بولا رجیا، شهری باستانی در تونس

سایت باستان شناسی بولا رجیا | Bulla Regia در تونس

سایت باستان شناسی بولا رجیا جاذبه ای خیره کننده است که در شمال غربی کشور تونس قرار دارد و در میان مردم محلی Henchir Hammam Darradji نامیده می شود. در سال ۱۸۷۷ شرکتی فرانسوی پروژه ساخت راه آهنی را از تونس به سمت مرز الجزیه شروع کرد. در سال ۱۸۷۹ این راه آهن به Jendouba  شهر مهم مرزی رسید. تشکیلات ساخت راه آهن منجر به کشف خرابه های بولا رجیا شد. در ادامه الی گشت را در سفری تاریخی به پیشینه و معماری این شهر همراهی کنید.

سایت باستان شناسی بولا رجیا

پیشینه سایت باستان شناسی بولا رجیا

مطالب مرتبط: راهنمای سفر به تونس
۵ جاذبه دیدنی تونس

این شهر پایتخت پادشاهی کوچک نومیدین ها بود که خود تحت قلمرو آفریقایی رومی ها  در قرن ۱ قبل از میلاد بودند. این منطقه در قرن اول پس از میلاد به تصرف مستقیم  امپراتوری رومی ها درآمد.این شهر در دامنه تپه بنا شده بود، به خاطر کشاورزی حاصل خیزش و تهیه محصولاتی همچون گندم، غلات، انگور و زیتون و ارسال آن به تمام کشور رونق یافت. معماری بناهای عمومی و خصوصی بجا مانده نشان دهنده تمدن این شهر شگفت انگیز است.

بناهای بولا رجیا

معماری سایت باستان شناسی بولا رجیا

بولا رجیا به خاطر این که معماری محلیش زیر زمین قرار داشت با تمام سایت های تاریخی تونس متفاوت است. محققان گمان می کنند این معماری ویژه به منظور رفع گرمای شدید بولا رجیا انجام گرفته است. در جنوب تونس شهر دیگری قرار دارد که تمام و کمال زیر زمین ساخته شده اما در آن جا هدف های نظامی و دفاع از شهر وجود داشته است.

بازدیدکنندگان در ورود به این شهر در ابتدا مجموعه ای از ۸ مخزن به هم پیوسته بزرگ را میبینند که به عنوان آب انبار مورد استفاده قرارمیگرفتند. بیشتر موزاییک هایی که برای ظاهر زیبای بناها بکار رفته بود در سایت تاریخی باقی مانده است و بازدید کنندگان میتوانند از ساختار پیچیده ی این موزاییک ها بازدید کنند.

بازدید از خانه های زیر زمینی شهر فقط  توسط شرکت، همراه با لیدر رسمی آنها انجام میشود. (که توقع انعام کوچکی از شما را دارد) خانه ها به گونه ای طراحی شده اند که نور و هوا به طبقه پایین برسد حتی اگه ۶ متر پایین تر از سطح باشد. این طراحی، آمفی تئاتر و حمام ها بولا رجیا را به نقطه ای توریستی تبدیل کرده اند.

ساختمان های بولارجیا

ساختمان اصلی شهر در کم ارتفاع ترین نقطه آن بنا شده بود. باستان شناسان در مناطق مرتفع تر یک منطقه مسکونی مختص ثروتمندان کشف کردند. در قسمت پایین شهر حمام آب گرمی قرار داشت که مانند سایر ساختمان ها توسط زلزله نابود شده، در جابه جای آن سنگ های شکسته شده دیده میشوند.

مجموعه خانه های بشدت آراسته که زیر زمین ساخته شده اند از اصلی ترین جاذبه های منطقه هستد. متاسفانه از خانه های که در مسیر اصلی آمفی تئاتر نیستند (که در واقع زیباترین ها هستند) مراقبت های کافی صورت نگرفته است . تا به حال تنها ۷ خانه این شهر حفاری شده اند. ممکن است بنظر برسد که قسمت اصلی اکثر خانه های بولا رجیا زیر زمین قرار داشت اما در واقع آن ها بناهای بزرگی نیز روی زمین داشتند که موجب خنک تر شدن قسمت زیرزمینی نیز می شد.

