شور و هیجان در تئاترهای شهر تهران

بهترین تئاترهای شهر تهران

سال های زیادی است که تئاترهای فوق العاده ای با اجرای هنرمندان ماهر در شهر تهران اجرا می شوند. در این میان محل برگزاری تئاترهای شهر تهران می تواند در حس و حال نمایش تاثیر زیادی بگذارد. علاوه بر آن سالن مناسب می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت اجرا، صدا، راحتی صندلی ها و … داشته باشد. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا چند مورد از سالن های تئاتر شهر تهران را به شما معرفی کنیم که می توانید نمایش هنرمندان بزرگ را در آن ها ببینید به شما معرفی خواهیم کرد.

بهترین تئاترهای شهر تهران

تئاتر شهر

مطالب مرتبط:
پنج نمونه از باشکوه ترین تئاترهای جهان را بشناسید
راهنمای سفر به والنسیا در اسپانیا

تئاتر شهر، بزرگ ترین مجموعه نمایش در ایران است و ساخت آن به سال ۱۳۴۶ خورشیدی باز می گردد. مهندس سردار علی افخمی طراحی آن را بر عهده داشت و ساخت آن ۵ سال به طول انجامید. ان مجموعه زیبا همراه با معماری فوق العاده اش در چهار راه ولی عصر کنار پارک دانشجو در شهر تهران قرار دارد. بنای آن دایره شکل است و با الهام گرفتن از برج طغرل طراحی شده است. مجموعه تئاتر شهر که در ابتدا تنها برای اجرا در تالار اصلی ساخته شده بود درحال حاضر با پنج تالار فعالیت می ‌کند. سالن اصلی آن ۵۸۰ نفر ظرفیت دارد و سالن چهارسو بسته به تغییر دکور و صحنه بین ۱۲۰ تا ۴۰۰ نفر ظرفیت خواهد داشت.

اولین نمایشی که در این مورد از تئاترهای شهر تهران اجرا شد نمایش باغ آلبالو نوشته آنتوان چخوف در سال ۱۳۵۱ بود. بازیگران آن داریوش فرهنگ، سوسن تسلیمی، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار و پرویز پورحسینی بودند و کارگردانی آن را آربی آوانسیان بر عهده داشت. جالب است بدانید قبل از ساخت تئاتر شهر در عصر روزهای پنجشنبه و جمعه بازی سازان و نمایشگران، سیرک بازان و معرکه گیران جمع می ‌شدند و مردم به تماشای آن می پرداختند.

تئاتر شهر

تماشاخانه ایرانشهر

تماشاخانه ایرانشهر یکی دیگر از تئاترهای شهر تهران است که این روزها میزبان آثار ارزشمندی از هنرمندان ایران است. ساخت مجموعه در سال ۱۳۸۵ آغاز شد و تیر ۱۳۸۸ به صورت رسمی آغاز به کار کرد. مساحت آن ۲۵۰۰ متر مربع است، ساختمان آن پشت خانه هنرمندان ایران و در پارک هنرمندان قرار دارد. در این تئاتر ۲ سالن قرار دارد که به نام های استاد ناظرزاده کرمانی و استاد سمندریان نام گذاری شده اند.

آدرس: خیابان طالقانی،‌ بعد از ایرانشهر،‌خیابان شهید موسوی شمالی(فرصت)

شماره تماس: ۰۲۱۸۸۸۱۴۱۱۶

تالار وحدت

تالار وحدت و یا تالار رودکی در سال ۱۳۴۶ افتتاح شد. تالار رودکی از دو تالار اصلی ساخته شده است که تالار بزرگ تر را تالار وحدت و تالار کوچک تر را تالار رودکی نام گذاری کرده اند.  این مورد از تئاترهای شهر تهران یکی از بزرگ ترین و مجهزترین تالارهای اپرا و موسیقی و تئاتر در ایران است که با الهام گرفتن از اپرا هال وین ساخته شده است. وسعت این تالار نزدیک به ۱۵۷۰۰ مترمربع است و شامل یک سالن همکف و سه طبقه بالکن به صورت نعل ‌اسبی است که در مجموع گنجایش ۷۴۰ تماشاچی را دارد. این ساختمان دارای دو زیرزمین نیز می باشد که محل قرار گرفتن تجهیزات است. در واقع وسعت کل مجموعه ۲۱ هزار متر مربع است.

