بلیط هواپیما

لافت، بندر بادگیرها در قشم

بندر لافت

جزیره قشم یکی از دیدنی ترین جزایر ایران است که گردشگران ایرانی زیادی برای تجربه سفری متفاوت و حس و حال بودن در جزایر، این جزیره را برای سفر انتخاب می کنند. در سمت شمال غربی این جزیره جایی در کنار خلیج زیبای فارس و در مجاورت جنگل های حرا، روستایی زیبا را می بینید که بادگیرهای باشکوهش زبانزد خاص و عام است. این روستا که در میان درختان سرسبز و نخلستان های تماشایی قرار دارد روستای زیبای لافت است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره بندر لافت بیشتر بدانید.

بندر لافت
مطالب مرتبط:
پارک کروکودیل قشم | جاذبه های گردشگری ایران
جنگل های حرا، عجایب هفتگانه قشم

در روستای لافت که در شرق جزیره حرا قرار دارد بناهایی را می بینید که در فاصله کمی از هم در کوچه های تنگ و باریک ساخته شده اند. قدم زدن درهمین کوچه ها و شنیدن لهجه شیرین بندری و بوی غذاهای محلی که از خانه ها می آید یکی از لذت بخش ترین بخش های سفر به این بندر زیباست. در روستا به مردمی بر می خورید که لباس های محلی پوشیده اند و فضایی دلنشین را به وجود آورده اند.

روستای لافت در قشم

اینکه مردم از چه زمانی این بندر را برای زندگی انتخاب کرده اند به درستی معلوم نیست اما عده ای قدمت زندگی در این روستا را ۳۰۰۰ سال می دانند. در بافت قدیمی چیزی که بیشتر از همه جلب توجه می کند بادگیرهای زیبایی است که ظاهری خاص را به وجود آورده اند. در این بندر تماشایی آب و هوایی گرم و مرطوب در انتظارتان است برای همین است که در اینجا خانه هایی با معماری خاص می بینید که کاملا سازگار با شرایط آب و هوایی هستند و درعین حال زیبایی ظاهری خود را هم حفظ کرده اند.

بندر تاریخی لافت در قشم

در اینجا هم مثل قسمت های کویری ایران، خانه ها و راهروها با هم ترکیب و به حیاط وصل می شوند تا هوا بتواند به خوبی در همه جای خانه جریان داشته باشد. این روستا با وجود کوچکی آثار تاریخی زیادی دارد که مهمترین آن ها دو قلعه تاریخی قلعه پرتغالی ها و قلعه نادری است. از دیگر جاذبه های تاریخی روستا دو آب انبار تاریخی است که آب مردم را تامین می کند. در اینجا گورستانی تاریخی می بینید که سنگ نوشته هایی هزار ساله دارد.

چاه های تلا در قشم

از جاذبه های مذهبی روستا دو امامزاده است که مردم برای عبادت های معنوی به آنجا می روند. به غیر از همه این ها، در لافت با جاذبه ای منحصربفرد به اسم چاه های «تلا» روبرو می شوید؛ کف همه این چاه ها با لایه ای از گچ پوشیده شده تا مدت زمان بیشتری آب را خنک و سالم نگه دارند. همه آب های سطحی به این چاه ها و آب انبار اصلی ریخته می شود  و نکته جالب درباره این چاه ها این است که می گویند اینجا به تعداد روزهای سال کبیسه یعنی ۳۶۶ تا چاه داشته و هر روز از یک چاه استفاده می شده است. رزرو هتل قشم به شما امکان اقامت در نزدیکی این بندر را می دهند.

سوغاتی های معروف شهرهای جنوبی ایران
سوغاتی های معروف شهرهای جنوبی ایران
روستای قلات، بهشتی در استان فارس
روستای قلات، بهشتی در استان فارس
راه اندازی شورای راهبردی کمیسیون ملی یونسکو در یزد
راه اندازی شورای راهبردی کمیسیون ملی یونسکو در یزد
کشتی یونانی در حال حذف از جاذبه های کیش است
کشتی یونانی در حال حذف از جاذبه های کیش است