بلیط هواپیما

چرا به بنگلور هند لقب «شهر باغ ها» را داده اند؟

بنگلور، شهر باغ های هند | Banglore, City of Gardens

بنگلور پنجمین شهر بزرگ هندوستان و یکی از سرسبزترین شهرهای این کشور محسوب می شود. بنگلور در طول تاریخ اسامی و القاب مختلفی داشته است. اما یکی از مشهورترین این القاب «شهر باغ ها» است. امروز الی گشت می خواهد سفری کوتاه به این شهر سرسبز و خوش و آب و هوا بزند و علت نامگذاری بنگلور به نام «شهر باغ ها» را بررسی کند. در این سفر همراه ما باشید.

شهر باغ های هند

تاریخچه شهر

مطالب مرتبط:
سفری خوشمزه به شهر بنگلور + ویدیو
راهنمای سفر به هند

بنگلور یکی از شهرهای مهم و بزرگ هندوستان است و بیش از ۱۲ میلیون جمعیت دارد. سالانه حدود ۱٫۵ میلیون گردشگر از این شهر سرسبز و زیبا دیدن می کنند. بنگلور در سال های اخیر به عنوان مرکز فناوری اطلاعات هند نیز شهرت پیدا کرده است و بسیاری افراد به دلایل کاری نیز ممکن است به این شهر سفر کنند.

تاریخ بنگلور به صدها سال پیش باز می گردد. در سال ۱۵۷۳ فرمانروایی به نام کمپه گودا همراه با سگش در حال شکار بود. وقتی فرمانروا می خواست سگش را برای شکار یک خرگوش بفرستد ناگهان خرگوش به سمت سگ برگشت و به او حمله کرد. این حادثه آنقدر لرد را تحت تاثیر قرار داد که نام شهر را گاندو بومی به معنای سرزمین قهرمانان نامگذاری کرد. به این ترتیب شهر بنگلور به وجود آمد.

بنگلور در طول سال ها تغییر و تحولات زیادی داشته است. اما همواره به دلیل طبیعت زیبا و سرسبزش شهرت داشته است و پارک ها و باغ های مختلفی در این شهر وجود دارد. تضاد آب و هوا و سرسبزی این شهر با اغلب شهرهای هند یکی از دلایل توجه مردم و گردشگران به بنگلور است. اگر خودتان به بنگلور سفر کنید می توانید این موضوع را به چشم خودتان مشاهده کنید.

باغ گیاهشناسی لال باغ

ریشه اسم شهر باغ ها

طبق افسانه ها و روایات در قرن هفدهم فرمانروای پادشاهی مای سور (Mysore)، حیدر علی از آب و هوای خنک و مطبوع بنگلور خوشش آمد. بنابراین تصمیم گرفت باغی زیبا طراحی کند و آن را به نام خواهر محبوبش «لالبی» نامگذاری کند. باغی که پادشاه ساخت همان باغ های لال باغ ( Lalbagh Gardens) است که هنوز هم وجود دارد و بازدیدکنندگان بسیاری هم دارد. در دوران استعمار بریتانیا در هند، این باغ توسط انگلیسی ها توسعه پیدا کرد و به بهشتی سرسبز و زیبا در دل شهر بنگلور تبدیل شد. تا اوایل قرن ۲۱ این شهر سرسبز به دلیل خیابان های مشجرش شهرتی جهانی پیدا کرده بود و به دلیل وجود باغ های متعدد و آب و هوای خنک و مطبوع به «شهر باغ های هند» شهرت پیدا کرد.

جاذبه های بنگلور هند

باغ های بنگلور

در شهر بنگلور باغ های متعددی وجود دارند که هرکدام زیبایی خاص خود را دارد. از جمله این باغ ها می توان به باغ لال باغ، باغ کوبون، پارک یادبود کاریاپا و مانند آن اشاره کرد. اهالی بنگلور از قدیم عادت داشته اند که در این باغ ها به تفریح و استراحت بپردازند. بنابراین اگر در سفر به بنگلور از باغ های این شهر بازدید کنید با خانواده های بنگلوری زیادی روبرو می شوید که برای تفریح به باغ ها آمده اند. خوشبختان از باغ های بنگلور به خوبی محافظت و نگهداری می شود. اکثر این باغ ها برای بازدید عموم رایگان هستند اما برای ورود به برخی دیگر باید هزینه ورودی بپردازید.

 

  • باغ گیاهشناسی لال باغ | Lal Bagh Botanical Garden

این باغ که مشهورترین باغ بنگلور نیز محسوب می شود در سال ۱۷۶۰ توسط حیدرعلی ساخته شد و به دلیل تنوع گل هایش شهرت دارد. در لال باغ بیش از ۱۰۰۰ گونه گل مختلف وجود دارد و بزرگ تری مجموعه گیاهان گرمسیری در هند به شمار می رود. هرسال جشنواره گل در لال باغ برگزار می شود که یکی از جذاب ترین رویدادها برای گردشگران  و مردم هند است. در این باغ دریاچه های زیبا، آکواریوم و صخره هایی زیبا و قدیمی وجود دارد که بر جذابیت این باغ می افزاید.

آدرس: Lal Bagh Road, Lalbagh, Mavalli, Bangalore, KA 560004, Lal Bagh Rd, Mavalli, Bangalore, Karnataka 560004

لال باغ در بنگلور
  • باغ کوبون | Cubbon Park

این باغ زیبا در سال ۱۸۸۴ توسط ژنرال ریچارد سانکی ساخته شده است و یکی از مشهورترین باغ های بنگلور است. در این باغ بیش از ۶۸ رسته و ۹۶ گونه گیاه وجود دارد که در مجموع ۶۰۰۰ گیاه و درخت باغ کوبون را تشکیل می دهند. علاوه بر زیبایی های طبیعی این باغ، دیوان عالی کارناتاکا، موزه باستان شناسی و تالار یادبود Seshadri Iyer  نیز در این باغ قرار دارد.

آدرس: MG Road, Bangalore, India

باغ کوبون در بنگلور
  • دریاچه اولسور | Ulsoor Lake

درست است که بنگلور به «شهر باغ ها» شهرت دارد اما در این شهر زیبایی های طبیعی دیگری نیز می توانید پیدا کنید. دریاچه اولسور یکی از بزرگ ترین دریاچه ها در بنگلور است و در کنار فضاهای سرسبز و باغ های زیبای این شهر تصویری چشم نواز و منحصربفرد ایجاد کرده است. دریاچه اولسور در خیابان سنت جان قرار دارد و بهترین مکان برای تماشای غروب آفتاب است. بعد از گشت و گذار در شهر و بازدید از جاذبه های گردشگری بنگلور می توانید به این دریاچه زیبا بیایید و از آرامش و تماشای غروب آفتاب لذت ببرید. در این دریاچه امکانات و تسهیلات رفاهی مثل امکان قایق سواری و محوطه بازی کودکان نیز وجود دارد. بنابراین مکانی ایده آل برای یک گردش خانوادگی محسوب می شود.

آدرس: Sivanchetti Gardens, Bangalore, Karnataka 56000

دریاچه اولسور

بنگلور، سیلیکون ولی هند

اما شهرت بنگلور تنها به دلیل باغ های زیبا و سرسبزش نیست. با رشد فناوری اطلاعات کشور هند، این شهر به قطب اصلی فناوری اطلاعات هند تبدیل شده است. حتی برخی آن را «سیلیکون ولی هند» نیز می نامند که به قطب فناوری آمریکا، سیلیکون ولی یا دره سیلیکون در کالیفرنیا اشاره دارد. این عنوان در سال ۲۰۰۰ توسط رسانه ها به بنگلور داده شد و از آن زمان بنگلور ثابت کرده است که شایسته چنین عنوان هست. البته این موضوع باعث افزایش آلودگی محیط زیست و آلودگی هوای بنگلور شده است و در چند سال گذشته مشکلات زیست محیطی و آلودگی، حیات سرسبز این شهر را تهدید می کنند. شهر بنگلور یکی از سریع الرشدترین شهرهای دنیاست و مدرن ترین شهر هند نیز محسوب می شود. وجود تکنولوژی ها و فناوری های جدید در این شهر چیزی است که در سفر به بنگلور خودتان به چشم خواهید دید.

منبع: iamin.in

تجربه ی زندگی ژاپنی در اوساکا
تجربه ی زندگی ژاپنی در اوساکا
گشتی در بورجومی گرجستان، شهر چشمه های بهاری
گشتی در بورجومی گرجستان، شهر چشمه های بهاری
آشنایی با هانوفر، شهر سبز ، شهر نمایشگاه ها
آشنایی با هانوفر، شهر سبز ، شهر نمایشگاه ها
این بار برای سفر به ونیز ایران بروید!
این بار برای سفر به ونیز ایران بروید!