بلیط هواپیما

تاریخ قبرس؛ جزیره ای منحصر به فرد و به یادماندنی

تاریخ قبرس

امروز در زنگ تاریخ می خواهیم به یک جزیره سفر کنیم و با آنچه که در این جزیره در طی زمان اتفاق افتاده آشنا شویم. با تلخ و شیرین این سرزمین، با مرمانش و آنچه که از سر گذرانده اند، به جزیره قبرس سفر می کنیم جزیره ای که بعد از جزایر ساردنی و سیسیل به عنوان سومین جزیره از نظر وسعت و بزرگی در دریای مدیترانه‌ محسوب می شود. این جزیره با همه حوادثی که به خود دیده یکی از نقاط پر جاذبه گردشگری مدیترانه‌ است.

قبرس از اعضای اتحادیه اروپا است و دارای جمعیتی حدود یک میلیون و صد هزار تن است که ۷۷ درصد آن یونانی تبار و ۱۸ درصد مردم این جزیره را ترک تبارها تشکیل می دهند و این ترکیب نژادی و دو تیرگی در طی زمان مصائب و مشکلاتی را در این جزیره به وجود آورده است که در قالب حوادث و اتفاقات تاریخی این جزیره  گنجیده و در تاریخ قبرس ثبت شده است. به قبرس می رویم تا بدانیم مردم این سرزمین چگونه تاریخ قبرس را رقم زدند و برای کشورشان در طول تاریخ چه کردند و به کجا رسیدند.

کشور جزیره ای قبرس

تاریخ قبرس از گذشته تا امروز

مطالب مرتبط:
تا به حال گذرتان به این رستوران های قبرس افتاده است؟
به این ۸ دلیل به قبرس شمالی بروید

کشور جزیره ‌ای قبرس یا جمهوری قبرس در قسمت شرقی دریای مدیترانه است و شامل دو بخش قبرس شمالی و بخش یونانی ‌نشین است. بخش شمالی آن بخش ترک ‌نشین قبرس است و پایتخت این کشور جزیره ای شهر نیکوزیا است. بی تردید موقعیت جغرافیایی این منطقه در سرنوشت آن نقش مهمی داشته و تاثیر زیادی در تاریخ قبرس دارد.

این کشور جزیره ‌ای در گذر تاریخ بارها و بارها توسط یونانی ‌ها، ایرانی ها، رومی‌ ها، عثمانی ها و همچنین انگلیسی‌ ها مورد تسخیر و تصرف قرار گرفته و برای این کشورها این جزیره یکی از نقاط مهم بوده‌ که برای دستیابی و تصرف آن تلاش و کوشش زیادی کردند. با این حال بعد از جنگ دوم جهانی دولت انگلیس به دلایل مختلفی از جمله تنزل اقتدار و نفوذش در سطح جهان و همچنین بحران اقتصادی که گریبانگیر این کشور شده بود در این زمان نیروهای تحت امر خود را از این کشور بیرون برد.

جاذبه های قبرس

در چنین شرایطی سران کشورهای یونان، ترکیه و انگلیس به اتفاق رهبران دو بخش قبرس یعنی قبرس شمالی و بخش یونانی ‌نشین در سال ۱۹۵۹ معاهده ای را امضا کردند و طی مفاد این معاهده اداره جزیره قبرس و مسائل آن به گونه ای بین  یونانی ‌تبارها و ترک ‌تبارها تقسیم می شد که سهم یونانی ها از این تقسیم بندی ۷ و  و آنچه به ترک تبارها می رسید ۳ از ۱۰ بود یعنی تقریبا به یونانی ها بیش از دو برابر به نسبت ترک ها سهم داده شد و از این تاریخ سرنوشت این جزیره وارد مرحله ای تازه شد.

سال ۱۹۶۰ در تاریخ قبرس یک سال مهم و قابل بررسی است. در این سال این جزیره استقلال خود را اعلام کرد و به نظر می رسد بریتانیا نقش مهمی در این امر داشته است. بعد از اعلام استقلال در این جزیره تازه استقلال یافته با یک سیستم حکومتی مستقل، سیاست به گونه دیگری بود و آنچه مد نظر گردانندگان سیاست این سرزمین بود این بود که قبرس جدید بر اساس همیاری و هماهنگی هر دو جامعه و هر دو بخش ترک تبار و یونانی تبار اداره شود و از همه ظرفیت ها و پتانسیل های انسانی و طبیعی موجود در جهت اداره امور این جزیره بهره گرفته شود و همگان در رشد و توسعه این جزیره مشارکت داشته باشند.

دیدنی های قبرس

با این سیاست قبرس جدید اعلام وجود کرده و پایه های یک حکومت دموکراتیک را پی ریزی کرد، ترکیه، یونان و بریتانیا دولت قبرس را به رسمیت شناختند. به نظر اوضاع کشور آرام بود و گویا عاقبت یک جزیره ی ثبات بر روی این کره ی خاکی پر تنش ایجاد شد! و در این جزیره ی کوچک همه چیز به خوبی پیش می رفت اما در این مرحله از تاریخ قبرس حوادثی رخ داد که گویای آشفتگی در وضعیت این کشور کوچک بود.

نمایندگان ترک در سال ۱۹۶۳ به دنبال یک سری اختلافات به خاطر شیوه ی اجرای توافقنامه مورد نظر و همچنین مسائل دیگری از جزیره قبرس بیرون رانده شدند. این شروع یک درگیری طولانی مدت در این جزیره بود. یونانی‌ تبارهای جزیره قبرس عملیات نظامی خود را شروع کردند و ترک‌ های قبرس مجبور به ترک جزیره شدند.

بناهای قبرس

حالا در این جزیره زمینه از هر نظر کاملا فراهم بود تا شروعی باشد برای درگیری‌ های قومی و بروز تعصبات بی پایه و مشکلات و تبعات بعدی آن که در این جزیره کوچک می توانست به مشکلی بزرگ تبدیل شود و همین طور هم شد. یونانی‌ ها و ترک‌ ها در جزیره قبرس مدت ۱۱ سال با هم بر سر حقی که از آن خود می دانستند مبارزه کردند و با هم جنگ و درگیری و کشمکش داشتند. سرانجام با بروز این درگیری ها و شدت گرفتن هر روزه آن بین یونانی تبارها و ترک تبارها، سال ۱۹۶۴ نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد از طرف این سازمان ماموریت داشتند که امنیت و صلح را در این جزیره ی بی ثبات برقرار کنند بنابراین به این جزیره آمدند و تا امروز پاسدار امنیت و صلح در این جزیره هستند و این نیروها در آن جا حضور دارند.

اما این درگیری ها به همین راحتی هم ختم به خیر نشد و تبعات مخرب و سنگینی داشت در جریان این درگیری‌ ها یکی از طرفین تاوان سنگینی داد، میزان تلفات ترک ها خیلی بالا بود و یک پنجم که معادل  حدود ۲۵ هزار تن از جمعیت ترک تبارها بود آواره و بی خانمان شده و دچار خسارات سنگینی شدند.

بناهای تاریخی قبرس

این جمعیت آواره حدود ۱۰ سال در بدترین شرایط و به صورت پناهنده زندگی خود را می گذراندند تا اینکه ترکیه در سال ۱۹۷۴ به این جزیره حمله کرد. تنش هایی که بین این دو قوم بوجود آمده بود و درگیری های زیادی را به دنبال داشت حاصلش آوارگی و مهاجرت اجباری ترک‌ های جزیره به خارج بود.

اما این جزیره در سال های اخیر بویژه در سال ‌۲۰۱۷ میلادی از ثبات نسبی برخوردار بود و سازمان ملل متحد که نیروهای پاسدار صلح خود را در این جزیره مستقر کرده است مرحله تازه ای از تلاش دیپلماتیک خود را برای ایجاد وحدت در قبرس و مذاکرات نتیجه بخش و برقراری ثبات سیاسی در این کشور جزیره ای کوچک شروع کرد و در پی آن کنفرانس قبرس تشکیل شد اما بدون نتیجه به پایان رسید.

سیل ۳۰۰ میلیارد تومان به بناهای تاریخی کشور آسیب زده است!
سیل ۳۰۰ میلیارد تومان به بناهای تاریخی کشور آسیب زده است!
حقایقی جالب که شاید درباره وایکینگ ها ندانید!
حقایقی جالب که شاید درباره وایکینگ ها ندانید!
هنر، فرهنگ و تاریخ ارمنستان
هنر، فرهنگ و تاریخ ارمنستان
راه آهن های قدیمی بریتانیا چه شکلی بودند؟
راه آهن های قدیمی بریتانیا چه شکلی بودند؟