تاریخ گوا

گوا

با تاریخ و فرهنگ گوا آشنا شوید

گوا از آن مقاصد جذاب و بسیار در دسترس برای ما ایرانی‌ هاست. شهری بندی در جنوب غربی هند که قدمتش به سه قرن پیش از میلاد می رسد، این را از نقش و نگارهای حکاکی شده ای که در گوا پیدا شده است می توان فهمید. اما سنگ نگاره ها، تبرهای سنگی و اشیا باستانی که در این منطقه به دست آمده است خبر از زندگی بشر در ده هزار سال پیش در این منطقه را می دهد. چیزی حدود سیصد سال قبل از میلاد، گوا قسمتی از امپراطوری موریا بود و بعدها شاهد حکمرانی حکومت های محلی و مهم هند شد. موریا نام امپراطوری با قدرت در هند باستان بود که بر شبه قاره ی هند و قسمت هایی از افغانستان و پاکستان حکومت می کرد. با الی گشت همراه باشید تا از تاریخ گوا بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
پانجیم، شهر پرتغالی گوا
چند و چون سفر به گوا
خیابان های پرتغالی گوا

در قرن سیزدهم میلادی شهر گوا تحت حکومت دهلی قرار گرفت. در اواخر قرن چهاردهم میلادی دست اروپاییان به این سرزمین رسید. به این شکل که دو گاما دریانورد پرتغالی با دور زدن دماغه امید نیک به سمت هند آمد و بعد از او رفت و آمد پرتغالی ها و اروپایی ها به جزیره های هند بیشتر شد. تاثیر این رفت و آمدها را هنوز در معماری گوا و فرهنگ آن می توانید ببیند. اوایل قرن پانزده میلادی گوا با روزهای استعمار خود توسط پرتغالی ها روبرو شد. جنگجو و سرهنگ دریایی پرتغالی به اسم آلفونس دوالبوکرک بنادر مهمی را در اقیانوس هند تحت تصرف گرفت و از آنجائیکه پرتغالی ها به دنبال افزایش تصرفات خود و تجارت در زمینه ادویه بودند به دنبال گرفتن شهر گوا به این بندر آمدند. با گذر زمان گوا نه تنها به استعمار پرتغالی ها در آمد بلکه به عنوان یک مرکز و پایگاه برای آنها به حساب می آمد تا آنها بتوانند دیگر مناطق اقیانوس هند مانند خلیج فارس را تصرف کنند.
از طرفی دیگر اروپایی ها نیز منافع و سود خود را در این بندر می دیدند. با گذر زمان پرتغال نتوانست مستعمره های خود را حفظ کند و آنها را به جز بندر گوا از دست داد. این بندر تا سال ۱۹۶۱ در اختیار سالازار حاکم پرتغالی ها بود تا اینکه رهبر جنبش استقلال هند، جواهر نهرو و ارتش هند موفق به بارپس گرفتن گوا شدند. استقلال گوا با بیش از ۴۵۰ سال استعمار پرتغالی ها در نهایت در سال ۱۹۶۱ اتفاق افتاد و از آن پس تا کنون این شهر به عنوان یکی از شهرهای هند به حساب می آید.

اعتراضات مردم

با استعمار ماهیت خوشایندی ندارد، اما حکومت پرتغالی ها در گوا در فرهنگ، معماری و حتی زبان مردم گوا تاثیر بسیاری گذاشته است. با ورود به گوا به یاد شهر لیسبون در پرتغال می افتید. ساختمان های بازمانده از دوران استعمار با معماری پرتقالی و کوچه پس کوچه های سنگفرش شده به شهر نمای زیبایی داده اند. قدیمی های گوا هنوز هم مسلط به زبان پرتغالی هستند و زبان محلی اهالی گوا نیز مملو از واژه های پرتغالی است. سال ها مستعمره بوده پرتغال روی لباس پوشیدن و غذاهای اهالی گوا نیز اثر گذاشته است. گوا به غذاهای خوشمزه معروف است و تلفیقی از مزه های هندی و پرتغالی در این غذاها را پیدا می کنید.
گوا علاوه بر فرهنگ جالب خود که ترکیبی از پرتغالی و هندی است طبیعت فوق العاده دیدنی هم دارد، در اینجا طبیعت استوایی و آب و هوای گرمسیری وجود کشتزارهای وسیع برنج و درختان بلند نخل را رقم زده است. اما آنچه که از این طبیعت گردشگران بسیاری را به این شهر می کشد وجود سواحل بی نظیر آن است. سواحل خوش آب و رنگ و آفتاب طلایی گوا تجربه ای خاصی است که هر جایی نمی توانید پیدا کنید.

سواحل گوا
تاریخ سورینام، یکی از کشورهای کوچک جهان
تاریخ سورینام، یکی از کشورهای کوچک جهان
کشف دو مقبره باستانی در مصر
کشف دو مقبره باستانی در مصر
آنچه باید از تاریخ اسپانیا بدانید
آنچه باید از تاریخ اسپانیا بدانید
نگاهی به تاریخ کشور آلمان
نگاهی به تاریخ کشور آلمان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code