alexaa

برزیل، کشوری که مثل هیچ جا نیست

قبل از سفر به برزیل خوب است بدانید…

کشور برزیل که زمین‌ های کشاورزی وسیع و جنگل‌های استوایی فراوانی را در خود جای داده، با داشتن منابع طبیعی گسترده و نیروی کاری غنی یکی از قدرتمندترین اقتصاد های آمریکای جنوبی و سرآمد کشور های این منطقه است. این کشور که از نظر سیاسی به شکل جمهوری فدراتیو اداره می شود، برزیل بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین کشور آمریکای جنوبی است که مردم آن به زبان پرتقالی صحبت می کنند و مرکز سیاسی آن شهر برازیلیاست. غیر از برزیل تقریبا هیچ کشور دیگری در قاره آمریکا وجود ندارد که مردم آن به زبان پرتغالی سخن بگویند. دلیل این امر نیز به تاریخ استعماری این کشور که مدتی تحت استعمار پرتقال بوده است، باز می گردد. یکی از خاصیت های این کشور حضور ملیت های گوناگون در آن است که متشکل از نژادهای اروپایی، سرخ‌پوستان آمریکا، آفریقاییان و نیز آسیائیان است. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این کشور بدانید.

مطالب مرتبط:
۶ مورد از جاذبه های دیدنی و غیر ساحلی برزیل
الفبای سفر به برزیل
سواحل برزیل

منشاء نام کشور برزیل

یکی از خصلت های زبان پرتقالی این است که این زبان فاقد هرگونه استاندارد رسمی در مورد تلفظ است و با توجه به هر منطقه ممکن است تلفظ‌هایش تغییر کند. بر این اساس گفته می شود که این کشور ممکن است برگرفته از pau-brasil باشد که نام نوعی درخت است که برای مهاجران اولیه این کشور ارزش بسیاری داشته است. عده ای دیگر نیز اعتقاد دارند نام برزیل برگرفته از نام جزیره اسطوره‌ای برزیل است که در قرون وسطی در اروپا از آن بسیار یاد شده‌است.

تاریخ هزاران ساله برزیل

اگرچه با ورود پرتغالی‌ها در سال ۱۵۰۰، برزیل مستعمره این کشور شد و پرتغالی‌ها بردگانی از نقاط دیگر قاره آمریکا بدانجا آوردند، اما از حدود ده‌هزار سال قبل اقوام نیمه مهاجر در برزیل زندگی می‌کردند و بومی این منطقه بوده اند. بیشتر بردگانی در دوره استعمار به برزیل آمدند از آفریقا بودند.

برزیل و همسایگان متعدد

این کشور با کشورهای اروگوئه در جنوب و آرژانتین و پاراگوئه در جنوب غربی همچنین با بولیوی و پرو در غرب و با کلمبیا در شمال شرقی همسایه‌ است و با ونزوئلا و سورینام و گویان و در آنطرف آب با گویان فرانسه نیز در شمال مرز مشترک دارد. عواملی چون اندازه و آب و هوا و منابع طبیعی غنی این کشور را متمایز کرده‌است. برزیل پنجمین کشور از لحاظ وسعت در جهان بعد از کشورهای روسیه، کانادا، چین و آمریکا است و در قاره آمریکا نیز سومین کشور از لحاظ وسعت است. زمین های برزیل تنوع بسیاری دارد و شامل تپه‌ها، کوه ها، جلگه‌های پست کوه‌ها و زمین های بایر است. یکی از خصلت های انحصاری کشور برزیل جاری بودن رود آمازون در میان این کشور است که بزرگترین و پر آب‌ترین رود دنیا و دومین رود طویل جهان است که این رود به اقیانوس اطلس می‌ریزد.

تنوع اقلیمی و آب و هوا

بخش بزرگی از این کشور گرمسیری است و پوشیده از جنگل های بارانی آمازون که در حوضه آبریز رود آمازون به وجود آمده‌اند. تنوع آب و هوایی زیادی در برزیل وجود دارد، با این حال برزیل دارای پنج آب و هواست که عبارتند از گرمسیری در مرکز، کوهستانی، نیمه خشک در شمال شرقی، استوایی در شمال و معتدل در جنوب.

آمازون
حیات وحش برزیل

حیات وحش متنوع و اکوسیستم شگفت انگیز

تنوع زیستی، جانوری و گیاهی این کشور بسیار زیاد است و به طور کلی برزیل اکوسیستم متنوعی دارد. کارشناسان انواع گیاهان و جانوران در این کشور را بالغ بر ۲ میلیون نوع تخمین زده‌اند. پستانداران بزرگ در این کشور شامل جگوار، لئو پارت که هر دو نوعی پلنگ هستند و خوک های وحشی، خوکان خرطوم دار، مورچه خوارها، تنبل ها، روباه‌ها، اپوسوم و گورکن هستند. میمون ها که یکی از فراوان ترین حیوانات این کشور محسوب می شوند، در جنگل های پر باران شمالی زیست می‌کنند و در جنوب برزیل گوزن ها به وفور یافت می‌شوند.

اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و معدن

بخش‌های گسترده و توسعه ‌یافته کشاورزی، معدن، تولید، خدمات و نیز نیروی کار، باعث شده است که این کشور دارای تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) بیش از سایر کشورهای آمریکای لاتین باشد. این امر برزیل را تبدیل به قدرت اقتصادی منطقه کرده‌است که در حال گسترش حضور خود در بازارهای جهانی است. مهم‌ترین صادرات برزیل را هواپیمای دارای بال ثابت، قهوه، وسایط نقلیه، سویا، سنگ معدن آهن، آب پرتقال، فولاد، منسوجات، کفش، گوشت و تجهیزات برقی تشکیل داده‌ است. گزارش صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نشان می دهد که برزیل دارای اقتصاد متنوع درآمد متوسط است و نیز دارای تنوع از نظر سطح توسعه‌است. برزیل نهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر برابری قدرت خرید و یازدهمین قدرت اقتصادی جهان از نظر نرخ داد و ستد بازار است و دارای پیشرفته‌ترین بخش صنعتی در آمریکای لاتین است.

طبیعت برزیل

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد