بهترین حمام های سنتی استانبول کدام ها هستند؟

بهترین حمام های سنتی استانبول

در مجموع حمام های سنتی بسیاری در استانبول پیدا خواهید کرد و گفتن تنها تعدادی از آن ها به عنوان بهترین حمام های سنتی استانبول بسیار سخت است. چرا که در هر یک از حمام های سنتی استانبول می توانید گزینه های بسیاری از بهترین ها را پیدا کنید. بعضی از این حمام ها، حال و هوایی فانتزی دارند و بعضی از آن ها تقریبا خراب شده اند. با این حال هنوز شخصیت اصلی خود را حفظ کرده اند. اکثر حمام های ترکی مربوط به دوره عثمانی است. امروز شما را با بهترین حمام های سنتی استانبول در مجله الی گشت آشنا می نماییم.

بهترین حمام های سنتی استانبول

حمام چمبرلیتاش | Çemberlitaş Hamam

مطالب مرتبط:
با اپلیکیشن های کاربردی در سفر به استانبول آشنا شوید
آشنایی با منطقه فاتح در استانبول
معرفی معروفترین خیابان ها برای خرید در استانبول

از قدیمی ترین و بهترین حمام های سنتی استانبول است که در محله چمبرلیتاش قرار داشته و مربوط به دوران پادشاهی سلیم دوم است. بخش های این حمام توسط مشهورترین معمار دوران عثمانی یعنی سینان در سال ۱۵۸۴ ساخته شده است. حمام چمبرلیتاش از جمله کارهای پایانی سینان بوده که در آن به اوج کارهای معماری خود می رساند. چرا که در این حمام نه تنها، آخرین تجربه ها و مهارت خود را به کار می گیرد بلکه به او اجازه می دهد تا عملکرد، ظرافت و آرامش را در کلیه بنا به صورت ملموس و هماهنگ و همراه با سادگی خاص خود، به کار ببرد. بنابراین جدای از اینکه در اینجا می توانید تجربه رفتن به حمام های سنتی ترکی را داشته باشید، از یک بنای مشهور معمار سینان دیدن خواهید کرد. در حقیقت تنها مردم محلی و گردشگران و توریست ها نیستند که به این حمام می روند، بلکه بسیاری از محققان و پژوهشگران خارجی، معمارها، عکاسان، فیلمسازان و بسیاری از متخصصان در این زمینه ها و یا دانشجویان برای مطالعه بیشتر ساختمان حمام چمبرلیتاش به آنجا می روند. بازدید از این حمام به تنهایی می تواند یکی از جذابیت های استانبول در سفرتان باشد. اگر برای استحمام به این حمام می روید، سعی کنید در ابتدای یک روز آفتابی بروید. در این صورت می توانید هنگامی که بر روی سکوی بزرگ مرمرین میانی دراز کشیده اید، پرتوهای خورشید را که از سقف گنبدی زیبای آن عبور می کنند و بر شما می تابند را تماشا کنید. این حمام را در محله فاتح پیدا خواهید نمود.

آدرس: Mollafenari Mah. Vezirhan Caddesi No: Çemberlitaş

حمام چمبرلیتاش

حمام کاقالوقلو | Cağaloğlu Hamam

حمامی که این بار در لیست بهترین حمام های سنتی استانبول در ردیف دوم قرار گرفته و حتی جزو ۱۰۰۰ مکانی که از قبل مرگ باید ببینید، در کتاب مشهور پاتریشیا شوالتز آمده، حمام کاقالوقلو است. این حمام در خیابان یرباتان (Yerebatan) در نزدیکی بازار بزرگ (Grand Bazaar) قرار گرفته است. بر طبق این لیست اگر خواستار گذراندن تجربه ای بی نظیر در ترکیه و شهر استانبول هستید، می توانید به این حمام بروید. این حمام، آخرین حمام ساخته شده در دوره عثمانی است و توسط دو معمار ساخته شده است. معمار سلیمان آقا، کار ساخت و ساز حمام را شروع نمود و در نهایت معماری دیگری به نام عبدالله آقا، ساخت آن را کامل کرد.