در تمام خانه ها درون سطح بالای ستون های زیرزمین سوراخ های شش ضلعی ایجاد شده که از وزن زیاد تحمیل شده به آنها بکاهد. بدون آن که به استحکام بنا ضربه بزند. همچنین این سوراخ ها موجب رسیدن نور بیشتر به طبقه زیرین میشود. اما خانه شکار مثالی نقضی برای این قانون است.

حمام

حمام Memmian، در اوایل قرن بیستم حمام های Memmian پاکسازی شدند و کتیبه هایی یافت شد جزییاتی از ساخت این بناها را آشکار کرد. آن ها در اوایل قرن سوم  توسط Julia Memmia   همسر Septimus Severus اولین امپراتور آفریقایی روم ساخته شدند. حمام ها با اختلاف زیاد مرتفع ترین بناهای شهر بودند. حمام ها بسیار وسیع و دارای سقف و دیوارهای بلند هستند.

حمام بولارجیا

خانه شکار

خانه شکار (بخاطر موزاییک هایی با طرح شکار چنین نامی به آن داده اند) ریباترین خانه زیرزمینی شهر است که تفاوت چندانی با خانه آبشار در Utica ندارد. با این تفاوت که در آن خانه باستان شناسان پله هایی یافته اند که به طبقات بالاتر دسترسی دارند. اما در خانه شکار بولا رجیا پله ها راهی برای دسترسی به طبقات پایین هستند. حیاط خلوت این خانه از ۸ ستون بزرگ تشکیل شده است. اتاق غذا خوری،  اتاق خوابها و حمام به این حیاط باز میشوند.

خانه شکار بولارجیا

خانه ماهی گیر

یکی دیگر از خانه های مشهور خانه ماهی گیر است که شباهت زیادی با خانه شکارچی دارد با این تفاوت که حیاط خلوتی که به طبقه پایین نور می رساند خیلی کوچکتر است بنابر این طبقه همکف خانه قسمت اصلی آن شمرده میشود. عدالت خانه بزرگترین بنای عمومی بجا مانده در بولا ریجیا است.

آمفی تئاتر

آمفی تئاتر کوچک بولا ریجیا هنوز در شرایط خوبی قرار دارد. ردیف های بالا صندلی ها مانند اکثر ستون ها و دیوارهای صحنه فرو ریخته اند. اما تصویر زیبایی از فضای تقریبا ۲۰۰۰ سال پیش را به ما می دهد.  دلیل دیگر بازدید از این آمفی تئاتر وروی آن است که میتوانید از ورودی گالری که در قدیم استفاده می شد وارد شوید ساختاری که از تئاترهای رومی تونس رفته است.

آمفی تئاتر بولارجیا

توجه به جزییات

از جذابیت های دیگر بولا رجیا ساختار تهویه هوای باستانی خارق العاده آن و دست شویی هایش هستند. از نیازات روزمره زندگی که لابه لای تاریخ گم شده اند. و اگر از خود بپرسیم مردم چگونه این مشکلات کوچک را حل کردند، پاسخ دشوار خواهد بود. در این شهر چند نمونه از پاسخ ها سالم مانده اند.

در بولا ریجیا هتلی برای اقامت وجود ندارد. تنها روستای کوچکی در نزدیکی آن وجود دارد اما شهر Jendoba  در ۱۵ کیلومتری جنوب آن دو هتل برای اقامت دارد.

توجه داشته باشید که بولا ریجیا در شمال تونس واقع شده و تابستانی داغی دارد. بچه ها، کهنسالان و افرادی که ضعف جسمانی دارند باید تمام تجهیزات لازم را همراه داشته باشند.

منبع: looklex.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد