بالی؛ جزیره ای رویایی

آشنایی با جزیره بالی

جزیره بالی که به جزیره خدایان شهرت دارد، یک جزیره مدور با حاشیه ماسه ای است که توسط تپه های مرجانی در دریا احاطه شده و در مرکز اندونزی قرار دارد. مذهب اصلی مردم این جزیره، برگرفته شده از مردم هند بوده و این موضوع؛ آن را از سایر جزایر مجاور که عمدتا مسلمان هستند، متمایز می کند. در مجموع فراموش نکنید که اندونزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان دنیا شناخته می شود. البته موضوع مذهب، تنها وجه تمایز بالی از سایر جزایر اندونزی نبوده و این جزیره از بسیاری از جهات با سایر مناطق این کشور دارای تفاوت است. بالی به دلیل هنر مدرن و تئاتر خود مشهور بوده و همچنین دارای تاریخی ویژه و سنت هایی عجیب است که از آن یک مقصد ایده آل گردشگری ساخته است. اگر برای سفر به این جزیره برنامه ریزی کرده اید، خود را برای تجربه ای شگفت انگیز که تا آخر عمر فراموش نخواهید کرد، آماده کنید.  با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
اقامت با کمتر از ۱۰۰ دلار در بالی
خدماتی برای سلامت پوست در بالی
bali

فرهنگ و رسوم

مردم  در حدود سال ۲۰۰ پیش از میلاد وارد بالی شده اند و امروزه سبک معماری، فرهنگ، سنت، آداب رسوم و تئاتر سنتی آن ها کاملا مرتبط با همسایگان جاوایی آن ها است. با وجود اینکه مردم سایر ۱۷ هزار جزیره دیگر اندونزی عموما مسلمان هستند، جزیره بالی به طور ملموسی با فرهنگ و اعتقادات هندی ها گره خورده است. مذهب در تمام شئون زندگی این مردم مشاهده شده و گردشگران به طور روزانه شاهد ارائه پیشکشی های مذهبی در کاسه های ساخته شده از برگ خواهند بود که در خیابان ها گذاشته شده و در کنار آن عود روشن می شود. ورزش های سنتی بالی یکی از موارد  جالبی است که نباید در سفر به بالی از دست بدهید. نبرد بین نیروهای خیر و شر و همراه با ماسک ها و نقاب هایی زیبا، نمایش جالبی است که به همراه موسیقی و ملودی های سنتی بالی اجرا می شود

جشنواره ها

به دلیل وجود فرهنگ هندی ها در این جزیره، تعداد زیادی جشنواره های جالب و مفرح اجرا می شودسعی کنید برنامه سفر خود را منطبق با Nyepi یا سال نوی مردم هندی تطبیق دهید. آغاز این جشنواره زیبا و رنگارنگ با یک روز کاملا غرق در سکوت همراه است. در این روز تمامی پروازها لغو شده، از گردشگران درخواست می شود در هتل ها باقی بمانند، خیابان ها خالی از حرکت شده و سپس با آغاز روز بعد گویی انفجاری از رنگ و شادی و صدا و تحرک رخ داده و مردم به خیابان ها ریخته و در جشنی عمومی به   حاضر شده و جشن می گیرند.

balisea

غذاهای محلی

علی رغم مسموم شدن فرهنگ غذایی بسیاری از مناطق دنیا با فست فودها و غذاهای آمریکایی، بالی هنوز دارای سنت های غذایی خاص خود و خوراک های بسیار خوشمزه ای است. در سفر به بالی از رستوران هایی مانند MacDonald و KFC دوری کرده و از غذاهای محلی و سنتی بالی که متاسفانه در حال منسوخ شدن هستند، لذت ببرید. Babi Guling   یکی از غذاهای محبوب مردم بالی است که البته پیدا کردن آن در رستوران ها چندان راحت نیست مگر اینکه یک روز زودتر آن را سفارش داده و هزینه اش را پرداخت کنید. Sate Lilit   که یک غذای دریایی با گوشت های قطعه قطعه شده و پیچیده در برگ لیمو است، از دیگر غذاهایی است که نباید خوردن ان را از دست بدهید.

معماری

بالی به دلیل دارا بودن مجسمه های متعدد مشهور است. زن و مرد در این جزیره به آموختن هنر نجاری و سنگ تراشی پرداخته و شاهکارهایی هنری را خلق می کنند که نمونه آن در بناها، خانه ها و گوشه و کنار جزیره  دیده می شود. در ساختمان های این جزیره قدم زده و از هنر و استعداد به کار رفته در ساخت مجسمه ها حیرت کنید. در هر یک از شهرهای این جزیره بناهای مذهبی وجود دارد و در دروازه ورودی تمامی آن ها دو مجسمه شیر به عنوان نگهبان وجود دارد. در داخل آن ها نیز معمولا مجسمه های الهه هایی مانند Dewi Sri   الهه برنج و  حاصلخیزی وجود دارد. کنده کاری های تزئینی سقف و ستون های این ساختمان ها، شگفت انگیز بوده و سبب شهرت و ایجاد جذابیت در معماری بالی شده اند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد