آب های جادویی تالاب بلو لاگون ایسلند، مصنوعی یا طبیعی؟

بلو لاگون ایسلند | the Blue Lagoon

قبل از اینکه در تمام دنیا به دنبال جاذبه های مختلف بگردیم و برای دیدن آن ها سفری ترتیب دهید، به شما پیشنهاد می کنیم که به دیدن بلو لاگون ایسلند بروید. اما بلو لاگون چیست و کجاست؟ این تفریح به عنوان یک مکان تفریحی لوکس در ایسلند شناخته می شود، طبیعی است یا دست ساز انسان است. چه میزان باید برای دیدن و ماندن در این مکان زمان بگذارید؟ این مکان اعجاب انگیز و سحرآمیز که به نام بلو لاگون معروف شده است بیشتر به خاطر چه خصوصیاتی معروف شده است. مجله الی گشت شما را با بلو لاگون ایسلند که یکی از حمام های آبگرم در منطقه ای سرد است، آشنا می نماید.

بلو لاگون ایسلند-جاذبه های ایسلند
مطالب مرتبط:
ماجرای عجیب واردات یخ به ایسلند!
۷ فعالیت ماجراجویانه در ایسلند
چرا ایسلند پشه و مار ندارد؟!

بلو لاگون ایسلند یکی از معروف ترین و پر بازدیدترین جاذبه در این کشور است و دلیل این موضوع با دیدن عکس های این محل و خواندن این مطلب برایتان کاملا مشخص می شود. آب مات زیبا و به رنگ آبی و با طعم شیرین این دریاچه با زمین گدازه های سیاه و سفید اطرافش که پوشیده شده از ماسه های سبز تیره است، کنتراستی چشمگیر را ایجاد می کند.

دریاچه آبی یک دریاچه بزرگ است که درجه حرارت مناسبی برای حمام کردن دارد. برای رفتن به بلو لاگون ایسلند باید خود را به  شبه جزیره ریکیاویک (Reykjanes) در جنوب غربی ایسلند برسانید. به راحتی برای فرودگاه بین المللی کفلاویک (Keflavík) پرواز خود را بگیرید. پس از خروج از این فرودگاه با ۱۵ دقیقه رانندگی به تالاب بلو لاگون ایسلند خواهید رسید. همچنین اگر به پایتخت ایسلند بروید، از ریکیاویک تا این حمام های آبگرم تنها ۳۰ دقیقه رانندگی دارید. همین فاصله کم و دسترسی راحت باعث می شود که تمام گردشگرانی که وارد ایسلند می شوند، در ابتدای سفر یا در انتهای سفر ورود به بلو لاگون ایسلند را انتخاب کنند. این مجموعه به تنهایی می تواند با دیگر جاذبه های ایسلند رقابت کند و از آن ها پیشی بگیرد. بنابراین حتما بازدید از آن را در لیست سفر های خود قرار دهید.

برای بازدید و رسیدن به این مجموعه بی نظیر می توانید هم از فرودگاه و هم از شهر سوار اتوبوس شوید و خود را به این مکان جذاب برسانید. جدای از آن می توانید ماشین سواری کرایه کنید و با ۳۵ دقیقه رانندگی خود را به این محل برسانید. بسیاری از تورهای ایسلند نیز در برنامه تور خود، آبتنی در بلو لاگون ایسلند را گنجانده اند و با خرید آن ها در کنار بازدید از دیگر جاذبه های این کشور، می توانید از مزایای این تالاب هم بهره مند شوید. همچنین نیازی به رزرو از قبل برای این محل ندارید. چرا که مجموعه برگزار کننده تور برایتان تمام این کارها را انجام می دهد. در کنار تماشای شنای مثلثی وال ها و نهنگ ها، اسب سواری در اطراف و یا دیدن مناظر زیبای گلدن سیرکل از شنا در آب های گرم این مجموعه نیز لذت می برید.

مجله نشنال جئوگرافیک بلو لاگون ایسلند را یکی از ۲۵ جاذبه شگفت انگیز و از عجایب جهان دسته بندی کرده است. همچنین این مجموعه یکی از ۱۰ حمام آبگرم برتر جهان براساس کونده ناست تراولر (Condé Nast Traveller) شناخته شده است. در نتیجه برای ورود به این مجموعه باید شاید هفته ها در لیست رزرو آن قرار بگیرید تا به شما اجازه ورود داده شود.

