بلیط هواپیما

چرخشی با ۱۹۰ متر ارتفاع، برج ترنینگ تورسو مالمو

برج ترنینگ تورسو مالمو | Turning Torso

می خواهیم در مورد یکی از جالبترین سازه های جهان، برج ترنینگ تورسو مالمو در سوئد صحبت کنیم. در سال ۱۹۹۹، معمار کالاتراوا دعوت شد تا یک برج مسکونی چند منظوره برای منطقه‌ای برجسته در بندر غربی مالمو بسازد. برنامه این پروژه به این دلیل بود تا به عنوان بخش مهمی از برنامه تغییراتی بندر در نظر گرفته شود که در نزدیکی پل Øresund که سوئد و دانمارک را به هم متصل می کند، اجرا خواهد شد. کلاتراوا با توجه به امکان افزایش و گسترش یک منطقه عمومی که در تقاطع دو جاده اصلی قرار گرفته، پروژه خود را به عنوان یک عنصر مجسمه سازی مستقل در شهر تصور کرد. الی گشت در ادامه برای شما همه چیز را در مورد این برج آورده است. با ما همراه باشید:

برج ترنینگ تورسو مالمو
مطالب مرتبط:
مالمو، چند فرهنگی ترین شهر سوئد
محله های معروف مالمو سوئد

شکل این برج بر اساس یکی از مجسمه های کالاتراوا شکل گرفته، که به ترنینگ تورسو به معنی ستون فقرات چرخنده است. در طراحی بیرونی برج، حجمی انتزاعی دیده می شود که شبیه سازی حرکت بدنی می باشد که انگار به دور یک هسته چرخیده است. در مجسه اصلی که به Twisting Torso معروف است، هفت مکعب در اطراف یک جسم فولادی تنظیم شده اند تا اثری پیچ خورده به وجود آید و حس ستونی پیچیده را به مخاطب القا کند.

در برج ترنینگ تورسو مالمو، شکل سازه از ۹ واحد مکعبی شکل با نوک سه گوش ساخته شده است. هر واحد جایگاه ۵ طبقه با حدود ۲ هزار متر مربع مساحت است و در حقیقت ساختمان های زیر مجموعه برج محسوب می شوند. هسته برج شامل آسانسورهای داخلی و راه پله است که از طریق آن‌ها واحدها ارتباط برقرار می کنند. این برج با ارتفاع ۱۹۰ متر، بلندترین ساختمان مسکونی در سوئد و دومین ساختمان بلند مسکونی در اروپا است.

برج چرخنده مالمو

در بالای برج، شما می توانید از سمت غرب کپنهاگ، از جنوب فالستربو، از شرق اسکونه و از شمال هلسینگبوری را تماشا کنید. واحدهای ۱ و ۲ مجموعا ۴ هزار متر مربع فضای اداری دارند. واحد ۳ تا ۹ که شامل ۱۴۷ آپارتمان با متراژهای گوناگونی از ۴۵ تا ۱۹۰ متر مربع است، حدودا ۱۳۵۰۰ متر مربع مساحت مسکونی دارد. این برج دارای ۳ آسانسور می باشد و هر طبقه مسکونی حدودا ۱ تا ۵ آپارتمان با تمام امکانات نظیر آشپزخانه را دارند. اتاق های کنفرانس در بالای واحد ۹ در طبقه های ۵۳ و ۵۴ قرار دارند. هر کدام از این طبقات کنفرانس دارای ۲ اتاق هستند. هسته اصلی که وزن ساختمان را تحمل می کند، بتن آرمه است که مرکز آن دقیقا جایی است که چرخش طبقات صورت می گیرد.

قطر داخلی هسته به طور یکسان ۱۰٫۶ متر است. ضخامت بتن ۲٫۵ متر در پایین است و به تدریج در بالا به ۰٫۴ متر کاهش می یابد. آسانسور برج و راه پله در داخل هسته قرار دارد که یک عنصر ساختاری ثانویه است. به طور کلی این برج از بیرون به شکل یک ساختمان چرخنده دیده می شود که به آن ستون فقرات می گویند. این ستون فقرات به هر واحد توسط ستون های فولادی مورب و افقی متصل است. این عناصر، ستون فقرات را به یک دیوار ساختاری در بالای واحد متصل می کند که نیروهای برشی را به هسته بتنی منتقل می کند. خود ستون فقرات یا چرخنده به ستون های کوچکتری ثابت شده است که آن را به هر طبقه از واحدها متصل می کند.

آپارتمانی در برج ترنینگ تورسو مالمو

کل برج ترنینگ تورسو مالمو برای استفاده افراد کم توان نیز طراحی شده و یک طراحی زیست محیطی بسیار پیشرفته دارد. علاوه بر آن، تکنیک های مهندسی استفاده شده در آن، متدهای کارآمد ساختاری دارند. در آگوست ۲۰۱۵، این پروژه موفق به کسب عنوان «۱۰ سال جایزه» (۱۰ Year Award) از طرف شورای سکونتگاه‌های شهری و ساختمان های بلند (CTBUH) شد. این جایزه بین المللی ارزش برج را بسیار بالا برد زیرا اعتقاد داشت که این سازه به فرهنگ، نمادگرایی شهری، نقش اجتماعی و توسعه های تکینیکی تا ۱۰ سال بعد از افتتاح آن کمک کرده است.

وینسنت تسی (Vincent Tse)، داور این مسابقه گفت: «این ساختمان نمادین، شگفت انگیز و الهام بخش و سازه ای غیر معمول است که تاثیر زیادی در صنعت ما داشته و یک ویژگی منحصر به فردی به شهر مالمو افزوده است. از زمانی که این پروژه در ۱۵ سال پیش به وقوع پیوست، معماران سراسر جهان از آن الهام گرفته اند».

برج ترنینگ تورسو

ایده ساخت این سازه بسیار فوق العاده زمانی به وقوع پیوست که مالمو در حال تغییرات اساسی بود. مقامات محلی بسیار برای به روز رسانی شهر در تلاش بودند و مردم می خواستند که شهرشان رو به جلو پیشرفت کند. همه در نظر داشتند که بخش صنعتی شهر با سمتی سوق دهند که در آن علاوه بر صنعتگرایی به ساخت بناهای مسکونی، مراکز فرهنگی و همچنین تفریحی شهر رونق بخشند. آن ها چیزی می خواستند که قدرت داشته باشد و نه تنها تاثیر آن در شهر دیده شود بلکه در تمام جهان، این تاثیر دیده شود.

برج ترنینگ تورسو مالمو علاوه بر طراحی بسیار زیبا و متفاوتش به خاطر اجرای استانداردهای صنعتی پایدار آن شناخته شده است. ۱۰۰ درصد انرژی مصرف شونده در این برج، قابل بازگشت و استفاده دوباره هستند. این انرژی ها توسط منابع آبی، خورشیدی، بادی و زمین گرمایی یا ژئوترمال (وابسته به حرارت مرکزی زمین) تامین می شوند. ساکنان برج می توانند تصمیمات آگاهانه‌ای نسبت به مصرف انرژی خود را با کنترهای مصرف برق نصب شده در هر واحد اتخاذ کنند، که این هم شامل یک واحد دفع زباله های زیستی است که تمام مواد زائد را به انرژی تبدیل می کند.

فضایی در برج ترنینگ تورسو

اگر بخواهیم در مورد آپارتمان ها صحبت کنیم، باید به این موضوع اشاره کنیم که همه آن ها ترکیب منحصر به فردی با توجه موقعیت قرار گیری آن ها در ساختمان دارند. بخش نشیمن آپارتمان‌ها بزرگ و دلباز است و معمولا نمای پنجره آن ها رو به دو طرف قرار گرفته است. تاثیر نور و فضا یک عامل بسیار مهم در طراحی سقف آپارتمان هاست که حس خاصی را به آن ها می دهد. پنجره های برج ترنینگ تورسو مالمو بزرگ و کمی مورب هستند که یک نمای بسیار زیبا از اطراف داده و نور طبیعی را به داخل ساختمان هدایت می کنند.

۱۴ دلیل برای دیدن شهر افسانه ای پکن (قسمت اول)
۱۴ دلیل برای دیدن شهر افسانه ای پکن (قسمت اول)
دیدن این ۸ جاذبه را در مونیخ از دست ندهید
دیدن این ۸ جاذبه را در مونیخ از دست ندهید
دبی و تفریحاتی که شما را به اوج هیجان می رساند
دبی و تفریحاتی که شما را به اوج هیجان می رساند
هیاهوی مردگان را در برج خاموشان یزد بشنوید!
هیاهوی مردگان را در برج خاموشان یزد بشنوید!