بلیط هواپیما

بازار سنتی و کورنیش مطرح عمان

در مسجد بزرگ مسقط عمان یک فرش دستبافت بسیار بزرگ قرار دارد که روزگاری عنوان بزرگ ترین فرش جهان را به خود اختصاص داده بود تا اینکه فرشی بزرگ تر از آن برای مسجد بزرگ ابوظبی بافته شده و این رکورد را از آن خود کرد. این موضوع برای مردم عمان تلخ و دردناک بود زیرا این کشور دارای موارد منحصربه فرد و خاص دیگری که شامل بهترین ها یا بزرگ ترین ها شود، نبوده و البته باید در نظر داشت عمان دارای میراثی غنی و جامعه ای منحصر به فرد به همراه شاخصه های خاص و مغرور از تاریخ باستانی است که به این کشور آینده ای روشن و فرهیخته را نوید می دهد. با الی گشت همراه باشید و با دو جاذبه گردشگری عمان آشنا شوید.

بیاد داشته باشید که برای اقامت در این کشور باید به صفحه رزرو هتل مسقط رفته و هتل مورد نظرتان را انتخاب کنید.

mutrah souq souvenirs shop

بازار سنتی مطرح (MutrahSouq)

بازار سنتی یا سوق های عربی دارای شهرت زیادی بوده و بسیاری از مردم تنها با هدف دیدن سبک سنتی بازارهای عربی با سقف چوبی و دکان های قدیمی، به این محل مراجعه می کنند. فروشندگان در مغازه های خود مصنوعات عمانی و هندی را عرضه کرده و در این بازارهای شلوغ انواع پارچه های سنتی، سخت افزارها ، جواهرات و … به فروش می رسند. در این بازارها چانه زنی یک رسم بوده و البته معمولا میزان تخفیف های ارائه شده چندان چشم گیر نیست. اگرچه کارت های بانکی در بسیاری از این فروشگاه ها پذیرفته می شوند اما برای اطمینان بیشتر و تجربه خرید بهتر، حتما پول نقد به همراه داشته باشید.

ورودی اصلی بازار از سمت منطقه کورنیش قرار داشته و دقیقا روبروی چراغ راهنمایی مخصوص عابرین پیاده است. قهوه خانه های سنتی در ورودی این بازار قرار دارد که از قدیم محل تجمع و دیدار مردم با یکدیگر بوده و امروزه بیشتر افراد کهن سال از آن استقبال می کنند. محله شیعیان در این منطقه با عنوان اللواتیه شهرت دارد. پیدا کردن مسیر در این بازار سنتی کمی سخت بوده و نیاز به تمرین دارد. در ورودی این بازار شما در یک سربالائی از از منطقه ساحلی دور می شوید. اگر در هر تقاطع به سمت راست بپیچید، قطعا در پایان دوباره از کنار دریا سر در خواهید آورد. اگر هم در پیدا کردن راه خود شک داشتید، در مسیر سرازیری حرکت کنید تا دوباره به ساحل برسید البته گفته می شود که گم شدن در این بازار خود یک موضوع جالب و سرگرم کننده محسوب می شود. اگر در نخستین سه راهی پس از ورود به بازار به سمت چپ بروید با بازار طب سنتی مسقط رو به رو خواهید شد، در بازار سنتی مطرح، فروشگاه غار علاء الدین به دلیل داشتن انواع تسبیح و مهره ها شهرت داشته و کافی شاپ الاهلی نیز آب میوه های تازه و خوشمزه ای ارائه می کند.

muttrah corniche in muscat sultanate of oman

کورنیش مطرح

کورنیش مطرح ( به راهی گفته می شود که از پائین تپه یا صخره تا بالای آن ادامه داشته باشد.) در مسیر خود برخی از جذاب ترین ساختمان ها و مساجد مسقط را به شما نشان می دهد. این مسیر به ویژه در زمان غروب خورشید که لبه دندانه دار کوهستان صخره ای در سایه و روشن قرار می گیرد، بسیار دیدنی بوده و مسیر پیاده روی روشن شده با چراغ ها و آب نماهای زیبای این مسیر، شما را به یک پیاده روی عصرانه یا دوچرخه سواری ترغیب می کند. با وجود اینکه منطقه مطرح اصلی ترین بخش بندری شهر محسوب می شود، شبیه به یک روستای ماهیگیری بوده و ماهیگیران به صورت روزانه و همزمان با طلوع خورشید صید خود را در این محل تخلیه و به بازار ماهی فروشان در نزدیکی هتل مارینا منتقل می کنند.

به تازگی طرح احیا و مرمت بازار در حال اجرا و تکمیل بوده و قرار است بخش های صنعتی و نشانه های مدرن از این منطقه به جای دیگری منتقل شوند تا این بازار روح سنتی خود را حفظ کرده و یک مقصد ایده آل گردشگری محسوب شود. قرار است کشتی سنتی و قدیمی مشهور الشباب عمان نیز در این منطقه برای همیشه پهلو گرفته و دوران بازنشستگی خود را به عنوان یک جاذبه توریستی طی کند. علاوه بر این موارد، قرار است در این بندر لنج سلطنتی پادشاه عمان و همچنین برخی کشتی های کروز مسافرتی به مقصد استان مسندم و تعدادی از کشتی های نیروی دریایی نیز پهلو بگیرند.

تصاویری جالب از زندگی روزمره عشایر روسیه!
تصاویری جالب از زندگی روزمره عشایر روسیه!
گردش در گوشه و کنار ریودوژانیرو
گردش در گوشه و کنار ریودوژانیرو
آبشار آب سفید الیگودرز، عروس آبشارهای ایران
آبشار آب سفید الیگودرز، عروس آبشارهای ایران
بهشت واقعی اینجاست؛ تونل عشق اوکراین!
بهشت واقعی اینجاست؛ تونل عشق اوکراین!