صحنه پیش آمده تالار وحدت ۱۲ متر طول، ۳ متر عمق در کناره‌ ها و ۴ متر عمق در مرکز قوس، قرار دارد. این صحنه قابلیت این را دارد که تا عمق ۲٫۳ متری داخل زمین برود و در صورت نیاز ارکستر و یا عوامل صحنه از دید تماشاچیان خارج شوند. سن اصلی تالار وحدت با عرض ۱۲ متر و بیش از ۱۰ متر عمق دارای ۳ سیستم سن متحرک است. ساخت این بنا ۱۰ سال طول کشید و معمار این مورد از تئاترهای شهر تهران اوژن آفتاندلیانس بود.

تالار وحدت بین دو ایستگاه مترو فردوسی و تئاترشهر در خط چهار مترو تهران قرار گرفته است. برای رسیدن  به این تالار می ‌توانید در این ایستگاه از قطار پیاده شده و پس از خروج از ایستگاه به سمت ضلع شرقی پارک دانشجو رفته و به خیابان استاد شهریار رفته و به تالار وحدت برسید.

تالار وحدت

تماشاخانه سنگلج

تماشاخانه سنگلج قدیمی ترین تئاتر شهر تهران است. تماشاخانه سنگلج در اوایل دهه ۱۳۴۰ با زیر بنای ۱۰۳۴ مترمربع و در کنار باغ سنگلج توسط مهندس بابائیان ساخته شد. در مهر سال ۱۳۴۴ با جشنواره نمایش های ایرانی تماشاخانه سنگلج افتتاح شد. قدمت محل سنگلج به دوره قاجاریه بازمی ‌گردد. این محله در شمال غرب و غرب تهران قدیم قرار می‌ گرفت. در تهران امروز، سنگلج به حد فاصل پارک شهر، خیابان‌ های خیام، مولوی و وحدت اسلامی گفته می‌ شود. تماشاخانه سنگلج در همین محله واقع است و قدیمی ‌ترین تماشاخان فعال تهران محسوب می شود. از زمان تأسیس تماشاخانه سنگلج، اجرای نمایش ‌های ایرانی و نیز فعالیت گروه هنر ملی در آن باعث شد تا از این تماشاخانه به عنوان پایگاه رشد تئاتر ایرانی یاد شود. سنگلج شاهد تحولات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی متعددی در طول عمر ۴۶ ساله خود بوده ‌است.

آدرس: محله سنگلج، در خیابان بهشت و در ضلع جنوبی پارک شهر

سنگلج

تئاتر مستقل تهران

تئاتر مستقل تهران مجموعه ای خصوصی است که در آذرماه سال ۱۳۹۴ آغاز به کار کرد. افتتاح عمومی این مجموعه با اجرای نمایش باد شیشه را می ‌لرزاند به کارگردانی هستی حسینی و مصطفی کوشکی در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ برگزار شد. می توان تئاتر مستقل تهران را بزرگ ترین مجموعه خصوصی در میان تئاترهای شهر تهران نامید. این مجموعه فرهنگی شامل ساختمانی چهار طبقه با حدود ۱۱۰۰متر زیربناست که از این فضا ۳۴۰ متر سهم سالن و حدود ۲۰۰ متر سهم سالن انتظاری است که در طبقه اول واقع شده است. همچنین بک استیجی کاملا مجهز با مساحت ۱۰۰متر در طبقه زیر همکف ساخته شده است. طبقه آخر این ساختمان نیز متعلق به دفتر فیلمسازی است. هدف از ساخت این مجموعه حمایت از اجراهای با کیفیت گروه های دانشجویی است که توانایی رشد و سرمای گذاری را دارند.

آدرس: خیابان حافظ، بعد از چهارراه کالج، خیابان نوفل لوشاتو، خیابان رازی، جنب بن بست زند وکیل، تئاتر مستقل تهران

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد