یکی از منحصر به فردترین جاذبه های الجزیره: باغ گیاه شناسی!

باغ گیاه شناسی الجزیره

وقتی به عنوان یک مسافر و یا گردشگر به سفر به شمال آفریقا فکر می کنید و برنامه سفر خود را می‌ ریزید، احتمال اینکه الجزیره را هم جزو یکی از مقاصد قرار دهید خیلی کم هست و افراد خیلی کمی سفر به الجزیره را یکی از اولویت های خودشان قرار می دهند. اگر هم تمایل به سفر به این کشور را داشته باشید، همچنان احتمال اینکه الجزیره اولین گزینه شما برای سفر کردن باشد خیلی کم است. البته اینکه افراد خیلی زیادی به این کشور سفر نمی کنند به این خاطر نیست که الجزیره جاذبه های گردشگری کافی ندارد و یا این که کیفیت این جاذبه ها مناسب نیست. بلکه علت این امر در کمبود دانش و آگاهی از این کشور و وجود باورهای غلط در مورد آن است. در ادامه متوجه خواهید شد که الجزیره چقدر کشور زیبایی است و چه جاذبه های جالبی را در خود جای داده است. یکی از این جاذبه ها که جزو اولین اولویت های هر گردشگر در این کشور هم هست، بازدید از باغ گیاه شناسی الجزیره نام دارد.

باغ گیاه شناسی الجزیره

۱۳۲ سال استعمار و تسخیر توسط نیروهای فرانسوی و جنگ های که در دهه ۱۹۹۰ در این کشور به وقوع پیوست باعث شده که الجزیره اعتبار خود به عنوان یک مقصد تفریحی در تعطیلات را از دست بدهد. البته اینکه رشد گردشگری در این کشور در سال های اخیر آنقدر بالا نبوده، به این معنا است که این باور همچنان پا بر جا است که الجزیره کشور مناسبی برای گردش نیست. ولی چیزی که خیلی ها به آن توجه نمی کنند، صحرای بکر و بی نظیر این کشور، بازمانده های بناهای رومی، مناظر مدیترانه ای و سواحل فوق العاده ای است که الجزیره دارد. سواحلی که اگر در ایتالیا بودند، مطمئناً جریان مالی چشم گیری را روانه این کشور می کردند، ولی در الجزیره همچنان استقبال کافی از آن ها نشده است. به هرحال، آنچه واضح است، این است که الجزیره جاذبه های زیادی دارد که به گردشگران عرضه کند.

اولین جایی که در الجزیره باید از آن بازدید کنید، باغ گیاه شناسی هاما، یا همان باغ گیاه شناسی الجزیره است. این باغ کم نظیر، ۵۴ هکتار مساحت دارد و تجربه قدم زدن در میان بخش ها و باغچه و گل های آن، دل هر گردشگری را می برد. در این مسیر می توانید از صدها گونه گیاهی، گل های رنگارنگ، فواره های دکور شده و زیبا، باغ وحش و موزه هنر دیدن کنید.

باغ گیاه شناسی الجزیره

تاریخچه باغ گیاه شناسی الجزیره

در سال ۱۸۳۱، استعمارگران فرانسوی تصمیم گرفتند تا عملیات احیایی در زمین های این منطقه انجام دهند تا خاک های منطقه حاصلخیز و آماده برای کشت محصولات کشاورزی بشوند. در سال ۱۸۳۲، فرمان ساخت یک باغ به صورت آزمایشی، در محل ال هاما، در شرق شهر الجزیره (پایتخت کشور الجزیره) صادر شد. ال‌هاما محلی عالی برای کاشت و رشد گیاهان کشاورزی بود، چراکه خاک آن غنی بود و آب به اندازه کافی وجود داشت. جدا از آن، موقعیت قرارگیری این منطقه که در نزدیکی دریا بود،‌ باعث شده بود که ال هاما از نظر آب و هوا هم منطقه ای مناسب برای رشد گیاهان باشد.  هدف اصلی ساخت این باغ این بود که هم یک مزرعه نمونه باشد، و هم اینکه محلی برای آزمایش و مطالعه گیاه هایی باشد که به کشور وارد شده بودند.

