بهترین جاذبه های ایران برای گذراندن شب یلدا

با پایان یافتن ماه آذر و شروع دی به شبی می رسیم که برای بسیاری از خانواده های ایرانی، پر اهمیت است. شب یلدا از جمله شب های به یاد ماندنی است که تمام فامیل و خانواده به دور هم جمع شده و آداب شب یلدا را انجام می دهند. با این حال، در سال های اخیر، بسیاری از خانواده ها به دنبال بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا هستند تا متفاوت ترین شب یلدایشان را سپری کنند. در این مطلب از مجله الی گشت، شما را با بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا آشنا می نماییم. شاید با این اطلاعات بتوانید شبی متفاوت تر از شب های یلدای سال های گذشته تان را تجربه کنید. برای شب یلدا نیز می توانید به مناطق مختلف ایران، سفر کنید.

شب-یلدا

شب یلدا در تهران کجا برویم؟

مطالب مرتبط:
شاید باور نکنید ولی یلدا در این کشورها هم جشن گرفته می شود!
سیر تا پیاز یلدا در سرتاسر ایران
چرا شب یلدا را جشن می گیریم؟

اگر شب یلدا در تهران هستید و به همراه خانواده و فامیل به دنبال مکانی گرم برای برپایی جشن و گذراندن این شب دلنشین هستید، می توانید از قبل لیستی از تمام مکان هایی که شب یلدا در آن ها برگزار می شود، بیابید. بسیاری از رستوران های معروف تهران آماده پذیرایی از شما در شب یلدا هستند. همچنین تخفیف های بسیار خوبی را می توانید در بعضی از رستوران ها پیدا کنید.

جدای از رستوران ها، از بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا را می توان کتابفروشی های بزرگ و مراکز فرهنگی شهر تهران دانست. بسیاری از انتشاراتی ها و کتابفروشی ها با همکاری هنرمندان به برگزاری مراسمات شب یلدا می پردازند. خانه هنرمندان در پارک ایرانشهر جزو چنین مکان هایی است. کتاب خوانی، داستان خوانی و حتی نقالی جزو بهترین مراسم های برگزار شده در این شب است. چنین مراسم هایی نه تنها در تهران بزرگ، بلکه در دیگر شهرهای ایران نیز برگزار می شود. بنابراین اگر در شهرهای دیگر هستید، تنها کافیست که به بیلبردهای شهرداری و اعلامیه های شب یلدا توجه کنید. اجرای موسیقی ها محلی و مراسم آئینی در هر شهری، شبی متفاوت تر از هر سال را برایتان به ارمغان می آورد.

شب یلدا
مراسم-سنتی-استان-های-مختلف

یکی از بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا که مراسم هیجان انگیزی را برای مردن تهران فراهم می آورد، برج میلاد است. رستوران برج میلاد، نه تنها به شما نمایی از کل تهران را در ارتفاع پیشنهاد می دهد بلکه یکی از پاتوق های معروف شب یلدا در تهران است. اگر به فکر گذراندن شب یلدایی دو نفره هستید، ما به شما رستوران گردان برج میلاد را پیشنهاد می دهیم. حتی از سایت های تخفیفان و نت برگ نیز می توانید برای بسیاری از رستوران ها و بهترین جاذبه های تهران برای شب یلدا تخفیف بگیرید.

عمارت مسعودیه تهران، نه تنها محیطی نستالژی و تاریخی را داشته بلکه با کافه های اطرافش محیط دلچسب و گرمی را برای گذراندن شب یلدا در کنار دیگر جوان ها برایتان فراهم می آورد. اگر به بناهای تاریخی علاقه مند هستید، ما به شما کافه های نزدیک به این مکان را پیشنهاد می دهیم.

اگر به دنبال فضایی باز هستید، جایی که بتوانید، چایی داغ بخورید و نمایشی را نگاه کنید، به شما مراسم هایی که در پارک آب و آتش، بوستان گفتگو، محوطه تئاتر شهر و دیگر پارک های معروف تهران برگزار می شوند را پیشنهاد می دهیم.

برج-میلاد-شب-یلدا

شب یلدا را کجای ایران جشن بگیریم؟ 

برای شب یلدا تورهای متفاوتی در ایران برگزار می شود. یکی از بهترین تورها برای گذراندن شب یلدا سفر به مناطق کویری ایران و گذراندن شب در میان آسمان پر ستاره است. می توان کویرهای ایران را جزو بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا دانست. زیباترین شب ها را می توان در کویر تجربه کرد. بودن در میان مردمان محلی، شب نشینی در حاشیه کویر به همراه خوردن هندوانه و آجیل و شنیدن موسیقی های محلی لذت شب یلدا را چندین برابر می نماید. بهترین خاطره ها در این فضاها ساخته می شوند.

