بهترین دسرهای ایرانی از نگاه گردشگران خارجی

بهترین دسرهای ایرانی

بیشتر گردشگرانی که به ایران می آیند، معمولا اولین چیزی که در منوی رستوران ها می بینند،  کباب و جوجه است. اما چیزی که در این میان نظر همه را جلب می کند این است که ایران شیرینی ها و دسرهای منحصر به فردی دارد که توریست ها معمولا از آن ها خوششان می آیند. شیرینی هایی مثل زولبیا و بامیه و یا شله زرد جزو بهترین دسرهای ایرانی محسوب می شوند. علاوه بر آن گردشگران از این موضوع تعجب می کنند که چرا بسیاری از غذاهایی که در خانه های ایرانی پخت می شود، در رستوران ها دیده نمی شود و یا همین دسرها چرا به عنوان یکی از گزینه های همیشگی در منوی رستوران ها نیست. به هرحال در فهرست زیر  که الی گشت برایتان آماده کرده، می توانید ۱۰ مورد از بهترین دسرهای ایرانی را ببینید که از نظر توریست های خارجی بسیار محبوب می باشد.

بهترین دسرهای ایرانی
  • زولبیا و بامیه

معمولا خود ما ایرانی ها این دسر را بیشتر در ماه مبارک رمضان خریداری می کنیم و می خوریم. اما از نگاه گردشگران خارجی این دسر همیشه باید خورده شود. زولبیا معمولا از ترکیب موادی چون آرد، ماست، روغن، جوش شیرین و زعفران تهیه می شود. به این صورت که نشاسته و ماست با هم مخلوط شده، روغن را به آن اضافه می کنیم و زمانی که مایع درست شد، آب، گلاب و زغفران را به آن اضافه کرده و سرخش می کنیم. بامیه نیز شکر، آب، گلاب، زعفران و … دارد.

زولبیا بامیه
  • رنگینک

درختان خرما به ویژه در امتداد خلیج فارس و مناطق گرمتر جنوب ایران، به طرز فراوانی وجود دارند و رنگینک یکی از بهترین دسرهای ایرانی است که در جنوب کشور توسط خرما درست می شود. خرماهای نرم، با گردو تست شده و سپس در مخلوطی از آرد تفت داده شده، کره، دارچین و هل و در نهایت با پسته های خرد شده پر می شود. رنگ و شکل و شمایل رنگینک، باعث شده اند که با نگاه کردن به آن دلمان بخواهد که سریع آن را امتحان کنیم.

رنگینک
  • فالوده شیرازی

جالب است که گردشگران خارجی در ابتدا فکر می کنند که فالوده یک جور نودل است. یکی از گردشگران گفته است که بعد از اینکه فالوده خوردم، متعجب شدم که چطور بدون آن می شود زندگی کرد. حرف از فالوده که به میان می آید، اولین شهر هم که شیراز است که ذهنمان به سمتش می رود. این دسر بیشتر در تابستان محبوب است که می توان آن را با کمی لیموی تازه نوش جان کرد و از گرما رهایی یافت.

فالوده در ایران
  • بستنی سنتی

در تمام دنیا بستنی های متفاوتی وجود دارند که علاقمندان به این دسر را جذب خود می کنند. اما بستنی سنتی که می گویند در دهه ۱۹۵۰ توسط فردی به نام اکبر مشتی درست شده، یکی از معروف ترین دسرهایی است که خارجی ها عاشقش می شوند. ترکیب بستنی وانیل زعفرانی با گل رز و پسته مطمئن باشید که شما را شاد می کند، اما نه به اندازه تکه های کرم یخ زده ای که در این بستنی وجود دارد.

خارجی ها معمولا یاد می گیرند که بستنی سنتی را چگونه می شود خورد. اینکه با نان بستنی آن را بخورید بخورید، تنها به صورت کاسه ای و یا بستنی را با فالوده ترکیب کنید، همگی بسیار خوشمزه هستند.

بستنی سنتی زعفرانی
  • شله زرد

نکته جالب در مورد این دسر این است که گردشگران خارجی آن را با مفهوم «نذری» می شناسند. توریست ها وقتی کسی را می بینند که این مورد از بهترین دسرهای ایرانی را به بقیه می دهد معمولا بسیار کنجکاو می شوند و در مورد این رسم سوالاتی می پرسند و برایشان بسیار جالب است. به هر حال با در نظر گرفتن تمام این موارد، شله زرد یکی از خوشمزه ترین دسرهای ایرانی است که از ترکیب برنج، آب، زعفران، گلاب، شکر و … درست می شود.

شله زرد
  • شیرینی یزدی

یکی دیگر از محبوب ترین دسرهایی که بیشتر گردشگران به آن اشاره می کنند، شیرینی های یزدی است. یزد به خاطر این شیرینی ها بسیار معروف است و هر گردشگری که به این شهر کویری می رود باید از انواع و اقسام آن ها استفاده کند. یکی از جاهایی که می توانید شیرینی فروشی های زیادی پیدا کنید، میدان امیرچخماق است.

معمولا توریست ها از دسرهایی مثل باقلوا، قطاب یزدی، پشمک و… بسیار تعریف می کنند و در سفرنامه هایشان، اگر به یزد سفر کرده باشند، حتما راجع به شیرینی های یزدی چیزی نوشته اند.

شیرینی یزدی
  • کلوچه

مطمئنا یکی از بهترین دسرهای ایرانی کلوچه است. این شیرینی که ترکیبات متفاوتی مثل دارچین، شکر، گردو و غیره دارد تقریبا در مناطق مختلف ایران یافت می شوند که طرز پختی متفاوت دارند. مثلا در کرمان نوعی کلوچه به نام کلمپه وجود دارد که داخل آن خرما و مواد دیگر دارد و یا یکی دیگر از کلوچه های معروف، کلوچه فومن می باشد. گردشگرانی که به ایران می آیند عاشق خوردن کلوچه با چای می شوند که معمولا در عصر سرو می شود.

کلوچه فومن
  • سوهان

سوهان را می توان دسر معروف قم نامید که با جوانه گندم، تخم مرغ، گل رز، شکر، کره و هل درست می شود. روی این دسر با پسته تزیین می شود که مزه بسیار خوبی به آن می دهد. گردشگران می گویند که این شیرینی بسیار اعتیادآور است مخصوصا اگر یک قوری چای هم دم دست‌تان باشد.

سوهان قم
  • گز

هیچ سفری به اصفهان بدون گز تکمیل نمی شود. این مورد از بهترین دسرهای ایرانی علاوه بر اصفهان در جاهایی مثل چهارمحال و بختیاری و کرمان نیز دیده می شود. موادی که در این دسر استفاده می شود عبارتند از: شکر، سفیده تخم مرغ، مغز بادام و پسته و هل و گلاب

البته این شیرینی در نقاط مختلف مزه ها و طعم های متفاوتی دارد که همین موضوع باعث شده در میان دسرهای محبوبی قرار بگیرد که گردشگران از آن یاد کنند.

گز اصفهان
  • حلوا

حلوای ایران از دیگر جاهای خاورمیانه متفاوت تر است. آرد سفیدی که به آرامی تفت داده می شود و موادی مثل شکل، گلاب و زعفران طعم خاصی به این دسر می دهند که هرگز از یاد هیچ کسی نمی رود. با اینکه این دسر بیشتر در مراسم خاص درست می شود، اما میان بهترین دسرهای ایرانی از نگاه گردشگران جای خود را ثابت کرده است.

حلوا

منبع: theculturetrip.com

پارک ملی گلستان، اولین پارک ملی ایران
پارک ملی گلستان، اولین پارک ملی ایران
کوه عینالی، تفرجگاهی هیجان انگیز برای تبریزی ها
کوه عینالی، تفرجگاهی هیجان انگیز برای تبریزی ها
قلعه رستم، بنایی با شکوه از دوره اسلامی در سیستان
قلعه رستم، بنایی با شکوه از دوره اسلامی در سیستان
کاروانسرای رباط شرف، شاهکار آجرکاری کشور
کاروانسرای رباط شرف، شاهکار آجرکاری کشور

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code