باغ گیاه شناسی الجزیره

هدف اصلی باغ در ماه ها و سال های ابتدایی، این بود که گیاهانی که برای مقاصد پزشکی، اقتصادی و تجاری مفید هستند کشت و توزیع شوند. ولی بعد ها، فعالیت هایی علمی و فعالیت هایی مرتبط با باغبانی و گل‌کاری هم در این باغ انجام می شدند.

در سال ۱۸۳۷، ظرفیت باغ از ۵ هکتار به ۱۸ هکتار افزایش پیدا کرد و ساخت و ساز در محیط باغ هم بیشتر شد. در سال ۱۹۱۴، باغ هاما تبدیل به یک باغ عمومی شد و در بین سال های ۱۹۱۳ تا ۱۹۴۶ این باغ تحت کنترل دولت الجزیره قرار گرفت و این دولت بود که کارهای نگهداری، احیا و بازسازی در این باغ را انجام می داد. در سال ۱۹۳۰، باغ گیاه شناسی الجزیره تغییر ماهیت داد و تبدیل به دانشگاه کشاورزی شد.

با شروع جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۳۹ فعالیت های این باغ کند شد و کاهش پیدا کرد. تا جایی که بعد از تسخیر آن توسط متحدین در نوامبر سال ۱۹۴۲، آسیب های جدی و چشمگیری به آن وارد شد. به محض بهبود اوضاع، عملیات بازسازی و احیای باغ شروع شد و در سال ۱۹۴۷ این باغ بالاخره به عنوان یک میراث ملی به ثبت رسید. در سال های آتی، برای مدتی این باغ تبدیل به موزه ملی طبیعت هم شد، تاجایی که مسئولیت آن به شهر الجزیره واگذار شد و تا به امروز این روند ادامه دارد. در طی جنگ های داخلی خونین در الجزیره، این پارک در سال ۱۹۹۳ به روی عموم بسته شده بود تا اینکه در سال ۲۰۰۹ مجدداً به روی عموم باز شد. از این تاریخ به بعد، به صورت میانگین در سال ۹۰۰ هزار نفر از این باغ دیدن می کنند و بیش از ۱۵ هزار دانش آموز مدرسه ای هم در دوره های آموزشی این پارک شرکت می کنند.

باغ گیاه شناسی الجزیره

ویژگی های باغ گیاه شناسی الجزیره

همانطور که بیان شد، این باغ در خلیج الجزیره و در منطقه هاما قرار دارد. از آنجا که منطقه هاما جایی در بین دریاهای مدیترانه ای و کوه قرار دارد، از نظر آب و هوایی مساعد بوده و از گزند باد در امان است. بنابراین، از نظر موقعیت جغرافیایی، محل قرارگیری باغ گیاه شناسی الجزیره کاملاً‌ مساعد و مناسب برای رشد است.

به محض اینکه وارد باغ شوید، متوجه دو تم اصلی در طراحی این باغ خواهید شد که در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. یکی از این باغ ها فضای بزرگی دارد و از لبه ی دریاچه شروع شده و تا نزدیکی کوه و تا جایی که موزه هنرهای زیبا قرار گرفته ادامه دارد. وجه متمایز این بخش، باغ های فرانسوی قرن هجدهمی آن است.

باغ گیاه شناسی الجزیره

در کنار باغ فرانسوی، باغ انگلیسی قرار دارد که آن هم زیبایی خاص خود را دارد. فواره هایی که در این بخش قرار گرفته و به صورت های مختلفی دکور شده اند، نه تنها محیط را از لحاظ بصری زیبا تر، بلکه هوا را هم خنک و دلپذیر تر می کنند که به خصوص در روزهایی که هوا آفتابی است، قدر آن ها را بیشتر می دانید. جدای از همه این ها، این فواره ها و به نوعی به بازدیدکنندگان خوش آمدگویی می کنند.

در باغ گیاه شناسی الجزیره صدها گونه از انواع گیاه ها برای کشاورزی، باغداری و تحقیقات گیاه شناسی کشت می شوند. دسته بندی های اصلی این باغ شامل: گیاه های خوراکی، گیاه هایی با خواص پزشکی و درمانی، گیاه های صنعتی و اقتصادی می شود.

یکی دیگر از مواردی دانستن آن خالی از لطف نیست، این است که راهروها و درختان زیبایی که در این باغ قرار دارند مورد توجه فیلم سازان هم قرار گرفته اند و یکی از مجموعه فیلم های تارزان در این باغ فیلم برداری شده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد