بلیط هواپیما

بهترین جاذبه های فرهنگی ماله، پایتخت مالدیو

جاذبه های ماله | Male Attractions

دلیل سفر بسیاری از گردشگرانی که به مالدیو، کوچکترین کشور آسیا از نظر مساحت و جمعیت، جزیره های کوچک و پر آرامشی است که در این کشور بی نهایت وجود دارد. هتل ها و ریزورت های لوکس، جنگل های استوایی با سواحل سفید بی نظیر و نمای نفس گیر اقیانوس هند، همه و همه دلایلی هستند که شما را مجاب می کنند برای یکبار هم که شده به این کشور سفر کنید. اما صرف نظر از این همه زیبایی طبیعی، اگر به پایتخت مالدیو یعنی ماله بروید، می توانید از جاذبه های ماله از جمله دیدنی های فرهنگی، هنری و … دیدن کنید. این شهر با فرهنگ غنی خود، دیدنی های مختلف از مسجدهایی از قرن ۱۷هم گرفته تا گالری های هنر معاصر در خود جای داده است. الی گشت را در ادامه این متن همراهی کنید تا با جاذبه های ماله شما را آشنا کنیم.

ماله

بنای یادبود سونامی | The Tsunami Monument

مطالب مرتبط:
چطور از مالدیو با هزینه بسیار کم لذت ببریم؟
چیزهایی که قبل از سفر به مالدیو باید بدانید

این بنای یادبود در جنوب شرقی ماله واقع شده است و به افرادی اختصاص داده شده که جان خود را به دلیل سونامی سال ۲۰۰۴ که از اندونزی نشأت گرفته بود، از دست دادند. این مورد از جاذبه های ماله نه تنها به خاطر تاریخ آن، بلکه به دلیل معماری منحصر به فردش معروف شده است. طراحی خاص این بنا، جنبه های گوناگون سونامی ۲۰۰۴ را نمایش می دهد، زمانی که بسیاری از مردم کشته شده و خانه های زیادی تخریب شدند.

بنای یادبود سونامی

مسجد جمعه بزرگ | Grand Friday Mosque

مسجد جمعه بزرگ یا گرند فرایدی در مرکز اسلامی ماله واقع شده است. می توان گفت که این مورد از جاذبه های ماله بزرگ ترین مسجد مالدیو و شاید در جنوب آسیا می باشد و فضای آن به قدری بزرگ است که تا ۵ هزار نفر را در خود جای می دهد. این مسجد با ساختاری ساده و در عین حال مدرن، توسط مأمون عبدالقیوم، رییس جمهور مالدیو، در سال ۱۹۸۴ افتتاح شد. مسجد جمعه درست پشت پارک میدان جمهوری واقع شده است و گنبد بزرگ طلایی آن و مناره زیبایش در ورودی مرکز اسلامی شهر، جالب ترین نمادهای شهر ماله محسوب می شوند و معمولا اولین مورد از جاذبه های ماله است که وقتی بازدیدکنندگان توسط قایق به شهر راه می یابند، آن را می بینند. دیوارهای داخلی این مسجد، چوب های تزئینی نفیس و خوشنویسی عربی دارد.

مسجد جمعه بزرگ

گالری هنر اسجهی | Esjehi Art Gallery

گالری هنر اسجهی، یک موزه هنری کوچک است که آثار سنتی و مدرن مالدیو را به نمایش می گذارد. این گالری در مدهازیارای ماگو (Medhuziyaraiy Magu) واقع شده و ساختمان جالبی دارد که قدمت آن به دهه ۱۸۷۰ برمی گردد. گالری هنر اسجهی یکی از جاذبه های ماله است که به طور منظم میزبان نمایشگاه های گوناگونی است که در آن ها می توانید صنایع دستی مالدیو را نیز یافته و خریداری نمایید. این گالری حسی صمیمی دارد و این بدان معناست که شما فرصت آن را خواهید داشت که با هنرمندان ملاقات داشته باشید و در مورد کارهایشان با آن ها صحبت کنید. در میان کارهای هنرمندان محلی شما می توانید آثار دستی را در کنار نقاشی های سنتی و مدرن تماشا کنید. این گالری همچنین کارگاه های گوناگونی نیز برای هنرمندان و افراد مختلف برگزار می کند تا آن ها را به خلاقیت در این کشور دعوت کند و مشوقی باشد برای آن هایی که می خواهند هنر را تجربه کرده و پا به این دنیای پر از رمز و راز بگذارند.