جزئیات زیبای معماری در تزئینات زیر گنبد آن، فواره ها و حوض داخلی از جنس مرمر، باغ هایی که در فضای داخلی کار شده اند خصوصا گلدان ها و دو محل برای سربیه از زیبایی های منحصر به فرد این حمام تاریخی است. در داخل حمام کافه ای برای گردشگران و مردم محلی قرار دارد که گاهی مهمانی های باربیکیویی را در فصل تابستان و مهمانی هایی در کنار اجاق گازها در فصل زمستان نیز، برگزار می کند. وجود موسیقی زنده که در فضای زیر گنبد اکو یافته و می پیچد به فضای حمام حالتی شگفت انگیز می دهد. چه برای صرف ناهار و چه حمام رفتن می توانید به این مکان بروید.

آدرس: Kazım İsmail Gürkan Cd. No:34 Cağaloğlu

بهترین حمام های سنتی استانبول-حمام کاقالوقلو

حمام گالاتاساری، بی اوغلو | Galatasaray Hamam

همانطور که از نام آن پیداست، این حمام در محله بی اوغلو قرار دارد. بنابراین موقعیت خوبی برای بازدید در این محله برای شما گردشگران فراهم می آورد. می توانید صبح خود را در این مکان که یکی از بهترین حمام های سنتی استانبول است گذارنده و سپس به تماشای برج گالاتا و دیدن غروب خورشید در بالای برج بروید و روز خود را کامل کنید. در مورد این حمام داستانی گفته می شود. بر اساس اسطوره ای که در دوران یکی از پادشاهان عثمانی یعنی سلطان بایزید دوم رخ می دهد اشاره دارد. سلطان بایزید دوم، پس از جشن شکار خود وارد جنگل می شود. این جنگل هم اکنون تبدیل به دبیرستان گالاتاساری و حمام گالاتاساری شده است. بایزید در آنجا، کلبه ای را می بیند که خانه قول بابا بوده است. قول بابا یکی از معروف ترین دراویش و شاعرهای آن دوران بود. این فرد به پادشاه سلیمان، بسیار خدمت کرده بود و در جنگ های بسیاری همراه او بوده است. بایزید به او گفت که هر خواسته ای دارد می تواند از او بخواهد. قول بابا گفت که دلش می خواهد در این مکان یک مدرسه و یک حمام ساخته شود. سپس به بایزید دو گل رز یکی به رنگ قرمز و دیگری به رنگ زرد داد. در نهایت در سال ۱۴۸۱، خواسته او محقق شد. گالاتا سارای (کاخ گالاتا) به رنگ قرمز و زرد ساخته شد. هم اکنون سقف گنبدی خانه قول بابا در باغ های گالاتاساری در دبیرستان قرار دارد.

همچنین حمام گالاتاساری یکی از حمام های مشهور ترکیه است که بسیاری از گردشگران و توریست های خارجی را سرویس می دهد. ساختار اصلی آن همانند بسیاری دیگر از حمام های استانبول است. گوبکتاشی آن، از سنگ های مرمر بسیار زیبایی ساخته شده است که گرمای اتاق بخار و استراحت را دلچسب تر می نماید. برای دراز کشید بر روی این سکو باید حتما حوله خود را بر روی سنگ ها پهن کنید، سپس بر روی آن دراز بکشید. این حمام ساعت ۱۰ شب بسته می شود.

آدرس: Kuloğlu Mh., Turnacıbaşı Cd. No:8, 34433 Beyoğlu/İstanbul

حمام گالاتاساری

حمام کیلیچ علی پاشا | Kılıç Ali Paşa Hamam

کیلیچ علی پاشا در ابتدا برده ای بود که به مقام کنستانتینوپول رسید، در نهایت افسر شد و قدرت بسیاری پیدا کرد. به همین دلیل شهرت یافت و یکی از شخصیت های تحسین شده قرن ۱۶ ام بود. این فرد در پیروزی های ارتش عثمانی نقش بسیار بزرگی را ایفا نمود. معمار مشهور ترکی، سینان به افتخار این شخص مجموعه بناهایی را ساخت که حمام کیلیچ علی پاشا در بین آن ها قرار داشته و جزو بهترین حمام های سنتی استانبول است. گنبد این حمام حدود ۱۴ متر قطر و ۱۷ متر ارتفاع داشته و یکی از بزرگترین گنبدهای ساخت سینان است.

بازسازی این حمام حدود ۷ سال به طول انجامید و هم اکنون شما به عنوان یک گردشگر می توانید به بازدید از آن بروید. بسیاری از عناصر معماری ایرانی را در این بنا مشاهده خواهید کرد. به عنوان حمامی که حال و هوای منحصر به فردی را در عین سادگی و بزرگی و بهترین تجربه را در میان حمام های ترکی به شما انتقال می دهد، از حمام کیلیچ علی پاشا یاد خواهید نمود.

آدرس: Kemankeş Mah. Hamam Sok. No:1، ۳۴۴۲۵ Istanbul

حمام کیلیچ علی پاشا

حمام آقا | Ağa Hamam

یکی از بهترین حمام های سنتی استانبول است که در زمان فاتح سلطان مهمت و به عنوان حمام شخصی ایشان ساخته شده است. زمان ساخت این حمام نیز به قرن شانزدهم بر می گردد. این حمام تنها به گردشگران و توریست ها خدمات رسانی می کند. بنابراین اگر دوست ندارید با مردم محلی یکجا باشید، این حمام گزینه مناسبی برای شماست. چرا که به راحتی می توانید در این حمام استراحت کرده و به استحمام بپردازید. قیمتی که در این حمام برای کیسه کش و ورودی می پردازید کمتر از هزینه ای است که در نواحی قدیمی شهر همانند سلطان احمد می پردازید. با این وجود، همچنان همان لذت حمام های دیگر را برای شما خواهد داشت. حمام آقا در محله بی اوغلو قرار گرفته است و پیدا کردن آن بسیار راحت است.

آدرس: Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı cd. No:48 (Turnacıbaşı caddesi), 34433 Beyoğlu

حمام آقا

حمام های بسیار مشهور دیگری نیز در استانبول وجود دارند که در این مطلب از مجله الی گشت مجال بیشتر گفتن از آن ها را نداریم اما می توانیم نام آن ها را بگوییم:

  • حمام ایاصوفیا، حمام خرم سلطان در محله سلطان احمد که یکی از زیباترین حمام هاست.
  • حمام سلیمانیه در محله سلطان احمد که اولین بار توسط سلطان سلیمان استفاده شده است.
  • حمام مهری ماه سلطان در ادیرناکاپی
  • حمام فیرزو آقا در محله چوکورکوما

و بسیاری از حمام های دیگر که با قدم زدن در محله های قدیمی و کوچه پس کوچه های استانبول پیدا خواهید کرد. همچنین بعضی از هتل های ۴ ستاره و ۵ ستاره، حمام های سنتی ترکی مناسب گردشگران ارائه می دهند. پس در صورتی که از رفتن به حمام های سنتی استانبول در محله های قدیمی باز ماندید، می توانید در هتل خود، تجربه رفتن به حمام ترکی را داشته باشید. رفتن به حمام های سنتی ترکیه شرایط و نکاتی دارد که در مطلب دیگری به ارائه این نکات می پردازیم. همچنین برای خرید بلیط هواپیما و یا رزرو هتل در استانبول تنها کافیست که به صورت آنلاین و از طریق سایت الی گشت اقدام کنید. سفر پر خاطره ای را برای شما آرزو می نماییم.

منبع: atdaa.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد