بلیط هواپیما

معرفی بهترین پارک های ملی هند

بهترین پارک های ملی هند

هندوستان طبیعت و حیات وحش بی نظیری دارد و حیوانات کمیاب و نادری در این کشور زندگی می کنند. بدون شک بهترین مکان برای تماشای حیات وحش در هند، پارک های ملی این کشور هستند. در هند پارک های بسیار زیادی (حدود ۴۰۰) وجود دارند، اما برخی از آن ها به دلیل گونه های جانوری متنوع و بی نظیری که دارند بیش از همه مورد استقبال گردشگران قرار گرفته اند. در این مطلب قصد داریم بهترین پارک های ملی هند را به شما معرفی کنیم. اگر قصد سفر به شهرهای مختلف هند را دارید پیشنهاد می کنیم حتما از یکی از این پارک ها دیدن کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

پارک های ملی هند

۱- پارک ملی جیم کوربت | Jim Corbett National Park

مطالب مرتبط:
هیجان انگیزترین ورزش های آبی در هند
مشهورترین و زیباترین بازارهای گل در هند + تصویر
«قصر میسور»، دومین بنای تاریخی پربازدید در هند!

در نزدیکی شهر نائینی تال هند، پارک ملی جیم کوربت قرار گرفته است. این پارک یکی از بهترین نقاط برای تماشای ببر است و در زمره بهترین پارک های ملی هند قرار می گیرد. به جز ببر که مشخصه اصلی این پارک محسوب می شود حیوانات دیگری مثل گوزن، پلنگ، شغال، روباه قرمز، خرس سیاه، خرس تنبل و میمون هم در این منطقه تحت حفاظت زندگی می کنند. بازدیدکنندگان می توانند در تورهای سافاری که صبح زود و بعدازظهر برگزار می شود شرکت کنند و شانس تماشای این حیوانات را از فاصله ای نزدیک داشته باشند.

پارک ملی جیم کوربت به چهار منطقه تقسیم شده است که با نام های دورگاودی، دیکالا، جیرنا و بیجرانی شناخته می شوند. جالب است بدانید که در هر چهار منطقه می توان ببرهای مشهور این پارک را مشاهده کرد. علاوه بر تورهای سافاری، بازدید کنندگان می توانند با همراهی یک راهنما در تورهای پیاده روی در جنگل هم شرکت کنند و تماس بیشتری با طبیعت داشته باشند.

  • بهترین زمان برای بازدید: ماه نوامبر تا ژوئن
  • دسترسی به پارک: از شهرهای دهلی، نائینی تال، مرادآباد و سایر شهرها به راحتی می توان از طریق جاده یا خط راه آهن به این پارک دسترسی پیدا کرد.
پارک ملی جیم کوربت

۲- پارک ملی کازیرانگا | Kaziranga

پارک ملی کازیرانگا در ایالت آسام و در شمال شرقی هندوستان قرار گرفته و بیش از هر چیز به دلیل وجود کرگدن های تک شاخش شهرت دارد. علاوه بر کرگدن، حیواناتی مثل ببر، فیل، بوفالوی وحشی و گوزن هم در این منطقه زندگی می کنند و آن را به یکی از بهترین پارک های ملی هند تبدیل کرده اند. پارم کازیرانگا مساحتی بالغ بر ۳۷۸ کیلومتر مربع را در بر گرفته و مامنی برای انواع خرس، پلنگ، گونه های پرندگان بومی و مهاجر هم در این پارک زندگی می کنند. با این حال شهرت اصلی این پارک همان طور که اشاره کردیم به دلیل کرگدن های تک شاخ است.

یونسکو این پارک را به دلیل تنوع گونه های حیوانی به عنوان میراث جهانی به ثبت رسانده است. توریست ها با شرکت در تورهای سافاری که با اتومبیل جیپ و در صبح زود یا بعدازظهر برگزار می شود می توانند این حیوانات بی نظیر را از فاصله ای نزدیک تماشا کنند. علاوه بر اتومبیل، تورهای سافاری سوار بر فیل هم صبح ها اجرا می شود که مطمئنا تجربه هیجان انگیزتری خواهد بود.

  • بهترین زمان برای بازدید: ماه نوامبر تا آوریل
  • نحوه دسترسی: از شهر کوهارا که نزدیک ترین شهر است به راحتی و از طریق جاده می توان به پارک کازیرانگا رسید.
پارک ملی کازیرانگا

۳- پارک جنگلی گیر | Gir Forest National Park

پارک جنگلی گیر در ایالت گجرات هند قرار دارد و یکی از بهترین پارک های ملی هند به شمار می آید. این مکان محل زندگی شیرهای آسیایی است و یکی از مهم ترین جاذبه های پارک به حساب می آیند. قبلا این جنگل محل شکار خانواده های سلطنتی بود، تا این که در سال ۱۹۹۰ این پارک جنگلی به منطقه حفاظت شده تبدیل شد.

در آن زمان به دلیل شکارهای بی رویه تنها ۱۲ شیر زنده مانده بودند، با این حال در طول چند دهه تعداد آن ها به ۲۰۰ عدد افزایش پیدا کرده است. علاوه بر شیر، حیوانات دیگری مثل گوزن سمبر، جبیر، چیتال، جوجه تیغی، گراز وحشی، قوچ سیاه و … هم در پارک گیر زندگی می کنند. تورهای سافاری در صبح زود، بعدازظهر و عصر برگزار می شود و بازدیدکنندگان را به تماشای حیوانات وحشی و بی نظیر می برد.

  • بهترین زمان برای بازدید: ماه دسامبر تا مارچ
  • دسترسی به پارک: از شهر راجکوت و سایر شهرها به راحتی می توان از طریق جاده به این پارک رسید.
پارک جنگلی گیر

۴- پارک ملی کلادو | Keoladeo National Park

از دیگر پارک های ملی هند می توانیم به پارک ملی کلادو که محلی برای استراحت گردشگرها به شمار می رود نیز اشاره کنیم. مطئولین این پارک به منظور به یادگار ماندن سفر بازدید کنندگان به این پارک سعی کرده اند که حیات وحشی هم در آن بگنجانند تا خاطره ی بسیار جذابی از آن در ذهن آنان بماند. جذابیت این پارک بین گردشگران علاوه بر گیاهان منحصر به فرد، پرنده‌های زیبا و چشم نواز نیز است. بیش از ۲۳۰ گونه از پرندگان در این پارک نگهداری می‌ شوند که در حال حاضر کمیاب و در حال انقراض هستند. این پارک در سال ۱۹۷۱ به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شده که در فهرست آثار یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

پارک ملی کلادو

۵- پریار | periyar

پریار یکی دیگر از پارک های ملی هند است که در کرالای هند نیز واقع شده و بسیاری از حیوانات از حمله ببر بنگال، فیل هندی و جانوران وحشی در آن نیز زندگی می کنند. پارک ملی پریار برای کسانی که به طبیعت علاقمند هستند جذابیت ویژه ای دارد. مساحت این پارک ملی به ۹۲۵ کیلومتر مربع می ‌رسد. در این پارک گیاهانی با گونه ‌های متفاوت دیده می‌شود که درخت آلوچه، درخت بلسان بنفش، درخت صندل و مزارع قهوه و چای از جمله آنان است. حیوانات بسیاری با گونه های مختلف از جمله ببر بنگال، خوک وحشی و نیلگیری لانگور نیز در آن زندگی می کنند

پارک پریار

۶- پارک ملی سانداربان | Sundarban National Park

پارک سانداربان یکی از بهترین پارک های ملی هند است و در لیست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این پارک در بنگال غربی قرار دارد و با کشور بنگلادش همسایه است. پارک ملی سانداربان مساحتی بیش از ۱۰۰۰۰ کیلومتر مربع را تحت پوشش قرار داده و یکی از بهترین مکان ها برای تماشای ببر در منطقه دلتای رود گنگ است. ببر مشهور بنگال در این پارک زندگی می کند و گردشگران زیادی برای تماشای این گونه از ببر به این پارک می آیند. علاوه بر این، حیوانات دیگری مثل کروکودیل، خرس وحشی، روباه، پلنگ، لاک پشت های غول پیکر، دلفین های رود گنگ و گونه های دیگر پستانداران و خزندگان و پرندگان هم در پارک ملی سانداربان زندگی می کنند.

پارک ملی سانداربان

تنها راه برای گشت و گذار و تماشای حیوانات قایق سواری است. در این پارک تورهای سافاری با جیپ یا پیاده وجود ندارد و تنها از طریق قایق می توانید در پارک پرسه بزنید. یکی از منحصربفردترین صحنه هایی که در پارک سانداربان می توانید ببینید شنای ببرها در آب رودخانه است. تماشای شنای ببرها و آفتاب گرفتن آن ها در کنار آب یکی از بی نظیرترین تجربه ها خواهد بود.

  • بهترین زمان برای بازدید: ماه دسامبر تا فوریه، پارک از ماه سپتامبر تا مارچ هم باز است.
  • دسترسی به پارک: نزدیک ترین شهر به پارک، گوسابا است و دسترسی زمینی خوبی به پارک دارد. علاوه بر این، توریست ها از طریق قایق موتوری هم می توانند از کانینگ، نزدیک ترین ایستگاه راه آهن به پارک ملی سانداربان بیایند.

منبع: traveltriangle.com

خانه آقازاده در ابرکوه، تنها خانه ی جهان با بادگیرهای دو طبقه
خانه آقازاده در ابرکوه، تنها خانه ی جهان با بادگیرهای دو طبقه
۱۰ دلیل وسوسه انگیز برای سفر به گوانجو (قسمت اول)
۱۰ دلیل وسوسه انگیز برای سفر به گوانجو (قسمت اول)
۱۵ جاذبه ی معروف و دیدنی شهر برلین در آلمان
۱۵ جاذبه ی معروف و دیدنی شهر برلین در آلمان
جاذبه ­های طبیعی و چشم نواز سوچی
جاذبه ­های طبیعی و چشم نواز سوچی