گالری هنر اسجهی

مسجد هوکورو میسکی | Hukuru Miskiiy

یکی دیگر از جاذبه های ماله مسجد هوکورو میسکی یا مسجد جمعه قدیمی است که آن را قدیمی ترین مسجد موجود در مالدیو و پایه و اساس مسجد جمعه بزرگ می دانند. این مسجد که تقریبا به طور کامل از سنگ مرمر حک شده ساخته شده، در سال ۱۶۵۸ پس از دو سال ساخت و ساز، در حالی که سلطان ابراهیم اسکندر حکمرانی می کرد، تکمیل شد. نمای داخلی هوکورو میسکی آن برای حکاکی های بی نظیر موجود در آن بازسازی شده است. قدمت یکی از پانل های متعددی که به معرفی اسلام در جزیره می پردازد، به قرن ۱۳ برمی گردد. یک باغ پر از آرامش و یک گورستان از قرن هفدهم مسجد را محاصره کرده است که در سال ۲۰۱۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است.

مسجد هوکورو میسکی

موزه ملی | National Museum

یکی دیگر از جاذبه های ماله موزه ملی است. تنها چند قدم دورتر از گالری هنر ملی می توانید به این موزه دسترسی پیدا کنید که در بخش غربی پارک سلطان قرار دارد. موزه اصلی در سال ۱۹۵۲ توسط اولین رییس جمهور مالدیو، محمد امین دیدی، افتتاح شد و مجموعه کاخ سلطان، جایی بود که این موزه در آن واقع شده بود. موزه در ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۰، روز استقلال مالدیو، بازگشایی شد. در این بازگشایی مجدد، موزه به سبک مدرن تری ساخته شد که این بازسازی توسط کمک مالی دولت چین به عنوان نمادی برای دوستی بین آن ها، صورت گرفت. موزه ملی مالدیو جایگاه آثار متنوعی از تاریخ فرهنگی کشور است، مانند فیلی کولهو (Feyli Kolhu) کت شلوار بسیار مرغوبی که توسط سلطان محمد تاکوروفانو (Sultan Mohammed Thakurufaanu) در قرن ۱۶ دوخته شده است.

موزه ملی

گالری هنر ملی | National Art Gallery

گالری هنر ملی دوست داشتنی، در پارک سلطان واقع شده، پارکی با درختان پربرگ و دوست داشتنی که در پایتخت قرار دارد. این گالری توسط دولت مالدیو در پی واکنشی به عدم فضای کافی برای به نمایش گذاشتن هنر و فرهنگ مالدیو در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد. در اولین بازگشایی این گالری که به مالدیو معاصر اختصاص یافت، آثار زیبایی از ۲۹ نقاش مالدیوی به نمایش گذاشته شد. پس از آن رفته رفته آثار بیشتری در این گالری گذاشته شد و به مرور کارهای هنری متفاوتی به عنوان آثار ثابت این موزه درآمدند که از جمله آن ها می توان به سونامی اثر حسن زیاد، یک منظره رئال که تخریب سونامی ۲۰۰۴ را به تصویر کشیده است، اشاره کرد. در سال ۲۰۱۲، گالری میزبان اولین نمایشگاه کامل هنر معاصر در کشور شد. این نمایشگاه با نام بریتینگ اتولز (Breathing Atolls)، یک همکاری میان هنرمندان مالدیو و ژاپن بود که موضوع آن اثرات تغییرات آب و هوایی را در کشورهای جزیره‌ای کوچک مانند مالدیو بود.

منبع: theculturetrip.com

۹ شگفتی کشور چین+ تصویر
۹ شگفتی کشور چین+ تصویر
نوع جدید مومیایی هم به بازار آمد!+ تصویر
نوع جدید مومیایی هم به بازار آمد!+ تصویر
۱۵ جاذبه برتر آتن که هر گردشگری باید ببیند
۱۵ جاذبه برتر آتن که هر گردشگری باید ببیند
شگفت انگیزترین هرم های پلکانی در جهان
شگفت انگیزترین هرم های پلکانی در جهان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code