تفاوت دهلی با دهلی نو چیست؟ پایتخت هند کدام است؟

تفاوت دهلی با دهلی نو

هند یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در دنیاست و شهر دهلی را شاید بتوان مهم ترین شهر هند دانست. بسیاری از مسافرانی که قصد سفر به هند دارند بلیط هواپیمای خود را به مقصد دهلی رزرو می کنند. اما فرق دهلی با دهلی نو چیست؟ آیا این دو اسم یک شهر هستند یا تفاوتی بین آن ها وجود دارد؟ پایتخت هند بالاخره دهلی است یا دهلی نو؟ در این مطلب می خواهیم این ابهامات را برطرف کنیم و در مورد تفاوت دهلی با دهلی نو بیشتر توضیح بدهیم. با الی گشت همراه باشید.

دهلی و دهلی نو

پایتخت هند «دهلی نو» است!

مطالب مرتبط:
معرفی بهترین جاذبه های گردشگری دهلی
راهنمای سفر به دهلی
با سفر به دهلی، تمام هند را یک جا ببینید! + ویدئو

اکثر مردم فکر می کنند که دهلی نو همان دهلی است، اما اینطور نیست و تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. دهلی نو که در زبان انگلیسی به آن نیو دهلی (New Delhi) می گویند پایتخت هند است و یکی از بخش های دهلی به شمار می رود و مقر دولت هند و ادارات سیاسی و دولتی در دهلی نو قرار دارد. یعنی در واقع دهلی نو بخشی از دهلی است و دهلی یک شهر بزرگ است که شامل مناطق و بخش های مشهور زیادی می شود.

«دهلی نو» یکی از مناطق شهری «دهلی» است!

در واقع چیزی که ما به عنوان دهلی می شناسیم بسیار قدیمی تر و بزرگ تر است و از قدیم وجود داشته است. اما دهلی نو در اوایل قرن بیستم شکل گرفته است. تا پیش از استعمار انگلیس در هند پایتخت هند شهر کلکته بود و این شهر برای سال های مقر اصلی حکومت و دولت بوده است. اما پس از آزادسازی هند و استقلال این کشور تصمیم بر این شد که پایتخت هند از کلکته به شهری حوالی دهلی انتقال داده شود. به همین دلیل منطقه ای ویژه به اسم دهلی نو ساخته شد تا پایتخت سیاسی و اداری هندوستان شود. سر ادوین لوتینز و سر هربرت بیکر معمارانی بودند که طراحی شهر جدید دهلی را بر عهده گرفتند.

بنابراین، اولین تفاوت دهلی با دهلی نو این است که در واقع، دهلی نو شهری جدا و متمایز از دهلی نیست و در واقع بخشی از شهر دهلی به شمار می رود. دهلی نو یکی از ۱۱ منطقه شهری است که در کنار یکدیگر کلان شهر بزرگ دهلی را تشکیل می دهند. دهلی مرکزی که به نام دهلی قدیم هم نامیده می شود پایتخت تاریخی مغول ها بوده و یکی دیگر از مناطق شهری دهلی به شمار می رود. بسیاری از مناطقه شهری قدیمی و مدرن مثل ایندراپراستا (Indraprastha) اکنون در محدوده شهری دهلی قرار گرفته اند و بخشی از این کلان شهر محسوب می شوند. به طور کلی می توانیم اینطور بگوییم که وقتی صحبت از دهلی می کنیم منظورمان همان کلان شهر دهلی است که از مناطق شهری مختلفی (ازجمله دهلی نو) تشکیل شده است. دهلی نو بیشتر در اخبار به گوش می رسد و منظور پایتخت سیاسی و رسمی دولت هند است.

پایتخت هند

دهلی و دهلی نو هر دو در کناره رود جمنا (Jumna) قرار گرفته اند. رود جمنا که در انگلیسی یامونا (Yamuna) هم نامیده می شود طولانی ترین رود هند است که از رشته کوه های هیمالیا سرچشمه می گیرد. شهر دهلی از قدیم اهمیت خاصی در باور و فرهنگ مردم داشته و طبق افسانه و اسطوره ها پایتخت پانداواس در حماسه مهاباراتا در دهلی قرار دارد. تفاوت دهلی با دهلی نو در این است که دهلی نو بخشی از دهلی است و در بخش جنوبی دهلی طراحی و ساخته شده است. در حال حاضر، دهلی یکی از ایالت های هند است و دارای قوانین خاص خود است. فرمانداری دهلی و دولت هند با یکدیگر مدیریت و اداره پایتخت هند یعنی دهلی نو را بر عهده دارند.

قلعه سرخ دهلی

در واقع، مرز کشیدن بین دهلی و دهلی نو و تعیین تفاوت دهلی با دهلی نو بسیار دشوار است و در قسمت هایی این دو منطقه با یکدیگر تلاقی پیدا کرده اند. اما به طور کلی با مشاهده معماری و بافت شهری می توان تشخیص داد که این منطقه دهلی است یا دهلی نو. کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی باوان (Rashtrapathi Bhavan)، ساختمان دبیرخانه (Secretariat building)، پارلمان هند، مرکز تجاری مشهور کونات پلیس (Connaught Place)، باغ های لودی (Lodhi Gardens)، رصدخانه مشهور جنتر منتر (Jantar Mantar) و دروازه هند در دهلی نو قرار دارند. سفارت خانه های کشورهای مختلف در سمت جنوب دهلی نو قرار گرفته اند. همان طور که گفتیم دهلی نو را در اوایل قرن بیست و با این هدف ساخته اند که پایتخت هند باشد. بنابراین بافت شهری دهلی با دهلی نو بسیار متفاوت است و این تفاوت را می توانید به راحتی به چشم ببینید. خیابان ها و کوچه پس کوچه های دهلی نو در مقایسه با دهلی بسیار جدید، تمیز و مرتب هستند.

از آنجا که دهلی شهری قدیمی است اکثر بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری در این منطقه قرار دارند. بناهای مشهوری که از سلطه مغول ها بر هند به جا مانده اند مثل قلعه سرخ (Red Fort)، معبد لوتوس، مسجد جامع، مقبره همایون (Humayun Tomb) و … همگی در منطقه قدیمی دهلی قرار گرفته اند.

جاذبه های گردشگری دهلی

به طور خلاصه می توانیم تفاوت دهلی با دهلی نو را به این صورت بیان کنیم:

  • دهلی نو یا نیودهلی پایتخت هند است و قلمرویی سیاسی در شهر دهلی محسوب می شود.
  • دهلی نو مقر اصلی حکومت هند است.
  • مرزکشی و تفکیک دقیق دهلی با دهلی نو بسیار دشوار است و نمی توان مرزی مشخص بین این دو منطقه قائل شد.
  • دهلی یکی از ایالت های هند است و فرمانداری خاص خود را دارد. دولت هند و فرمانداری دهلی مشترکا اداره منطقه دهلی نو را برعهده دارند.
  • برخی از ساختمان های اداری و تاریخی مشهور مثل کاخ ریاست جمهوری، پارلمان و جنتر منتر در دهلی نو قرار دارند. همچنین سفارت خانه های کشورها نیز در جنوب دهلی نو قرار گرفته اند.
  • دهلی شهری قدیمی و تاریخی است و این قدمت را می توان در بافت شهری آن هم مشاهده کرد. در حالیکه دهلی نو منطقه ای شهری است که در اوایل قرن ۲۰ ساخته شده است. در دهلی می توانید بناهای تاریخی، معماری پادشاهی مغول و مقبره های بسیاری را مشاهده کنید. قلعه سرخ، مسجد جامع، مقبره همایون و … برخی از مشهورترین بناهای تاریخی دهلی هستند.

منبع: differencebetween.net

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code