بازار مظفریه، جایی برای خرید فرش های نفیس تبریز

بازار مظفریه در تبریز

بازار سرپوشیده تبریز با معماری خارق العاده اش بزرگترین بازار سرپوشیده‌ آجری دنیاست و دارای بازارچه ‌ها، دالان‌ ها، تیمچه ‌ها، سراها و کاروانسراهای مختلفی است. یکی از جذاب ترین بخش های بازار تبریز، تیمچه یا بازار مظفریه است که با داشتن فرش های ارزشمند و نفیس به خرید و فروش فرش اختصاص دارد و می توان آن را بهشت فرش ایران دانست. می خواهیم درباره بازار مظفریه حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

بازار مظفریه
مطالب مرتبط:
باغ گلستان، اولین پارک شهری تبریز
در تبریز چه سوغاتی هایی بخریم؟
با موزه های تبریز آشنا شوید

تبریز از معروف ترین قطب های بافت فرش دستباف است به طوری که نام تبریز و فرش های دستباف با هم عجین شده است. این فرش ها بیشتر با ابریشم و پشم بافته می شوند و به همین دلیل کیفیتی مثال زدنی دارند. یکی از بهترین محل ها برای تماشای فرش های اصیل تبریز، تیمچه یا بازار مظفریه است، تیمچه ای که بخشی از بازار بزرگ تبریز است و با رفتن به آنجا پا به دنیای نقش و نگار فرش ها گذاشته اید، زیبایی قالی های این بازار وصف ناشدنی ست و طرح ها، نقش ها، بافت ها و رنگ ها دست در دست هم جهانی پر از طرح و رنگ را رقم زده اند.

یکی از جذاب ترین بخش های بازار تبریز، تیمچه‌ مظفریه است که فرش های دست باف ابریشمی زیادی دارد و با رفتن به آنجا می توانید فرش های رنگارنگی زیادی را ببینید. بوی تاریخ و هنر از در و دیوارهای این بازار استشمام می شود می توانید ساعت ها در بین حجره های آن قدم بزنید و از تماشای این همه هنر لذت ببرید بدون اینکه ذره ای خسته شوید.

بازار مظفریه در تبریز

فرش تبریز از مشهورترین قالی های ایران است، فرشی که در روستاها و شهرهای اطراف تبریز بافته می شود و بیشتر آن ها برای فروش به تیمچه مظفریه منتقل می شوند. قدمت این تیمچه به سال ۱۳۰۵ قمری برمی گردد، در آن زمان یک تاجر معروف به نام «حاج شیخ جعفر قزوینی» این تیمچه جذاب را ساخت و به اسم آن را به خاطر حضور مظفرالدین میرزا، گذاشتند. بعد از کامل شدن تیمچه، مظفرالدین میرزا به بازار رفت و تحت تاثیر معماری بینظیر آن قرار گرفت، رسم آن دوران به این گونه بود که وقتی ولیعهد به تحسین چیزی می پرداخت باید حتما آن چیز به وی پیشکش می شد و به همین دلیل تیمچه به نام او نامگذاری شد.

تیمچه مظفریه معماری خیره کننده و جذابی دارد و  سقف بلند، پنجره‌های کوچک و بزرگ سفید و رنگی در حاشیه‌ها و وسط سقف، و حجره های منظم از ویژگی های معماری اش است. تیمچه دارای ۲ طبقه است و ۲۶ حجره در هر طبقه وجود دارد به طوری که در هر سمت راهرو ۱۳ حجره به چشم می خورد. کمی جلوتر از درب های اصلی به راه ورودی طبقه همکف به طبقه بالا برمی خورید حجره های طبقه اول مخصوص فروش فرش هستند و حجره های طبقه دوم مخصوص کارهای جانبی فرش مثل طراحی و رفوگری اند که در آن رفوگران، طراحان و رنگ شناسان ماهری را پیدا می کنید.

جاذبه های تبریز

با ورود به این بازار مجذوب معماری خیره کننده آن می شود و شانس تماشای یکی از معروف ترین آثار تاریخی ایران را دارید اما در کنار جذابیت های خود بنا، فرش های نفیس دست باف و تابلوفرش های تماشایی جذابیت را دوچندان کرده است. تمام حجره ها به صوت منظم در کنار هم قرار دارند و به فرش های رنگارنگ و نفیس مزین شده اند. در طول سالیان دراز ساخت این بنا تغییری نکرده است؛ در دو طرف تالار، دربی چوبی وجود دارد و تالار هم سقفی بلند و گنبدهایی با پنجره های رنگی دارد.

این تیمچه امروز به محل خرید و فروش فرش بدل شده و در آن می توانید قالی ها، فرش ها و تابلوفرش های ارزشمندی را پیدا کنید که به دست هنرمندان توانمند تبریزی بافته شده اند. در این بازار انواع و اقسام فرش های خوش بافت و زیبا را می بینید که تنوع بینظیر، انتخاب آن ها را کمی سخت می کند. اما نکته مهم در رابطه با این مکان این است که در تیمچه و بازار مظفریه، فرش ماشینی پیدا نمی کنید و همه فرش ها دستباف و اصل تبریز هستند. این قانون به صورت قراردادی در بین کسبه بازار رواج دارد و  همه از آن پیروی می کنند. این بازار یکی از معتبرترین بازارهای ایران است پس اگر نمی توانید فرش های دستباف و ماشینی را از هم تشخیص دهید می توانید از این بازار با خیال راحت فرش های دستباف اصیل تهیه کنید.

سفر به تبریز

این تیمچه جایی عالی برای خرید فرش های زیبای تبریزی است و با تنوعی که دارند حتما فرشی باب میل خود را پیدا خواهید کرد. این فرش ها با توجه به ویژگی های خود قیمت گذاری می شوند و ابعاد قالی، نقش زیادی در قیمت آن ها دارد. یکی دیگر از فاکتورها در تعیین قیمت رج شمار است که بازاری ها به آن ریز قالی می گویند تبه طوری که ریز قالی بیشتر به معنای قیمت بیشتر است. یکی دیگر از فاکتورهای تعیین قیمت قالی طرح و رنگ آن است؛ قالی های تبریز دارای طرح های خاصی هستند و رنگ آن ها با مواد گیاهی انجام می شود.

هر سال در ماه محرم، کل بازار تبریز به ویژه تیمچه و بازار مظفریه سیاه پوش و پرچم های سیاه در سردر حجره ها نصب می شود. از سال های دور در این بازار مراسم عزاداری برگزار می شود و این مراسم از هشتم تا دوازدهم محرم در تیمچه مظفریه برپا می شود. در این مدت حجره ها تعطیل هستند و فقط بعضی از آن ها به نذری دادن مشغولند. در ایام محرم می توانید به غیر از تماشای بافت سنتی معماری بازار، آداب و رسوم جالب عزاداری در این تیمچه ها را هم مشاهده کنید.

بازار تاریخی تبریز در خیابان جمهوری واقع شده و پیشنهاد می کنیم در سفر به این شهر حتما از آن دیدن کنید. یکی از زیباترین بخش های این بازار تیمچه مظفریه است که کسانی که از دیدن فرش های نفیس لذت می برند حتما از آن دیدن می کنند. امکان ندارد پا به این تیمچه بگذارید و برای خرید تابلو فرش های متنوع و جذاب وسوسه نشوید.

معرفی ۱۰ مورد از بهترین هتل های تبریز که شما را شگفت زده می کنند!
خانه بهنام در تبریز، یکی از جذاب ترین خانه های تاریخی ایران
معرفی اولین موزه کفش ایران در تبریز
راهنمای سفر به تبریز

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code