آژانس های مختلفی در شهرهای ایران به برگزاری تور در شب یلدا می پردازند. با آگهی از برنامه های آن ها، می توانید تور مورد نظرتان را انتخاب کرده و شبی پر خاطره برای خود بسازید. شرکت در این تورها به همراه خانواده را به شما پیشنهاد می دهیم.

موسیقی-زنده-شب-یلدا

کویرهای ایران

کویر مصر، کویر مزینان، کلوت های شهداد و در مجموع شهرها و روستاهای حاشیه کویر ایران همانند روستای مشهور مصر، بهترین مکان ها برای برگزاری شب یلداست. اگر نمی خواهید در تور شرکت کنید، می توانید با ماشین شخصی خودتان به این منطقه ها سفر کرده و در مراسم هایی که در این مناطق برگزار می شود، شرکت نمایید. تنها حواستان را جمع کنید که خوراکی ها، غذاها و آجیل و میوه شب یلدا را به همراه داشته باشید. اگر چه در مقصد هم می توانید مواد غذایی مورد نظرتان را خریداری کنید، با به دلیل شلوغ شدن بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا شاید مواد غذایی تمام شود. شما هم که نمی خواهید شب یلدا را بدون آجیل ها، میوه ها و غذاهای مخصوص شب یلدا سپری کنید!

اگر قصد اقامت شب در این مکان ها را دارید، سعی کنید از قبل محل اقامتتان را هماهنگ نمایید. با این حال، چندان نگران نباشید، چرا که در این مکان ها مخصوصا روستاهای نزدیکی کویر مصر یا کویر مزینان، اقامتگاه های بسیاری وجود دارند که می توانید شب را در آن ها سپری کنید. به عنوان مثال، روستای هد در جندق استان اصفهان یکی از بهترین اقامتگاه ها و شب نشینی به دور آتش را دارد. از شهرهای کویری که مراسمات شب نشینی زیبایی به دور آتش به همراه موسسیقی سنتی برپا می نماید، روستای میبد و عقدا است. در کنار جاذبه های تاریخی همچون نارین قلعه، چاپارخانه، یخچال خشتی و محله های قدیمی می توانید اقامتگاه های سنتی خوبی پیدا کنید. شب خود را در این مکان ها با حافظ خوانی و شب چره دلنشین تر نمایید. خوردن غذاهای محلی منطقه ای که وارد ان شده اید را بسیار به شما پیشنهاد می دهیم.

اقامتگاه-برای-شب-یلدا

جنگل های ایران

سفر به مناطق جنگلی در تعطیلات شب یلدا و بودن در میان مردم گیلان، مازندران و گلستان حال و هوایی متفاوت از کویر دارد. تجربه شما در میان جنگل، متضاد آن تجربه ای است که در شب یلدای کویر دارید. جنگل های ایران همانند سیاهکل و جاذبه های نزدیک بندر انزلی، یکی از بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا هستند. آوای موسیقی گیلانی، پیاده روی در میان جنگل، مراسم حافظ خوانی و خوردن انواع غذاهای شمالی، بازدید از جاذبه هایی همچون کاروانسرای تی تی، بودن در کنار آبشارهای زیبا و حتی خودرن چای محلی در میان مزارع کشت چای شمال، تنها تعداد محدودی از جاذبه های شب یلدای شمال کشورمان برای مردم، گردشگران و خانواده های مهمان هستند.

اقامتگاه های بوم گردی را در شب یلدا تجربه کنید!

اقامتگاه های بوم گردی برای آن دسته از افرادی که بودن در طبیعت را دوست دارند، یک انتخاب فوق العاده است. سکوت و آرامش از یک طرف و حالت زیبا و سنتی این اقامتگاه ها از سوی دیگر باعث شده است این مناطق از جذابیت های زیادی برای سفر در شب یلدا برخوردار باشند. از جمله این منطقه ها می توان به اقامتگاه بوم‌گردی «نارتی‌‌تی تفت» اشاره کرد. ۲۳ کیلومتر دورتر از یزد (شهر بادگیرها) به شهر زیبایی می رسید که به آن تفت می گویند. اقامتگاه بوم‌گردی «نارتی‌‌تی تفت» در این شهر قرار گرفته و با هفت اتاق که هر کدام نام یکی از جشن های ایران باستان را بر خود دارند از شما استقبال می کنند. اقامتگاه زاغ بور بیرجند نیز از دیگر مراکز بوم‌گردی است که با موسیقی محل و خوراک ویژه‌ی شب از شما پذیرایی می کنند. در این اقامتگاه طی شب یلدا مراسم حافظ خوانی و دورهمی تا نیمه های شب ادامه پیدا می کند. اگر پایتخت‌نشین هستید و قصد ندارید تا چندان از محل سکونت خود دور شوید، می توانید اقامتگاه بوم‌گردی مزرعه خورشید دماوند را امتحان کنید. این مزرعه‌ وسیع که می تواند علاوه‌بر شب یلدا طی آخر هفته‌ها یا زمانی که نیاز به کمی استراحت و آرامش دارید به کار بیاید. تجربه پخت نان محلی یا سوار تراکتور شدن تنها برخی از کارهایی است که می توان در این مزرعه انجام داد. این مرزعه برای شب یلدا ۹۸ برنامه‌ ویژه ای دارد و از شما با موسیقی زنده و رقص کرمانجی پذیرایی خواهد شد! حتی می توانید از سرویس رفت و برگشت به این مزرعه هم استفاده کنید تا نگران رفت و آمدتان نباشید. بنابراین، این اقامتگاه بوم‌گردی می تواند یک برنامه عالی برای گذراندن شب یلدا باشد.