همانطور که از قبل گفتیم، حمام های آبگرم بلو لاگون ایسلند از لوکس ترین و جذاب ترین تفریحات دنیاست که از سلبریتی های دنیا تا پولدارترین و مشهورترین افراد برای استراحت و شنا به آنجا سفر می کنند.

حوضچه های آبگرم بلو لاگون

تاریخچه بلو لاگون ایسلند

تاریخ ساخت این مجموعه به سال ۱۹۷۶ بر می گردد که در کنار نیروگاهی زمینی ساخته شد. در نتیجه برخلاف تصور بسیاری از مردم این حمام های آبگرم ساخته دست بشر بوده و طبیعی نیستند. در حقیقت آبگرم و بخار از نیروگاه به درون این چشمه ها پمپاژ می شود. بسیاری از طبیعت دوستان معتقدند که این مجموعه جزو آثار مخرب محیط زیستی است و بعضی آن را از مدرن ترین بره برداری ها در جاذبه ها می دانند. آن چه که در این جاذبه می بینید، به گونه ای حکایت از جاذبه های آینده دارد. درون آب های این تالاب هیچ گونه ماده شیمیایی وجود ندارد و کاملا تمیز است. همچنین مواد معدنی درون آن برای پوست بسیار مفید است.

زمانی که اولین شخص تصمیم گرفت تا در آبگرم بلو لاگون حمام کند، در سال ۱۹۸۱ بود و مردم هنوز در مورد این ایده کاملا مطمئن نبودند. اولین کسی که این کار را انجام داد، یک مرد جوان به نام والور مارگیرسون Valur Margeirsson بود. او به یکی از بیماری های پوستی دچار بود و برای تسکین پوستش هر چیزی را می خواست امتحان نماید. بنابراین برای اولین نفر، ریسک ورود به این آب ها را پذیرفت.

تاریخچه بلو لاگون ایسلند

او از رئیس موسسه زمین گرمایی این ناحیه اجازه گرفت و متوجه شد که آب و جلبک موجود در این تالاب برای پوست فوق العاده معجزه آسا است. او اولین کسی بود که نام بلو لاگون را بر روی این تالاب گذاشت.
ساخت اولین تاسیسات خدماتی حمام عمومی در سال ۱۹۸۷ و شش سال پس از آن که مردم برای اولین بار، آبتنی در بلو لاگون ایسلند  را شروع کردند، آغاز شد. این مجموعه در ابتدا تنها چندین دوش و یک ساحل کوچک شنی و ماسه ای سفید داشت و درست در کنار کارخانه زمین گرمایی قرار گرفته بود.

در بلو لاگون ایسلند مواد معدنی و موادی جود دارد و هم اکنون اثبات شده است که برای پوست بدن بسیار مفید. جدای از افراد مشهور در دنیا بسیاری از افرادی که بیماری های پوستی دارند، برای درمان به این منطقه می آیند. گفته می شود که باکتری هایی که جدای از مواد معدنی در این آب ها وجود دارند، باعث چنین خصوصیتی شده اند. آب های آبی این تالاب، در فصل های گرم سال به رنگ سبز در می آید.

آب های آبی بلو لاگون

بناهای مجموعه

پارکینگ بلو لاگون ایسلند با چند صد متر فاصله از این مکان قرار گرفته، بنابراین شما باید مسافتی را تا رسیدن به حوضچه پیاده روی کنید. در نتیجه هیچ گونه آلودگی صوتی مزاحم شما نخواهد بود. همچنین مسیر پیاده روی تا تالاب، منظره ای بسیار زیبا دارد. تمام ساختمان ها و بناهای مجموعه با موادی همچون چوب و گدازه های ساخته شده است. رستوران مجموعه با نام لاوا در اطراف صخره های گدازه ای ساخته شده و با طبیعت اطرافش بسیار هماهنگ طراحی شده است. همچنین برای اینکه کاملا به نمای بیرون دید داشته باشید، پنجره های بزرگ و بلندی برای آن طراحی نموده اند.

نمای بلو لاگون ایسلند

در کنار پارکینگ، مسیر دسترسی به حوضچه ها قرار دارد. اگر با خود وسایل اضافه و زیادی به همراه دارید، می توانید وارد ساختمان کنار پارکینگ شده و لوازم خود را درون صندوق های امانات قرار دهید. تمام مسیر دسترسی برای افراد بر روی ویلچر را هم فراهم می نماید. اگر در فصل زمستان وارد بلو لاگون ایسلند می شوید، حتما لباس گرم بپوشید.

اگر از قبل امکانات بخصوص این مجموعه را رزرو کرده باشید، در هنگام ورود به شما یک حوله و دمپایی داده می شود. برای ورود به اتاق تعویض لباس باید کفش های خود را در بیاورید و به همراه لباس درون کمد هایی با قفل های الکترونیکی قرار دهید. کلید این کمدها به صورت دستبند بر روی مچ دستانتان بسته می شود. بنابراین نگران وسایلتان نباشید. درون این آب ها  به هیچ عنوان از ماده کلر استفاده نشده است. بنابراین قبل از ورود به بلو لاگون ایسلند باید دوش بگیرید.

از دیگر امکانات مجموعه کافه ای در کنار تالاب است. دومین کافه مجموعه به کافه گِلی معروف است. چرا که در آن می توانید به درون گل و لای بروید و خود را گِلی کنید.

بنای مجموعه

اطلاعات کلی راجع به دریاچه و چشمه های آبگرم بلو لاگون

 • تالاب و دریاچه بلو لاگون در حقیقت یک حوضچه آبگرم در ایسلند است که بریا تمام طول سال باز است.
 • هزینه ورودی به این مجموعه برای هر بزرگسال بالای ۱۴ سال به مبلغ حدودی ۶۹۹۰ کرون است.
 • در میان انواع مختلف ورودی های این مجموعه می توانید بین چندین گزینه انتخاب داشته باشید.
 • همچنین از خوبی های بلو لاگون ایسلند مجانی بودن آن برای کودکان بین ۲ تا ۱۳ سال است. کودکان کوچکتر از ۲ سال اجازه ورود به این مکان را ندارند.
 • برای ورود به این مجموعه باید حتما از قبل رزرو خود را انجام دهید.
 • بهترین زمان برای ورود و بازدید از این مکان، شب هنگام تابستان است تا بتوانید خورشید را تماشا کنید یا در زمستان بتوانید شفق قطبی را ببینید.
 • دمای هوای این ناحیه در تمام طول سال میانگین ۳۹ درجه سانتی گراد را دارد.
 • این تالاب یک تالاب طبیعی نیست و در سال ۱۹۷۶ ساخته شده است.
 • در این آبگرم مواد معدنی همانند سیلیس وجود دارد که بر روی پوست شما، تاثیری شگفت انگیز دارد.
 • درمان های بسیاری در بلو لاگون ایسلند برای افراد مختلف در نظر گرفته می شود.
 • آبی که در این حوضچه ها وجود دارد، هر ۴۸ ساعت تغییر می کند.
بلو لاگون ایسلند-ورودی مجموعه

زمان بازدید از مجموعه

ساعات بازدید از بلو لاگون ایسلند بر طبق جدول زیر است:

فصل

ساعت بازدید

از ۱ ژانویه تا ۲۵ می – فصل زمستان

۰۸:۰۰ تا ۲۲:۰۰

از ۲۶ می تا ۲۹ ژوئن – فصل بهار

۰۷:۰۰ تا ۲۳:۰۰

۳۰ ژوئن تا ۲۰ آگوست – فصل تابستان

۰۷:۰۰ تا ۰۰:۰۰

۲۱ آگوست تا ۱۰ اکتبر – فصل پاییز

۰۸:۰۰ تا ۲۲:۰۰

۲ اکتبر – تا ۳۱ دسامبر – قبل از کریسمس

۰۸:۰۰ تا ۲۰:۰۰

منبع: guidetoiceland.is

راهنمای سفر به ریکیاویک
۷ فعالیت ماجراجویانه در ایسلند
چرا ایسلند پشه و مار ندارد؟!
این ۱۴ رویا فقط در سرزمین یخ و آتش واقعی می شوند!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code