تاریخچه «شکلات لینت»، برند مشهور سوئیسی

همه چیز در مورد شکلات لینت

لینت اند اشپرونگلی یا اسپرانگلی (Lindt & Sprungli) که معمولا به نام لینت شناخته می شود نام کارخانه شکلات سازی سوئیسی است که امروزه یکی از بهترین و معروف ترین برندهای شکلات در جهان محسوب می شود. اگر اهل شکلات باشید حتما با نام این شکلات آشنا هستید یا احتمالا بارها امتحانش کرده اید و طعم لذیذ آن را تجربه کرده اید. اما شکلات لینت از کجا کارش را شروع کرد و چطور به این شهرت و محبوبیت دست پیدا کرد؟ امروز با الی گشت همراه باشید تا در مورد تاریخچه شکلات لینت سوئیس بیشتر صحبت کنیم.

شکلات لینت اند اشپرونگلی

تولد شکلات لینت

مطالب مرتبط:
۹ مورد از بهترین برندهای شکلات در جهان
سفری به دنیای خوش عطر و طعم شکلات سوئیسی
اگر شکلات دوست دارید به این تپه ها بروید!

برای این که در مورد تاریخچه شکل گیری شکلات لینت صحبت کنیم باید به سال ۱۸۴۵ برگردیم. در آن سال، قنادی به نام دیوید اشپرونگلی شوارتز و پسر خلاق و مبتکرش، رادولف اشپرونگلی آمان قنادی کوچکشان در بخش تاریخی شهر زوریخ را اداره می کردند. این دو تصمیم گرفتند اولین قنادی باشند که در بخش آلمانی زبان سوئیس، شکلات جامد را عرضه می کنند. این ابتکار و خلاقیت باعث شد مردم زوریخ، به ویژه طبقه مرفه و ثروتمند جامعه از این شکلات ها خوششان بیاید و مشتری دایمی آن بشوند. بعد از دو سال، کار ساخت شکلات آنقدر با استقبال روبرو شد که لینت و پسرش تصمیم گرفتند کسب و کارشان را از یک قنادی کوچک در زوریخ به کارخانه ای در Horgen در انتهای دریاچه زوریخ منتقل کنند.

تاریخچه شکلات سازی اشپرونگلی

پس از آن که رادولف اشپرونگلی آمان در سال ۱۸۹۲ بازنشسته شد مدیریت و مالکیت کارخانه را بین دو پسرش تقسیم کرد. برادر کوچک تر یعنی دیوید رابرت دو فروشگاه شکلات فروشی در سطح شهر را صاحب شد و کارخانه هم به پسر بزرگ تر رسید. فروشگاه پارادلپاتز با موفقیت زیادی روبرو شد و با فروش شکلات های مختلف توانست به موفقیتی چشمگیر دست پیدا کند. مدیریت این فروشگاه با نام قنادی اشپرونگلی توسط فرزندان و نوادگان ادامه پیدا کرد و در سرتاسر جهان شهرت پیدا کرد.

برادر بزرگتر، یوهان اشپرونگلی شیفرلی که کارخانه به او رسیده بود با استفاده از دستگاه های مدرن و مجهز کارخانه را گسترش داد و تولید شکلات را افزایش داد. اما به زودی متوجه شد که مکان کارخانه اجازه گسترش بیشتر را نمی دهد، به همین دلیل مکانی مناسب تر پیدا کرد و کارخانه جدید را در سال ۱۸۹۹ احداث کرد. یوهان موفق شد شرکت کوچکش را به برند «شکلات اشپرونگلی» تبدیل کند و به سودآوری خوبی برسد. در سال ۱۸۹۹ او کارخانه شکلات سازی رادولف لینت در برن را خرید و به این ترتیب برند مشهور شکلات لینت اند اشپرونگلی متولد شد. نام این شرکت در ابتدا کارخانه شکلات سازی لینت و اشپرونگلی برن و زریخ (United Bern and Zurich Lindt and Sprungli Chocolate Factory) بود که بعدها به لینت اند اشپرونگلی شهرت پیدا کرد.

