواند بسیار جالب توجه باشد. در بازار فرش مراکش انواع فرش های عربی با طرح های پیچیده و ظریف تا فرش های بیابانگردان بربر با طرح های ساده هندسی و نمادین را می توانید مشاهده کنید. اگر سری به این بازار زدید و خواستید خرید کنید به خاطر داشته باشید که در این بازار چیزی به اسم قیمت ثابت وجود ندارد. بنابراین باید بر سر قیمت با فروشنده به توافق برسید و از مهارت چانه زنی خود استفاده کنید. اما مطمئنا با هر سلیقه ای که باشید فرشی مناسب و دلخواه را پیدا خواهید کرد.

بازار فرش مراکش

بازار پاپوش های سنتی | Slipper Souk

یکی از زیباترین بازارهای سنتی مراکش را باید بازار کفش های سنتی دانست. در این بازار تمام دیوارها با هزاران کفش چرمی و رنگارنگ پوشیده شده است که Babouches یا همان پاپوش خودمان نامیده می شود. در این بازار با تنوع بی شمار مدل ها، رنگ ها مواجه می شود. برخی از این پاپوش ها ساده هستند و برخی دیگر با طرح های پیچیده و جواهرات، تلالو خاصی را ایجاد می کنند. این پاپوش های زیبا یکی از بهترین سوغاتی هایی است که می توانید از مراکش با خود به همراه ببرید. کفش هایی که رنگ زرد روشن دارند برای مردها هستند و پاپوش های تک رنگ و ساده نیز برای استفاده در بیرون هستند.

بازار پاپوش مراکش

بازار صنایع دستی  | Metalworking Souk

این بازار نیز یکی از جذاب ترین بازارهای سنتی مراکش به شمار می رود. در این بازار انواع صنایع دستی ساخته شده از فلز مثل ظروف مسی وجود دارد. هرچند در این بازار می توانید انواع صنایع دستی ساخته شده از فلز را ببینید، اما فانوس های مراکشی تمام توجهات را به خود جلب می کنند. این فانوس های زیبا و سحرانگیز تنوع بالایی دارند و از فانوس های ساده حلبی تا فانوس های هنری و بی نظیر که ساختشان چندین روز طول کشیده در این بازار وجود دارد. در مغازه های این بازار می توانید صنعتگران را ببیند که مشغول کار هستند و مطمئنا تماشای هنر آن ها روی فلز تجربه ای جذاب و دیدنی برای شما خواهد بود.

بازار صنایع دستی

بازار ادویه | Spice Souk

اگر قصد خرید هم نداشته باشید حتما باید سری به بازار ادویه بزنید. این بازار با ادویه های رنگارنگ که به صورت مخروط های بزرگ تزیین شده اند تصویری بسیار زیبا و چشم نواز ایجاد می کنند. مراکش کشور رنگ هاست و بازار ادویه این تصویر را به زیبایی هرچه تمام تر به تصویر می کشد. در این بازار می توانید انواع ادویه ها و مواد معطر و خوش طعم و البته خوشرنگ را با قیمتی منصفانه خریداری کنید و با خود به سوغات ببرید.

بازار ادویه مراکش

چانه زنی را فراموش نکنید

اگر همیشه موقع خرید چانه می زنید و در این کار مهارت دارید خوشحال باشید. چون این مهارتتان در سفر به مراکش به کارتان می آید! وقتی در بازارهای مراکش قدم می زنید آماده چانه زدن باشید. معمولا فروشنده قیمتی به مراتب بیشتر را به شما پیشنهاد می دهد و با چانه زدن و صرف کمی وقت می توانید همان چیز را به نصف قیمت خریداری کنید. برای بسیاری از اجناس قیمت ثابت و مشخصی وجود ندارد و همه چیز به توافق بین شما و فروشند بستگی دارد. بنابراین اگر از چیزی خوشتان آمد برای آن وقت بگذارید و با فروشنده وارد مذاکره شوید. به این ترتیب می توانید از بازارهای سنتی مراکش دست پر و راضی برگردید و سوغاتی های خوبی برای عزیزانتان خریداری کنید. البته برخی فروشنده ها سعی می کنند توریست ها را وادار به خرید اجناسشان کنند و اجناسی را که نیاز ندارند به آن ها بفروشند. بنابراین حواستان را جمع کنید که فقط در صورتیکه واقعا از جنسی خوشتان آمده آن را خریداری کنید تا مجبور به پرداخت مبالغ بیشتر نباشید.

منبع: travelandleisure.com

قدیمی ترین باغ وحش شبه جزیره عربستان، باغ وحش دبی
اولین جنگل عمودی در چین، شگفتی دیگر این کشور
۱۰ شهر اروپایی که می توانید در زمستان از آن ها بازدید کنید
پیاده تا جنگل های سنگاپور

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code