برج پلم در پرتغال، دژی در وسط رودخانه+ عکس

برج بلم پرتغال | Torre de Belem

در دهانه ی رودخانه تاگوس در کشور پرتغال و در روبروی اسکله، برجی به نام برج بلم قرار دارد که به عنوان یکی از نمادهای شهر لیسبون است. این برج امروزه به عنوان فانوس دریایی شناخته می شود و به عنوان یک قلعه ی دفاعی و به دستور پادشاه مانوئل اول ساخته شده بوده است. در این برج می توان نشانه هایی از سبک معماری مراکشی ها را دید، این قلعه در لبه ی رودخانه قرار دارد و در نتیجه بازدید کننده های از آن می توانند در حین قدم زدن از جادوی این قلعه بهره ببرند. اگر علاقه دارید تا اطلاعات بیشتری از برج بلم پرتغال این جاذبه ی مهم گردشگری در لیسبون پرتغال به دست بیاورید، با الی گشت همراه شوید.

برج بلم پرتغال
مطالب مرتبط:
سائو جرگه، قلعه تاریخی لیسبون+ تصویر
کلیسای استرلا باسیلیکا در لیسبون+ تصویر

برج بلم یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شهر لیسبون پایتخت پرتغال و به نوعی نمادی از این شهر است. در این سازه به راحتی می توان تاثیر معماری مراکشی و شمال آفریقا و تا حدی معماری ایتالیایی را دید. اولین بار که این برج در سال ۱۵۲۱ تاسیس شد، بسیار دورتر از آنچه که الان هست، به ساحل بود با این حال زلزله ای که در سال ۱۷۵۵ رخ داد، باعث شد تا رودخانه تا حدی جابه جا شود. این برج در سال ۱۹۸۳ به عنوان یکی از میراث های فرهنگی یونسکو به ثبت رسید و امروزه هم که اهمیت آن در لیسبون بر کسی پوشیده نیست.

در واقع در آن دوران برج بلم به عنوان بخشی از برنامه های دفاعی لیسبون برای محافظت از این شهر در برابر دشمنان ساخته شد و از آنجا که قرار بود تا از بندر محافظت کند، در وسط آب ریو تجو در رودخانه تاگوس ساخته شد. این برج در سال ۱۵۲۱ تکمیل شد و از همان زمان، به عنوان آیکون سمبلیکی از لیسبون معرفی و شناخته شد و با این که این برج امروزه به عنوان بلم شناخته می شود ولی اسم اصلی آن، Torre de Sao Vicente است.

عکس برج بلم پرتغال

نمای بیرونی برج بلم

یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر لیسبون با آن استایل معماری مانوئلینش، برج بلم است. این برج به شکل شش ضلعی ساخته شده است، ۴ طبقه ی آن به شکل کمان یک کشتی است که در آب فرو رفته باشد. دیدنی ترین نمای این برج رو به دریا است، این برج از سنگ آهک های سفید رنگ ساخته شده است و بدون شک زیباترین بخش بلم، نمای بیرونی آن است. یکی از جالب ترین بخش های برج بلم؛ گنبد پیازی شکل و به سبک مراکشی آن است که بر بالای آن خود نمایی می کند. اما مطمئنا یکی از دیدنی ترین بخش های آن، ایوان سرپوشیده ی رنسانسی آن است که در جنوب این بنا قرار دارد و به همین خاطر از ساحل که نگاه می کنید، قابل دیدن نیست.

تراس برج بلم

اگر به داخل برج بروید و به قسمت بالایی آن بروید می توانید چشم اندازی فوق العاده به رودخانه تاگوس داشته باشید و بهترین جا برای این کار قسمت تراس برج بلم است. در شرق آن می توان Padrão dos Descobrimentos و همچنین پل معلق Ponte 25 de Abril را دید. در قسمت شمالی، خیابان برج بلم و Ermida de São Jerónimos به چشم می خورند که همه ی این ها از جاذبه های گردشگری دیگر لیسبون هستند.

برج بلم در پرتغال

داخل برج بلم

وقتی که به داخل این برج قدم می گذارید در طبقه ی همکف آن می توانید ۱۶ پنجره با چندین جنگ افزار توپ دید. این برج چهار طبقه دارد که هر طبقه با طبقه ی دیگر با پله های باریک و حلزونی شکل وصل شده اند و اگر در روزی شلوغ بخواهید از این برج دیدن کنید باید برای رفتن به طبقه ی بالاتر روی این پله ها منتظر بمانید تا جمعیت رد شود. جالب است بدانید که ترتیب این طبقه ها از پایین به بالا است به این صورت که اول تالار فرمانروا، بعد تالار پادشاه، بعد تالار حضار و بعد از آن کلیسایی کوچک و در آخر هم تراس است.

قبل از سفر به پرتغال و بازدید از برج بلم بدانید

  • بیشتر شکوه بلم را می توان در نمای بیرونی و ظاهر این برج دید اما با این حال داخل آن هم به اندازه ی خود دیدنی است و نباید آن را از دست داد.
  • تقریبا ۴۵ دقیقه زمان لازم است تا بتوان داخل برج را کامل دید.
  • ساعت بازدید از بلم: ماه های اکتبر تا آوریل بین ساعت های ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر و ماه های می تا سپتامبر بین ساعت های ۱۰ صبح تا ۶٫۳۰ بعدازظهر. یادتان باشد که این بنا روزهای دوشنبه، روز ۱ ژانویه و ۱ می و ۲۵ دسامبر بسته است.
  • هزینه ی ورودی برای افراد بالغ ۶ یورو است که برای افراد بالای ۶۵ سال، ۵۰ درصد تخفیف هست و ۳ یورو می شود و علاوه بر این برای کودکان زیر ۱۲ سال هم ورودی ای دریافت نمی شود و به صورت رایگان است.
داخل برج بلم پرتغال

چطور به برج بلم در لیسبون برویم؟

این بنا در منطقه ای در شهر لیسبون به نام بلم قرار دارد که تقریبا در ۶ کیلومتری غرب شهر می شود. راحت ترین راه رفتن به آن از طریق تراموا است، کافی است در مرکز شهر سوار بر تراوای خط ۱۵ Praca da Figueira شوید و در ایستگاه Mosteiro dos Jeronimos پیاده شوید که یک ایستگاه مانده به بلم است و از آن جا هم به اندازه ی یک پیاده روی کوتاه فاصله است و از همان فاصله می توانید برج را ببینید.

برج بلم پرتغال در غروب

اگر چه برج بلم در تمام سال باز است ولی در فصول پر گردشگر سال واقعا شلوغ می شود و به همین خاطر باید این موضوع را در سفر در نظر بگیرید. اگر دوست دارید عکس های بی نظیری از این بنا بگیرید باید موقع طلوع و یا غروب خورشید از آن دیدن کنید.

آدرس برج بلم:  کشور پرتغال، شهر لیسبون، ساحل بلم، برج بلم در ۶ کیلومتری غرب لیسبون.

منبع: lisbon-portugal-guide.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code