بلیط هواپیما

آشنایی با بزرگترین جنگل های دنیا

بزرگترین جنگل های دنیا

وقتی اسم جنگل می آید، به ناگاه به یاد گذران اوقات فراغت به همراه خانواده و دوستانمان می افتیم. اما جنگل هایی که در زیر می بینید، به هیچ وجه شوخی بردار نیستند. این جنگل ها، جایی نیستند که بتوانید دست خانواده و دوستانتان را بگیرید و به آنجا ببرید. با وجود حیوانات و حشرات بسیار خطرناک در این جنگل ها، سفر به این مناطق به شما پیشنهاد نمی شود. با الی گشت همراه شوید تا با هم سری به ده مورد از بزرگترین جنگل های دنیا بزنیم.

بزرگترین جنگل های دنیا

۱۰- جنگل های معتدل بارانی پاسیفیک | PACIFIC TEMPERATE RAINFOREST

این جنگل ها با باران های شدید و دائمی و دمای معتدل آن شناخته می شوند.  بنابراین، رطوبت هوا در این منطقه بسیار بالاست. در این مکان هم اقیانوس وجود دارد و هم جنگل، پس خیلی عجیب نیست اگر بگوییم گونه های مختلفی از حیوانات و حشرات در آن زندگی می کنند. متاسفانه برخی سودجویان در این جنگل ها، اقدام به قطع درختان و فروش چوب آن ها می کنند که این امر حیات جنگل و حیوانات آن را به خطر انداخته است. جنگل زدایی یکی از دلایل اصلی افزایش دمای دنیاست که امروزه به یکی از اصلی ترین مسائل مربوط به محیط زیست تبدیل شده است.

جنگل های حوزه اقیانوس آرام

۹- ذخایر جنگلی سینهاراجا | SINHARAJA FOREST RESERVE

این جنگل، یکی از پارک های ملی سریلانکاست. جنگل سینهاراجا یکی از مهم ترین ذخایر جنگلی دنیاست که در فهرست آثار طبیعی یونسکو به ثبت رسیده است. این جنگل به “قلمرو شیرها” هم شهرت دارد. به دلیل پوشش بسیار متراکم این منطقه، شما قادر نخواهید بود به راحتی حیات وحش آن را مشاهده کنید. اینجا خانه فیل ها، پلنگ و سایر حیوانات درنده و وحشی است.

سینهاراجا

۸- ذخایر جنگلی انبوه سانتا النا | SANTA ELENA CLOUD FOREST RESERVE

این مکان یک بهشت واقعیست و به عنوان جنگلی همیشه ابری شناخته می شود. به دلیل رطوبت بالا، شما هزاران گونه قارچ، سرخس و گل را بر روی تنه درختان مشاهده خواهید کرد. وجود ابرهای متراکم در ارتفاع بسیار کم، این مکان را، هم مکانی زیبا و رویایی و هم به مکانی ترسناک تبدیل کرده است.

جنگل های سانتا النا

۷- پارک ملی کینابالو | KINABALU NATIONAL PARK

این جنگل به اسم تاما کینابالو (Tama Kinabalu) نیز شناخته می شود. کینابالو اولین پارک ملی مالزی می باشد که در سال ۱۹۶۴ ثبت شد. همچنین این جنگل، اولین مکان در مالزی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. جنگل کینابالو، یک سایت بیولوژیک بسیار مهم در جهان است که دارای بیش از ۴۵۰۰ گونه گیاهی و جانوری می باشد. هر ساله هزاران کوهنورد و طبیعت گرد برای بازدید از این جنگل، به این مکان سفر می کنند.

پارک ملی کینابالو

۶- جنگل ملی تنگاس | TONGASS NATIONAL FOREST

در جنوب شرقی آلاسکا، این مکان بزرگترین جنگل ملی ایالات متحده است. وسعت این جنگل ها بالغ بر ۱۷ میلیون هکتار برآورد شده است. اینجا محل سکونت یکسری از نادرترین و خطرناک ترین گیاهان و حیوانات دنیاست. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که فکر وارد شدن به این جنگل ها را از سر خود بیرون کنید!

جنگل تنگاس

۵- جنگل های جنوب شرقی آسیا | SOUTHEAST ASIAN RAINFOREST

متاسفانه این جنگل ها دیگر به بزرگی و انبوهی گذشته نیستند. جنگل زدایی زیاد توسط سودجویان، بسیاری از مکان های این جنگل را بایر کرده است. این مکان محل زندگی بسیاری از پستانداران، خزندگان و دوزیستان است که زندگیشان به شدت در معرض خطر قرار دارد. از عجایب این جنگل، وجود بیش از ۲۰۰ گونه درخت در فقط یک هکتار از آن می باشد. متاسفانه حیات این جنگل به شدت تهدید شده است و  باید راهکارهای مناسبی برای محافظت از آن مد نظر قرار گیرد.

جنگل های جنوب شرق آسیا

۴- جنگل های داینتری | DAINTREE RAINFOREST

جنگل داینتری یک جنگل استواییست که در سواحل شمال شرقی کوئینزلند در استرالیا قرار گرفته است. وسعت این ناحیه بالغ بر ۲۶۰۰ کیلومتر مربع است. محدوده بین Mossman Gorge و رودخانه بلومفیلد، سرتاسر جنگل است. این جنگل ها محل سکونت یکسری از اولین گیاهان روییده شده در کره زمین همچون Psilotopsida و Lycopsida است. از این رو، این جنگل، یکی از مهمترین جنگل های دنیا می باشد.

جنگل داینتری

۳- جنگل های بارانی معتدل والدیویان | VALDIVIAN TEMPERATE RAINFOREST

این جنگل ها، بین شیلی و آرژانتین با وسعتی بالغ بر ۲۵۰ کیلومتر مربع قرار گرفته است. وجود درختان بامبو، درختان مخروطی شکل، نوارهای ساحلی و یخچال ها، شهرت این منطقه را دوچندان کرده است. به دلیل بارندگی های طولانی مدت، رطوبت هوا در اینجا بسیار بالاست. وجود مه همیشگی در این جنگل ها، زیبایی آن را بیشتر کرده است.

برای حفاظت از این جنگل، راهکارهای علمی و نوینی مورد استفاده قرار می گیرد که در نوع خود جالب و قابل ستایش است.

جنگل والدیویان

۲- جنگل های کنگو | THE CONGO RAINFOREST

این جنگل ها در آفریقای مرکزی قرار گرفته اند و به عنوان دومین ناحیه بزرگ جنگلی در دنیا شناخته می شوند. همچنین، یکی از طولانی ترین رودخانه های جهان از میان آن عبور می کند. جنگل های بارانی بخش بزرگی از شمال کنگو را پوشش می دهند. شکار بیش از حد توسط اهالی این منطقه، بسیاری از حیوانات جنگل را در معرض خطر قرار داده است، اما خود جنگل بسیار امن می باشد. آیا تا به حال چیزی از شامپانزه پیگمی شنیده اید؟ بله، این حیوان فقط در مناطق جنگلی کنگو زندگی می کند. همچنین، بسیاری از گونه های حیوانات ارزشمند دیگر نیز در این مناطق سکونت گزیده اند.

جنگل های کنگو

۱- آمازون | Amazon

نام دیگر جنگل های مشهور آمازون که البته کمتر شنیده اید، آمازونیاست. درست است! اینجا بزرگترین جنگل دنیاست و منطقه بسیار وسیعی از آمریکای جنوبی را پوشش می دهد. وسعت این جنگل ها، حدود ۱٫۷ میلیارد هکتار است. این جنگل ها بین کشورهای برزیل، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، اکوادور، بولیوی، گویان، سورینام و بخش فرانسوی گویان گسترده شده است. بیشترین بخش جنگل در کشور برزیل قرار دارد. یعنی حدود ۶۰ درصد آن.

آمازون

این جنگل، از جمله مهمترین ریه های تنفسی کره زمین می باشد.

منبع: smashinglists.com

برای سفر به جنگل های بارانی چه نکاتی را باید رعایت کنید؟
برای سفر به جنگل های بارانی چه نکاتی را باید رعایت کنید؟
پارک ملی گلستان، اولین پارک ملی ایران
پارک ملی گلستان، اولین پارک ملی ایران
لمس ابرها در طبیعت زیبای مازیچال
لمس ابرها در طبیعت زیبای مازیچال
جنگل رویایی الیمستان
جنگل رویایی الیمستان