بهترین دانشگاه های ترکیه برای تحصیل

بهترین دانشگاه های ترکیه

تعداد دانشجویان بین المللی ای که ترکیه را برای تحصیل انتخاب کرده اند از سال ۲۰۰۶ تا به حال دو برابر شده و این نشان می دهد که اهمیت این کشور به عنوان یک مقصد آموزشی روز به روز در حال افزایش است. ترکیه با نزدیک به ۴۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۱۵، یکی از مهمترین کشورهای گردشگری دنیاست و دولت آن قصد دارد تا تعداد دانشجوهای خارجی کشورش را بیشتر و بیشتر کند به طوری که بر روی ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی در سال ۲۰۱۸ هدفگذاری کرده است. اگر قصد تحصیل در ترکیه را دارید باید بدانید که کدام یکی از این دانشگاه ها برایتان مناسب است. ۲۲ دانشگاه این کشور در رنکینگ بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند و از میان آن ها دانشگاه کوچ بهترین دانشگاه ترکیه به حساب می آید. اگر شما هم قصد تحصیل در ترکیه را دارید در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با بهترین دانشگاه های ترکیه آشنا شوید.

بهترین دانشگاه های ترکیه

 دانشگاه کوچ | Koc University

مطالب مرتبط:
شهر باستانی حصن کیفا ترکیه
جاذبه های فرهنگی و تاریخی دنیزلی ترکیه

این دانشگاه خصوصی در سال ۱۹۹۳ در استانبول تاسیس و بعد از گذشت ۲۰ سال به یکی از دانشگاه های برجسته ترکیه تبدیل شد. این دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۸ با رتبه ۳۰۱ به عنوان بهترین دانشگاه ترکیه انتخاب شده پس اگر به دنبال بهترین دانشگاه ترکیه هستید این دانشگاه گزینه خوبی است. در این دانشگاه حدود ۵۵۰۰ دانشجو ثبت نام کرده اند که تعدادی از آن ها از کشورهای مختلف خارجی هستند. در دانشگاه رشته های مختلفی مثل علوم اجتماعی، اقتصاد، علوم انسانی، مهندسی، پزشکی و … آموزش داده می شود و تدریس در ۹۶ درصد از کلاس ها به زبان انگلیسی انجام می شود.

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه سابانجی | Sabancı University

این دانشگاه با محوطه ای به بزرگی ۱٫۲۶ میلیون متر مکعب در فاصله ۴۰ کیلومتری مرکز شهر استانبول قرار دارد. دانشگاه در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده و یکی از جوان ترین دانشگاه های این کشور به حساب می آید. این دانشگاه از سه دانشکده هنر و علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی، مدیریت و همینطور یک مدرسه زبان تشکیل شده و  در سال ۲۰۱۸ رتبه ۳۵۱ دنیا را به دست آورده است.

دانشگاه سابانجی

دانشگاه بیلکنت | Bilkent University

این دانشگاه اولین دانشگاه خصوصی ترکیه بوده در سال ۱۹۸۴ در شهر آنکارا تاسیس شده است. دانشگاه در رتبه بندی سال ۲۰۱۸ رتبه ۴۰۱ دنیا را به دست آورد و طبق این رتبه بندی در حال حاضر بهترین دانشگاه پایتخت ترکیه است. این دانشگاه بیش از ۱۱ هزار دانشجو دارد و دانشجوهای آن علاوه بر تحصیل در رشته های مختلف می توانند در رشته های مختلف ورزشی بدون هیج هزینه ای آموزش ببینند. دانشگاه با مساحت بیش از ۲۰۰۰ هکتار ۷ دانشکده، دو مدرسه عالی، دو مدرسه عالی شغلی و یک مرکز آموزش موسیقی دارد. در این دانشگاه می توانید به زبان انگلیسی آموزش ببینید پس دغدغه ای از بابت ندانستن زبان ترکی نخواهید داشت.

دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بغازیچی | Bogazici University

بغازیچی در زبان ترکی به معنی بسفر است و دلیل نامگذاری اش هم این است که در نزدیکی بسفر قرار دارد. این دانشگاه از دانشگاه های مهم تحقیقاتی است ودر بخش اروپایی تنگه بسفر واقع شده است. دانشگاه ۴ دانشکده و دو مدرسه مخصوص دانشجوهای لیسانس و ۶ موسسه مخصوص دانشجوهای ارشد و دکترا دارد. این دانشگاه که در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۴۰۱ جهانی رسیده است. در این دانشگاه حدود ۱۰ هزار دانشجو در دانشکده های تربیت معلم، علوم پایه و ادبیات، اقتصاد و علوم اداری، مهندسی  و … تحصیل می کنند و زبان تدریس هم انگلیسی است.

دانشگاه بغازیچی

دانشگاه آتیلیم | Atilim University

این دانشگاه در سال ۱۹۹۷ در آنکارا تاسیس شد و زبان تدریس آن در بیشتر رشته ها انگلیسی است. دانشگاه در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۶۰۱ جهانی رسید و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه به حساب می آید. محوطه این دانشگاه از دانشکده ها، آزمایشگاه ها، سالن های کنفرانس، زمین های بستکبال و والیبال، زمین تنیس، استخر، کافه، رستوران و … تشکیل شده است.

دانشگاه آتیلیم

دانشگاه فنی گبزه | Gebze Technical University

این دانشگاه در سال ۱۹۹۲ در شهر گبزه تاسیس شد و از دانشکده های علوم، مهندسی، معماری و … تشکیل شده است. دانشگاه در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۶۰۱ جهانی رسید و در ابتدا یکی از دو موسسه فنی ترکیه بود.

دانشگاه فنی گبزه

دانشگاه Hacettepe

از دانشگاه های مهم دولتی آنکاراست که دو پردیس اصلی دارد. اولین پردیس که مخصوص دانشجویان پزشکی است در منطقه قدیمی آنکارا قرار دارد و دومین پردیس آن در ۱۳ کیلومتری مرکز شهر است؛ این ساختمان ۶۰۰ هکتاری فضای سبز، ۱۳ دانشکده، ۸ مدرسه فنی حرفه ای، ۱۳ موسسه و ۴۰ مرکز تحقیقاتی دارد و دانشجویانی از رشته های مهندسی، حقوق، هنر و … در آن تحصیل می کنند.

دانشگاه Hacettepe

دانشگاه فنی استانبول | Istanbul Technical University University

این دانشگاه سومین دانشگاه قدیمی فنی دنیاست و ۵ پردیس دارد که هر کدام از آن ها در مناطق مهم استانبول هستند. پردیس اصلی این دانشگاه پردیس ماسلاک است که در حومه شهر قرار دارد و در آن امکانات زیادی مثل خوابگاه، دانشکده، خوابگاه های دانشجویی و … وجود دارد.

دانشگاه فنی

دانشگاه حاجت تپه

یکی بهترین و قوی ترین دانشگاه های پزشکی در کشور ترکیه حاجت تپه است. این دانشگاه در شهر آنکارا ترکیه قرار دارد و از جمله دانشگاه های دولتی این کشور به شمار می رود. دانشگاه حاجت تپه دارای دانشکده های مختلف، پزشکی، اقتصاد، دندان پزشکی، ارتباطات، ادبیات، علوم، داروسازی، هنرهای زیبا، علوم بهداشتی و علوم آموزشی می باشد.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه مرمره

دانشگاه معتبر دیگری که در شهر استانبول قرار دارد دانشگاه مرمره است که دومین دانشگاه بزرگ این کشور به شمار می رود و هدف این دانشگاه ارتقای ارزش ها و کیفیت آموزش با استانداردهای بین المللی است. دانشگاه مرمره دارای ۱۳ دانشکده، ۹ مدرسه فنی و حرفه ای ۱۱ انستیتو فوق لیسانس و ۳۲ مرکز تحقیقاتی است. دانشگاه در حال حاضر دارای ۱۳۶ رشته کاردانی و کارشناسی است. دانشگاه مرمره علاوه بر این ها ۲۰ دوره تخصصی مختلف در زمیه زبانهای خارجی، آموزش کامپیوتر وتربیت معلم را همراه با گواهینامه های مربوطه ارائه می کند. دانشگاه مرمره تنها دانشگاهی است که آموزش های در چهار زبان ترکی استانبولی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی در تمام مقاطع فوق دیپلم، لیسانس و تحصیلات تکمیلی ارائه می کند. دانشگاه مرمره با پذیرش دانشجو از ۷۳ کشور مختلف دنیا همواره در حال گسترش روابط بین المللی خود بوده است. بسیاری از واحد های دانشگاهی دانشگاه مرمره فعالیت زیادی در زمینه انتقال دانشجو تحت بورس های اراسموس/سقراط کمیسیون اروپا دارند.

دانشگاه مرمره-بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه خاورمیانه

دانشگاه خاورمیانه دیگر دانشگاه دولتی است که در آنکارا قرار دارد و از جمله بهترین ها در زمینه تحقیقات در زمینه علوم و مهندسی فعالیت دارد. این دانشگاه دارای ۵ دانشکده است که ۴۰ رشته کارشناسی را اراته می کند و ۵ مرکز تحصیلات تکمیلی دارد که ۹۷ رشته کارشناسی ارشد و ۶۲ رشته دکترا را ارائه می کند. در حال حاضر بیش از ۹۵،۰۰۰ فارغ التحصیل دانشگاه خاورمیانه در نقاط مختلف دنیا به کار و تحصیل مشغول هستند. زبان اصلی دانشگاه خاورمیانه انگلیسی است. تنها رشته هایی که به زبان ترکی استانبولی تدریس می شوند رشته زبان ترکی استانبولی و تاریخ انقلاب ترکیه هستند.

دانشگاه خاورمیانه آنکارا

دانشگاه آتاتورک

دانشگاه معتبر دیگری که در ترکیه وجود دارد، دانشگاهی است به نام آتاتورک قهرمان ملی کشور ترکیه که در شهر ارزروم قرار دارد و دارای ۱۵ دانشکده ی، ۲ بیمارستان تحقیقاتی، ۱۷ مدرسه عالی و ۶ انستیتو می باشد. زبانی که برای تحصیل در این دانشگا باید بلد باشید ترکی است و رشته های قابل تحصیل در این دانشگاه سینما و تلوزیون و رادیو، مامایی، دندانپزشکی، جفرافیا، فلسفه، فیزیک، پزشکی، باستان شناسی، تاریخ، پرستاری، داروسازی، زبان و ادبیات انگلیسی و فرانسوی، مدیریت، بیولوژی و… هستند.

مدرک تحصیلی دریافتی از این دانشگاه نیز مورد تایید وزارت علوم در ایران نیز می باشد.

دانشگاه آتاترک

دانشگاه آنکارا | Ankara Universiry

دانشگاهی دولتی در آنکارا، پایتخت ترکیه که اولین موسسه عالی تاسیس شده در ترکیه بود. این دانشگاه توسط آتاترک تاسیس شد و امروز ۴۰ برنامه کاریابی، ۱۲۰ برنامه لیسانس و ۱۱۰ برنامه کارشناسی ارشد دارد که کیفیت آموزشی آن ها بسیار بالاست. دانشکده های این دانشگاه شامل پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، علوم سیاسی، حقوق، علوم، مهندسی، ارتباطات، کشاورزی، هنر نو و .. هستند که طیف وسیعی از رشته ها را در بر می گیرند.

دانشگاه آنکارا

دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان | Mimar Sinan Fine Arts University

این دانشگاه دولتی که در محله فندوقلی استانبول قرار گرفته به هنرهای نو اختصاص دارد و اگر عاشق هنر هستید می توانید برای تحصیل روی آن حساب کنید. این موسسه اولین بار در ژانویه ۱۸۸۲ به عنوان مدرسه هنرهای زیبا تاسیس و بعدها دانشگاهی پر رونق شد. حتما می دانید که معمار سینان بدون شک بهترین معمار استانبول است که امروز آثار زیبایی از معماری جذاب او در شهر به یادگار مانده است. این دانشگاه که در کنار تنگه بسفر قرار دارد بزرگ ترین دانشگاه هنر کشور است و ۳ دانشکده مختلف دارد. در دانشکده هنرهای زیبا می توانید در رشته هایی مثل عکاسی، دکوراسیون صحنه و لباس، طراحی مد، نقاشی و … تحصیل کنید.

دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان

دانشگاه آک ‌دنیز | Akdeniz University

این دانشگاه در سال ۱۹۸۲ در آنتالیا تاسیس شده و ۹ دانشکده و ۹ مدرسه عالی دارد. در این دانشگاه بیش از ۱۰ هزار دانشجو تحصیل می کنند و زبان آموزش آن ترکی است. در دانشگاه دانشکده هایی مثل دانشکده تربیت معلم، دانشکده علوم پایه و ادبیات، دانشکده اقتصاد و علوم اداری، دانشکده ارتباطات، دانشکده مهندسی، دانشکده پزشکی و … وجود دارد.

دانشگاه آک دنیز

دانشگاه اژه | Ege University

این دانشگاه دولتی در شهر ازمیر قرار دارد و در سال ۱۹۵۵ با دو دانشکده ی پزشکی و کشاورزی شروع به کار کرد. دانشگاه اژه چهارمین دانشگاه قدیمی ترکیه و از بهترین دانشگاه های تحقیقاتی کشور به شمار می رود. در سال ۱۹۸۲ این دانشگاه با ۱۷ دانشکده، ۹ مدرسه و ۸ موسسه یکی از بزرگ ترین دانشگاه های کشور بود اما در همان سال بخشی از این دانشگاه به یک دانشگاه جدید تبدیل شد. پردیس بورنوا ۳۷۰ هکتار مساحت دارد و دانشکده های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی زیادی مثل دانشکده کشاورزی، مهندسی، دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، پرستاری، اقتصاد، علوم، ارتباطات را در خود جای داده است.

منبع: mastersportal.eu

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام دو دانشگاه Yasar university و Kadir Has University رشته روانشناسی را دارند؛ بازم هم تحقیق کنید در موردشون بهتره

 1. Avatar
  pariya

  سلام.میشه دانشگاه هایی ک هزینش پایین باشه تو رشته موسیقی و معرفی کنین…اگه زبان انگلیسی هم تدریسشون باشه مشکلی ندارم.در ضمن من که لیسانس دارم میگیرم باید از اول شروع کنم؟ممنون میشم در مورد مراحل تحصیل در ترکیه و واسم ایمیل کنین

 2. Avatar
  تبیانی

  وقت بخیر کدام دانشگاههای دولتی مورد تایید وزارت علوم ایران در ترکیه رو برای تحصیل در رشته نقاشی در مقطع لیسانس پیشنهاد میکنید .ممنون

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code