سفره-شب-یلدا

خانه پدر بزرگ و مادربزرگ

هر چند در ایران جاذبه های طبیعی و شهری بسیاری وجود دارد که می توان بلندترین شب سال را در آنجا گذراند و تجربه ای منحصر به فرد داشت اما خانه بزرگ فامیل همانند خانه پدربزرگ و مادربزرگ تجربه دیگری است. شاید جمع شدن همه فامیل را در خانه بزرگ فامیل را بتوان جاذبه ای فرهنگی دانست. بودن در میان خانواده های ایرانی در شب یلدا حتی برای گردشگران خارجی نیز، بسیار هیجان انگیز و جالب است. بنابراین از بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا را، بودن در جمع خانواده و جمع شدن فامیل در کنار یکدیگر نام می بریم.

در هر استانی مادران هرخانواده ای در شب یلدا به پخت غذاهای محلی می پردازند. پدران مواد غذایی مورد نیاز را تهیه می نمایند. کوچکترها به همراه بزرگترها به تزئین سفره شب یلدا می پردازند و گاهی شاهد رقابت در زمینه زیباترین سفره های شب یلدا هستیم. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها برای کوچکترها قصه می خوانند. خواندن آیات قرآن و کتاب حافظ نیز از قلم نمی افتد.

بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا

استفاده از اپلیکیشن های کتابخوان برای شب یلدا

یکی از آداب شب یلدا که بیشتر به گردن بزرگترها می افتد، خواندن اشعار حافظ برای کوچکترهای فامیل است. در این شب بر سر هر سفره شب یلدا، کتاب حافظی نیز مشاهده می شود. بسیاری از افراد حتی اگر حافظ یا کتاب های شاعران بزرگ را نخوانند، شب یلدایشان کامل نخواهد شد. اگر در بهترین جاذبه های ایران برای شب یلدا بودید و هیچ کتابی به همراه نداشتید، چاره آن، گوشی همراهتان است.

می توانید بسیاری از اپلیکیشن های کتابخوان ایرانی را پیدا کنید که برای این شب بی نظیر، کتاب حافظ و دیگر شعرا را برای شما قرار داده اند.  اگر برای اولین بار است که شما میزبان هستید و می ترسید که موردی را برای پذیرایی از خانواده و دوستان از قلم بیندازید، می توانید لیستی از آجیل و میوه های این شب در برنامه های مختلف گوشیتان پیدا کنید. حتی دستور غذاهای شب یلدا را بیابید و با اطمینان خاطر برای پذیرایی از مهمانانتان آماده شوید.

بسیاری از خانواده های ایرانی برای خود مراسم ها و رسومی دارند که در این شب برگزار می نمایند. در جمع خانواده، عکس های دسته جمعی بیندازید.

همچنین، در این شب می توانید صفحات اجتماعی مختلف را ببینید که پر از لحظات ثبت شده شادی و خوشحالی است. در نهایت برای رسیدن به جمع خانواده در شهرتان، می توانید خرید بلیط هواپیما را از سایت الی گشت انجام دهید. بهترین شب های یلدا را برای تمام ایرانیان آرزومندیم.

مرتفع ترین تله سیژ جهان در پیست اسکی آلوارس سرعین ساخته می شود
مرتفع ترین تله سیژ جهان در پیست اسکی آلوارس سرعین ساخته می شود
دره ستارگان کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟
دره ستارگان کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟
دشت آزو، بهترین چشم انداز دماوند
دشت آزو، بهترین چشم انداز دماوند
دودکش جن، جاذبه ای عجیب در زنجان
دودکش جن، جاذبه ای عجیب در زنجان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code