بلیط هواپیما

تفریحات برتر آلماتی قزاقستان

از چه جاذبه هایی در آلماتی دیدن کنیم

شهر آلماتی در مرکز قاره اوراسیا و در بخش جنوب شرقی قزاقستان و شمال پشته ‌کوه‌ های «تیان ‌شان» در ارتفاع ۶۰۰ – ۹۰۰ متر از سطح دریا موقعیت دارد. آلماتی که اگر بخواهیم آن را معنی کنیم باید بگوییم کلمه آلما به‌ معنای سیب و آته به ‌معنای پدر است که در مجموعه به معنی شهر پدر سیب خوانده می شود. این شهر طی دوران شوروی یعنی از سال ۱۹۲۷ تا سال ۱۹۹۷میلادی پایتخت قزاقستان بود. اما سرانجام در دسامبر سال ۱۹۹۷ شهر آکماله که سپس آستانه نامیده شد، به پایتخت جدید این کشور برگزیده شد. حال برخی از دیدنی های شاخص پایتخت پیشین این کشور را که  امروز به عنوان یکی از مسیرهای گردشگری در دنیا شناخته می شود، به شما معرفی خواهیم کرد.

central-state-museum

موزه مرکزی

بهترین موزه آلماتی، ۳۰۰ متر بالاتر از “فرمانف” از سمت “رسپابلیکا” قرار دارد. بازدید این موزه به مثابه‌ی گشت و گذار در تاریخ قزاقستان و در بین هزاران اثر هنری این کشور از ویرانه ‌های عصر برنز گرفته تا عصر ارتباطات الکترونیکی و انتقال پایتخت به آستانه خواهد بود. یک بدل از مجسمه مرد طلایی در ورودی این مکان نصب شده است.

در طبقه پایین و در راهروی اول، اشیایی قرار گرفته اند که باستان ‌شناسان از طلیعه تاریخ این سرزمین تا عصر چنگیزخان یافت کرده اند. همچنین “بالبال‌”ها (سنگ ‌های توتم مانندی که دربرگیرنده‌ ی چهره ‌های کنده کاری شده‌ قهرمانان پرافتخار یا ریش‌ سفیدان اقوام است و به وسیله‌ قبایل عشایر ترک، در مناطق مقدسی قرار داده می ‌شده‌اند) و مدل‌ هایی از برخی جاذبه ‌های گردشگری تاریخی اصلی قزاقستان قرار داده شده ‌اند. نزدیک به آن، “کلکسیون باز” قرار دارد که نمایشگاهی از زیورآلات طلایی باستانی بی ‌نظیر است. که بیشتر آنها از ویرانه‌ های سکایی مابین قرن ۳ و ۶ قبل از میلاد به دست آمده است که بازدید آن خود نیاز به یک بلیت مجزای ۱۳۰۰ تنگه ‌ای دارد و با این بلیت شما صاحب یک تور به یکی از زبان های روسی، انگلیسی و یا قزاقی می ‌شوید. اما راهروی دوم در طبقه بالا نمایشگاهی مردم نگارانه است که وسایلی چون، خیمه‌ های مخروطی قزاقی با تمام تجهیزات، برخی سلاح ‌های خوش نقش و نگار، جهاز شتر و اسب، همچنین آلات موسیقی و لباس ‌های منحصر به فردی متعلق به قرن ۱۸ را در خود دارند. راهروهای ۳ و ۴ در طبقه ۴، به قرن بیست و بیست و یک تعلق دارند. که در واقع نمایشگاهی برای برخی از قبایل محلی قزاقند. تنها نقطه‌ ضعف این مجموعه علامت ‌های “لطفاَ به اشیا دست نزنید” است. شما می‌توانید با اتوبوس‌ های ۲، ۶۳، ۷۳ و ۸۶ که به بالای فرمانف می ‌روند به این موزه برسید.

kok-tobe

کبتب (تپه سبز)

این تپه‌ ۱۱۰۰ متری که در گوشه‌ جنوب ‌شرقی شهر قرار دارد، یک برج تلویزیونی ۳۷۲ بر فراز خود دارد که از راه ‌های بسیار دور و از مناطق مختلف قابل دیدن است و نمای خوبی از کل شهر و کوه ‌هایش به دست می ‌دهد و همچنین یک مجموعه جاذبه ