بلیط هواپیما

معرفی مشهورترین و بهترین سوغاتی های سریلانکا

بهترین سوغاتی های سریلانکا

سوغاتی همیشه بخشی جدایی ناپذیر و جذاب از یک سفر است. همه ما دوست داریم وقتی به یک کشور و شهر جدید سفر می کنیم بهترین سوغاتی های آن منطقه را بخریم و برای عزیزانمان به یادگار بیاوریم. اما گاهی یک کشور آن قدر سوغاتی های متنوع دارد که نمی دانیم کدام سوغاتی را بهتر است بخریم. سریلانکا یکی از شگفت انگیزترین کشورهای آسیایی است و مسلما سوغاتی های سنتی و جذاب فراوانی دارد. در این مطلب می خواهیم بهترین سوغاتی های سریلانکا را به شما معرفی کنیم که به بهترین شکل یادآور فرهنگ سریلانکا هستند. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

ماسک راکشا

ساری و سارونگ | Sari And Sarongs

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به سریلانکا
تاریخچه چای سیلان؛ مشهورترین سوغات سریلانکا!
کلمبو، بزرگ ترین شهر سریلانکا

لباس سنتی یکی از بهترین سوغاتی سریلانکا است که می توانید برای عزیزانتان خریداری کنید. در فرهنگ سنتی سریلانکا، ساری لباس مخصوص زنان و سارونگ لباس مخصوص و سنتی مردان این کشور است. سارونگ در واقع نام یک نوع شلوار سنتی است و گاهی زن ها نیز این شلوار سنتی را همراه با بلوز می پوشند. در کلمبو، پایتخت سریلانکا و همین طور شهرهای دیگر می توانید فروشگاه های متعددی برای خرید لباس سنتی پیدا کنید. ساری های رنگارنگ از جنس ساتن و حریر در فروشگاه های مختلف به فروش می رسند و بهترین یادگاری از سفر به سریلانکا هستند.

ساری و سارونگ

جواهرات و سنگ های قیمتی

کشور سریلانکا بیش از هرچیز به دلیل سنگ های قیمتی اش مثل یاقوت کبود و سنگ ماه شهرت دارد. معادن موجود در راتناپورا منبعی عظیم از سنگ های قیمتی و باارزش هستند. در شهر Galle Fort به طور مثال، می توانید فروشگاه ها و مغازه های کوچک و بزرگی را ببینید که مستقیما به فروش سنگ های قیمتی و جواهرات ساخته شده از آن ها می پردازند. سنگ های قیمتی یکی از بهترین سوغاتی های سریلانکا هستند و با زیبایی خیره کننده ای که دارند بهترین یادگار از سفر شما خواهند بود. البته اگر تصمیم گرفتید از این سنگ های قیمتی خریداری کنید باید مهارت بالایی در چانه زنی داشته باشید. اما مطمئنا با کمی چانه زدن می توانید خرید بسیار خوبی داشته باشید.

سنگ های قیمتی سریلانکا

پارچه های دستبافت

هندلوم (Handloom) نام ابزاری سنتی برای تولید پارچه است که از قدیم توسط زنان سریلانکایی استفاده می شده است. در پارچه های معمولی از الیاف پنبه  و ابریشم طبیعی استفاده می شود. ساری و سارونگ های سنتی معمولا از طریق همین هندلوم ها تهیه می شوند و هنگامی که از الیاف باکیفیت تهیه شده باشند زیبایی بی نظیری دارند. علاوه بر لباس، رومیزی، کیف، دستمال سفره و … نیز از این جنس پارچه ها تولید می شوند. این پارچه ها با رنگ آمیزی های زیبایی که دارند مطمئنا جزء بهترین سوغاتی های سریلانکا محسوب می شوند.

پارچه دستبافت سریلانکا

صنایع دستی چوبی

از جمله بهترین سوغاتی های سریلانکا صنایع دستی و مجسمه های کوچکی است که معمولا از چوب و سنگ ساخته می شوند. این مجسمه ها به اشکال مختلف مثل فیل، طاووس و بودا ساخته می شوند و یکی از بهترین سوغاتی هایی هستند که می توانید از این کشور بخرید. لاکسالا یکی از بهترین فروشگاه های برای خرید این قبیل صنایع دستی است. این فروشگاه شعبه های زیادی در شهرهای مختلف سریلانکا دارد و در هر شهری که باشید احتمالا یکی از شعبه های لاکسالا را پیدا خواهید کرد. مجسمه های چوبی که با رنگ های شاد و تند رنگ آمیزی شده اند سوغاتی بسیار مناسب و جذاب برای عزیزانتان خواهند بود. این مجمسه در اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند و می توانید آن ها را به صورت جاکلیدی، دیوارکوب و … خریداری کنید.

صنایع دستی سریلانکا

چای

اما مهم تر از همه، یکی از مشهورترین سوغاتی های سریلانکا چای است. چای این کشور که به چای سیلان شهرت دارد از جمله مشهورترین و باکیفیت ترین چای ها در دنیاست. در همه جای سریلانکا می توانید فروشگاه ها و مغازه های مختلفی را پیدا کنید که به فروش انواع چای سریلانکایی می پردازند. اگر قصد سفر به سریلانکا را دارید حیف است که حداقل یک بسته چای سیلان اصل با خود همراه نیاورید. از آنجا که ما ایرانی ها هم اهل چای هستیم و ارزش چای باکیفیت را می دانیم بنابراین چای سیلان می تواند سوغاتی بسیار مناسب و به جایی باشد. برندهای مشهور چای سیاه مثل دیلما، ارل گری و همین طور طعم های مختلف چای را می توانید در شهرهای مختلف سریلانکا خریداری کنید.

چای سیلان

ادویه

سریلانکا در جنوب آسیا و جنوب کشور هند قرار گرفته است. بنابراین جای تعجب نیست که فرهنگ و سنت این کشور هم مشابه هند باشد. در سریلانکا هم ادویه بخشی جدایی ناپذیر از آشپزی این کشور است و ادویه های خوشرنگ و خوش طعم در تمام غذاها به کار می روند. مردم سریلانکا حتی در چای و نوشیدنی ها هم از ادویه استفاده می کنند. ادویه یکی از بهترین سوغاتی های سریلانکا است و در فروشگاه های محلی می توانید باکیفیت ترین ادویه ها را خریداری کنید. برخی از آن ها، مثل دارچین سیلان از جمله مشهورترین و بهترین ادویه ها در دنیاست. چندین بسته از ادویه های مختلف برای خودتان و عزیزانتان خریداری کنید و تا ماه ها بعد از طعم بی نظیر ادویه های سریلانکایی در غذاهای خود لذت ببرید. اگر عاشق غذاهای تند و تیز و پرادویه هستید سریلانکا یکی از بهترین مقاصد سفر برای شما خواهد بود.

ادویه سریلانکا

ماسک های راکشا | Raksha Masks

در آخر می رسیم به مشهورترین سوغاتی سریلانکا: ماسک راکشا! در سفر به سریلانکا وارد هر فروشگاه سوغاتی و صنایع دستی که بشوید حتما این ماسک ها را خواهید دید. ماسک های رنگارنگ راکشا بخشی از رقص سنتی و آئینی سریلانکا محسوب می شوند و در برگزاری مراسم استفاده می شوند. با این حال، امروزه این ماسک جنبه تزئینی هم پیدا کرده اند و حتی خود مردم سریلانکا هم در خانه هایشان یکی دوتا از این ماسک ها دارند. ماسک راکشا انواع مختلفی دارد که به شکل ها و رنگ های مختلف ساخته می شوند و معمولا از جنس چوب هستند. ماسک راکشا یکی از مشهورترین سوغاتی سریلانکا است و هم یادآور فرهنگ این کشور است و هم با زیبایی خاصی که دارد زینت بخش خانه های شما خواهد بود.

منبع: theculturetrip.com

بهترین های میراث جهانی یونسکو در آسیا
بهترین های میراث جهانی یونسکو در آسیا
قبل از سفر به جنوب شرقی آسیا بخوانید
قبل از سفر به جنوب شرقی آسیا بخوانید
سریلانکا جزیره‌ای برای تمام فصول
سریلانکا جزیره‌ای برای تمام فصول
سفری به یادماندنی به جنوب شرق آسیا
سفری به یادماندنی به جنوب شرق آسیا