۱۰ مورد از بزرگترین قلعه های جهان

بزرگترین قلعه های جهان

پیدا کردن بزرگترین قلعه های جهان آنقدر ها هم که به نظر می رسد، راحت نیست. اول از همه اینکه نمی توان واقعا تشخیص داد که یک قلعه دقیقا باید چه شکل و شمایل و چه یژگی هایی داشته باشد چون هر سازه ای که بزرگ باشد، الزاما قلعه نیست! مثلا بیشتر مردم بر این باورند که کاخ کرملین در مسکو اصلا قلعه نیست اما قلعه های بیشماری که در کشورهای هند و ژاپن وجود دارند چطور؟ دوم اینکه معیار اندازه ی قلعه چیست؟ طبق کتاب رکورهای گینس، قلعه ی پراگ بزرگترین مجموعه ی قلعه ای دنیا است. در این نوشتار جالب از الی گشت سعی کرده ایم تا قلعه ها را بر اساس اندازه ی آن ها برای شما نشان دهیم.

قلعه ی ادینبورگ (۳۵۷۳۷ متر مربع)

قلعه ی ادینبورگ در کشور اسکاتلند را می توان از بزرگتری قلعه های جهان و از معدود قلعه هایی دانست که قبل از قرن شانزدهم ساخته شده اند. البته یک استثنا هم وجود دارد و آن هم کلیسای سنت مارگارت (St Margaret) شهر ادینبورگ است که از قرن دوازدهم تا حالا پابرجا مانده است.

قلعه ی ادینبورگ

قلعه آلپو (۳۹۸۰۴ متر مربع)

مطالب مرتبط:
قلعه امبر، یکی از باشکوه ترین قلعه های هند
قلعه اگسکوف در دانمارک، قلعه ای روی آب!

یکی از قدیمی ترین قلعه های جهان به نام آلپو (Aleppo) در کشور سوریه واقع شده است. این قلعه که در ارتفاع ۵۰ متری و روی تپه ای قرار گرفته است و گفته می شود که قدمت آن به هزاره ی سوم قبل از میلاد مسیح برمی گردد! البته قسمت هایی از این بنا در قرن سیزهم دوباره بازسازی شده است.

قلعه آلپو

قلعه هیمجی (۴۱۴۶۸ متر مربع)

قلعه ی هیمجی (Himeji) را خیلی ها زیباترین و شگفت انگیزترین قلعه ی کشور ژاپن می دانند و البته هیمجی از معدود قلعه هایی است که توانست از خرابی های جنگ جهانی جان سالم به در ببرد. این قلعه در واقع در ابتدای ساختش در قرن چهاردهم میلادی یک قلعه ی معمولی بود تا این که در طول قرن ها کم کم بزرگ و بزرگ تر شد. این قلعه در سال ۱۶۰۹ تکمیل شد.

قلعه هیمجی

قلعه بوداپست (۴۴۶۷۴ متر مربع)

قلعه ی بوداپست یکی از مشهورترین و بزرگ ترین قلعه های جهان در کشور مجارستان و در شهر بوداپست واقع شده است و یکی از ویژگی های جالبی که دارد این است که در آن انواع سبک های معماری از جمله سبک معماری گوتیک و سبک باروک دیده می شود. این قلعه بارها مورد دست درازی و حمله قرار گرفته است و به همین دلیل چنین بار مرمت شده است.

قلعه بوداپست

قلعه ایپیس (۴۹۴۸۵ متر مربع)

قلعه ایپیس در اسلواکی شرقی واقع شده است و یکی از بزرگ ترین قلعه های قرون وسطایی در اروپای مرکزی است. وقتی که این قلعه ساخته شد، بدنه ی اصلی آن در قرن سیزدهم با دیوارهایی از سنگ مستحکم شد این قلعه زیبا در حومه های شهر خودنمایی می کند و تا حالا برها و بارها محل فیلمبرداری فیلم های سنمایی مختلفی مثل آخرین لژیون و قلب اژدها بوده است.

قلعه ایپیس

قلعه ی هوهن سالزبورگ (۵۴۵۲۳ متر مربع)

قلعه ی هوهن سالزبورگ در شهر سالزبورگ اتریش واقع شده است و در فهرست بزرگ ترین قلعه های جهان قرار دارد. این قلعه از آن دسته قلعه هایی است که به خوبی تا به حال حفظ شده است. هوهن سالزبورگ در سال ۱۰۷۷ ساخته شد و بین سال های ۱۴۹۵ و ۱۵۱۹ اندازه ی آن بزرگ تر از اندازه ی واقعی اش در دوران ساخته شدنش شد.

قلعه ی هوهن سالزبورگ

قلعه ویندسور (۵۴۸۳۵ متر مربع)

قلعه ی ویندسور در کشور انگلستان، بزرگ ترین قلعه ی این کشور و همچنین از بزرگ ترین قلعه های جهان است که هنوز هم در آن اقامت می شود. در واقع ملکه الیزابت دوم، ملکه ی انگلستان چندین اقامتگاه رسمی دارد که ویندسور هم یکی از آن هاست او بیشتر آخر هفته ها و تعطیلات خود را در آن می گذراند.

قلعه ویندسور

قلعه ی پراگ (۶۶۷۶۱ متر مربع)

طبق آنچه که در کتاب رکورهای گینس ثبت شده است، قلعه ی پراگ یکی از بزرگ ترین قلعه های جهان است. تاریخ و قدمت این قلعه به قرن نهم میلادی برمی گردد و تا نیمه ی قرن هجدهم چندین بار اندازه ی آن دستکاری شده و به مساحت آن اضافه شده است. خود این قلعه چندین دیدنی مانند کلیسای جامع سنت ویتوس و کلیسای سنت جرج را دارد.

قلعه ی پراگ

قلعه ی مهرانگار (۸۸۲۲۷ متر مربع)

اگر چه مهرانگار رسما یک قلعه نیست و بیشتر به عنوان دژ شناخته می شود اما بسیاری هم آن را قلعه می دانند. این قلعه در ارتفاع ۱۲۲ متری از سطح زمین و بر روی تپه ای واقع شده است و ۳۶ متر ارتفاع و ۲۱  متر عرض دارد. از ۷ ورودی مختلف می توان وارد قلعه شد. ابن قلعه در سال ۱۴۵۹ ساخته شد اما  بیشتر قسمت هایی بنایی که امروزه می بینیم در واقع در قرن هفدهم ساخته شده است.

قلعه ی مهرانگار

قلعه مالبروک (۱۴۳۵۹۱ متر مربع)

قلعه مالبروک (Malbork) در کشور لهستان قرار دارد و بزرگ ترین قلعه ی جهان است. این قلعه در سال ۱۲۷۴ توسط شوالیه های Teutonic ساخته شد و در واقع برای مغلوب کردن دشمنان لهستان و دفع حملات آن ها ساخته شده است. علاه بر این از این قلعه به راحتی این امکان وجود داشت تا لهستانی ها بتوانند روی قلمروهای شمال بالتیک اشراف داشته باشند. این قلعه در طول زمان چندین بار گسترده شده است تا بتواند شوالیه ها یبیشتری را در خود جای دهد.

قلعه مالبروک

منبع: touropia.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code