شکلات سازی سوئیسی

انقلاب شکلاتی لینت

رادولف لینت قبل از آن که کسب و کار شکلاتی اش را بفروشد، توانسته بود در بین شکلات سازهای سوئیس و جهان شهرت زیادی برای خود دست و پا کند. در سال ۱۸۷۹ او موفق شده بود خیلی اتفاقی راهی برای لطیف تر کردن بافت شکلات پیدا کند. تا پیش از آن، شکلات ها معمولا بافتی بسیار سخت و سفت داشتند و باید جویده می شدند و با شکلات امروزی فرسنگ ها فاصله داشتند. رادولف لینت آرزو داشت شکلات را به یک خوراکی دلپذیرتر تبدیل کند که راحت تر خورده می شود. لینت تلاش های ناموفق زیادی انجام داد و شبانه روز برای پیدا کردن راه حل این مسئله تلاش کرد. سرانجام خیلی اتفاقی و زمانی که او ماشین شکلات سازی اش را در طول شب روشن نگه داشته بود موفق به کشف این معما شد و فرآیند کونچینگ (Conching) را اختراع کرد. فردا صبح که به کارخانه آمد انتظار داشت که بعد از یک شب روشن ماندن دستگاه، با حجمی از تفاله شکلات مواجه شود، اما متوجه شد که شکلات عطر و طعمی فوق العاده قوی پیدا کرده و در دهان آب می شود.

لینت پس از این کشف انقلابی دستگاهی را اختراع کرد که بعدا لانگ کونچ نامیده می شود. دستگاهی که کره کاکائو را با شکلات ترکیب و مخلوط می کند تا بافتی یکدست به دست بیاید. دستگاهی که او ساخته بود با یک روز کار کردن یک تن شکلات تولید می کرد. زمانی که لینت کارخانه اش را فروخت، تمام رازهای شکلاتی و اسرار کونچینگ را هم به اشپرونگل منتقل کرد.

محصولات لینت

گسترش شکلات سازی لینت

در سال ۱۹۹۴، برند شکلات لینت و اشپرونگلی شکلات سازی اتریشی Österreich را خریداری کرد و آن را با برند خود ادغام کرد. به مرور شکلات لینت کار خود را گسترش داد و به ترتیب در سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ شکلات سازی ایتالیایی کافارل و شکلات سازی آمریکایی جیراردلی را خریداری کرد و آن را به زیرمجموعه های برند شکلات لینت تبدیل کرد.

در سال ۱۹۰۵، لینت فوت کرد، اما برند لینت و اشپرونگلی همچنان به موفقیت خود ادامه داد و با کمک فرآیند کونچینگ توانست به سودآوری و شهرت زیادی دست پیدا کند. تا سال ۱۹۱۵، این برند سه چهارم محصولاتش را به ۲۰ کشور در سرتاسر دنیا صادر می کرد و به این ترتیب به شهرتی جهانی و بین المللی دست پیدا کرده بود. بعد از جنگ جهانی دوم، به یکباره تقاضا برای شکلات رو به فزونی گذاشت و فروش برند شکلات لینت اند اشپرونگلی با فروش قابل توجهی روبرو شد. در دهه های بعد این برند با سرعتی زیاد توسعه پیدا کرد و کارخانه های متعددی در کشورهای مختلف دنیا مثل بریتانیا، آلمان، فرانسه و آمریکا افتتاح کرد و این شکلات را به شکلاتی جهانی تبدیل کرد. در حال حاضر برند شکلات لینت اند اشپرونگلی ۱۲ کارخانه در سرتاسر جهان و در کشورهای سوئیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اتریش، آمریکا و … دارد.

فروشگاه لینت

کافه شکلات لینت

شکلات لینت با گسترش فعالیت هایش اقدام به افتتاح فروشگاه هایی زنجیره ای به نام کافه شکلات در سرتاسر دنیا کرد. منوی این کافه ها عمدتا بر اساس شکلات و دسرهای شکلاتی است و کلیه شکلات های استفاده شده در آن ها هم از شکلات لینت هستند. در این کافه ها شکلات های دست ساز، ماکارون، انواع کیک و حتی بستنی هم فروخته می شود.

کافه شکلات لینت

در حال حاضر برند شکلات لینت بیش از ۳۷۰ فروشگاه، کافه و کسب و کار مرتبط با شکلات در سرتاسر دنیا دارد. این شکلات سازی یکی از بهترین و معروف ترین برندهای شکلات در دنیا تبدیل شده و کیفیت شکلات هایش یکی از بهترین شکلات های دنیاست. برند شکلات لینت اند اشپرونگلی توانست به خاطر مردی که فرآیند تولید شکلات نرم و لطیف را کشف کرد امروزه به یکی از بهترین شکلات های جهان تبدیل شود.

منبع: lindt-spruengli.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد