شهر باستانی حصن کیفا ترکیه

حصن کیفا در ترکیه

آب‌های روان رودخانه تایگریس باعث به وجود آمدن اولین شهرها در آناتولی و مسوپوتامی در ترکیه شدند. شهر باستانی حصن کیفا یا حصن کیف، که در سرتاسر رودخانه‌های جنوب شرقی ترکیه ساخته شده است، ممکن است یکی از قدیمی ترین شهرهای جهان باشد که قدمت آن به حدود ۱۰ هزار سال پیش برمیگردد. حصن کیفا و صخره های آهکی اطراف آن جایگاه هزاران غار دست کن انسانی، ۳۰۰ بنای قرون وسطایی و اکوسیستم‌های منحصر به فرد می باشد که همه آن‌ها باعث شده اند که این شهر به عنوان یک موزه فضای باز در نظر گرفته شود. اما با این وجود این شهر به خاطر ساختن سدی در نزدیکی آن رو به نابودی است. با الی گشت باشید تا در مورد شهر حصن کیفا ترکیه بیشتر بدانیم.

مسجد حصن کیفا
مطالب مرتبط:
جاذبه های فرهنگی و تاریخی دنیزلی ترکیه
۷ غذای معروف ترکیه

شهر حصن کیفا ترکیه، همراه با اثرات باستانی که هنوز در زیر آن دفن شده اند، به نظر می رسد که یک گنج پنهان است. با وجود اعتراض های گسترده از مقامات محلی، باستان شناسان، معماران و گروه های زیست محیطی، سد عظیم هیدرو الکتریکی لیسو انتظار می رود که تکمیل شود. مخزن ایجاد شده توسط این سد، غارهای این سایت را غرق کرده و بسیاری از سازه های آن را زیر آب فرو می برد.

حصن کیفا

بیش از بیست نوع فرهنگ متفاوت آثارشان را در شهر باقی گذاشته اند. نخستین مهاجران احتمالا در امتداد رودخانه و در غارهایی که در میان صخره های سنگی کنده شده بودند، زندگی می کردند (نام آشوری های باستانی برای این مکان، کاستور کفا یعنی قلعه سنگی بود). رومی ها قلعه ای در آنجا بنا کردند تا از آن به عنوان بنای محافظتی از مرز شرقی امپراتوری خود با ایران و نظارت بر حمل و نقل محصولات کشاورزی و دام استفاده کنند. در قرن پنجم میلادی، شهر تبدیل به مرکزی با معماری رومی شد که در سال ۶۴۰ میلادی توسط اعراب که آن را حصن کایفا یا “قلعه سنگ” نامیده بود، تسخیر گشت. این قلعه همچنین توسط حکومت هایی مثل آرتوکید، ایوبیدس و مغول ها در زمان های مختلف اداره می شد.

حصن کیف ترکیه

در سال های ابتدای قرون وسطی، حصن کیفا به عنوان یک مرکز تجاری مهم در راه ابریشم معرفی شد. اینطور به نظر می رسد که مارکوپولو از روی پل سنگی، آجری و چوبی مهم شهر که در سال ۱۱۱۶ ساخته شده بود، عبور کرده است. از این پل تنها دو پایه عظیم سنگی و یک طاق باقی مانده است. در سال ۱۵۱۵ شهر توسط امپراطوری عثمانی گرفته شد و تا به امروز در کشور ترکیه باقی ماند.

در میان سازه های مهم حصن کیفا، بقایای کاخ آرتور از قرن ۱۲، مسجدی از سال ۱۴۰۹ و آرامگاه استوانه‌ای زینال بی (بزرگترین پسر اوزون حسن که برای ۲۵ سال بر شهر حکومت کرد) را می شود نام برد. آرامگاه با اجرهای آبی لعاب دار تزیین شده است و نقشه آن نشان دهنده ارتباط میان آسیای مرکزی و آناتولی می باشد. زینپ اهونبِی، پروفسور معماری تاریخی می گوید: “حدود ۲۰۰ بنای تاریخی و مهم بر اثر سد از بین خواهند رفت. اما حصن کیفا ترکیه به خاطر موقعیت خوش منظر و معماری غنی‌اش مهم ترین آن‌هاست. این سایت یکی از مهمترین جاذبه های دوران قرون وسطی در ترکیه است”.

حصن کیفا ترکیه

کنسرسیوم پیمانکاران آلمان، سوئیس، اتریش و ترکیه که مجریان احداث سد هستند تا کنون ساخت یک پل و جاده های خدماتی برای حمل و نقل مصالح ساختمانی را آغاز کرده اند. سد ۴۵۳ پایی بالا، آب های رودخانه را قبل از اینکه به سوریه و عراق برسد، در پشت دیوارهایش نگه خواهد داشت و مخزن عظیمی با وسعت ۱۲۱ کیلومتر مربع را به وجود خواهد آورد که سطح آب را در حصن کیفا افزایش خواهد داد. مسئولین معتقدند که این سد، تولید انرژی و آبیاری را برای منطقه فراهم می کند، به پیشرفت شهری کمک می کند و باعث ایجاد شغل برای مردم محلی می‌شود. همچنین آن‌ها اعتقاد دارند که این سد مکانی برای جذب توریست و ورزش‌های آبی خواهد شد.

حصن کیف در ترکیه

افرادی که با احداث این سد موافق نیستند می گویند که برق تولیدی توسط سد بیشتر برای مراکز صنعتی استفاده خواهد شد. آن‌ها اعتثاد دارند که منابع انرژی جایگزینی مثل انرژی بادی و آبی و ارتقای فضای فرهنگی و توریستی بیشتر به بهبود منطقه کمک خواهد کرد.

ارکان ایبوگا، یک هیدرولوژیست در دانشگاه باهائوس آلمان و سخنگوی گروهی که برای زنده نگه داشتن حصن کیف در ژانویه سال ۲۰۰۶ تشکیل شد، می گوید: “این سد تنها برای ما نابودی خواهد آورد و برای مردم این کشور هیچ مزیتی نخواهد داشت”. این پروژه ده ها هزار نفر از مردم محلی را جایگزین کرده و صدها گونه‌ی کمیاب از جمله گوزن و لاک پشت را تهدید می کند. علاوه بر این، ایبوگا می گوید: “ما میراثی فرهنگی را در بالاترین سطح از دست خواهیم داد، نه تنها میراث محلی، بلکه میراث جهانی در این میان از بین خواهد رفت”.

حصن کیف در کشور ترکیه

در اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی، مجریان اروپایی سد مجبور شدند که برای چند ماهی پروژه را متوقف کنند زیرا با استاندادهای جهانی حفاظت محیطی و فرهنگی تناقض داشت. در این زمان، ترکیه تصمیم گرفت که ۳۰۰ اثر از حصن کیفا ترکیه را به یک پارک فرهنگی در شمال شهر منتقل کند. اما این قضیه در نظر دوست داران حصن کیفا نشدنی و غیر ممکن بود. ایبوگا گفت که بسیاری از این بناها توسط سنگ تراشی ایشارا که قطعه های سنگی است که به دقت در کنار هم چیده شده اند، شکل گرفته اند و تکان دادن آن ها، امری غیر قابل انجام است. بسیاری از جزییات اثرات به خاطر جابجایی شکسته خواهند شد و مرمت آن ها کاری بسیار دشوار است. و البته این فضای باستانی که در کنار غارهای دست کن و رودخانه بنا شده است، شکوهش را از دست خواهد داد.

شهر باستانی حصن کیف

اهونبِی می گوید: “انتقال برخی از اثرات و حفظ ردن حصن کیفا باید همزمان انجام گیرد. خیلی از ویژگی های این شهر قدیمی توسط حفاری ها کشف شده‌اند اما هنوز هم اثرات کشف نشده زیادی وجود دارند. وقتی وجود کم ارزش سد در برابر تاریخ بلند حصن کیفا ترکیه قرار گیرد، بدون هیچ شکی، حصن کیفا باید در اولویت قرار گیرد”.

منبع: smithsonianmag.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد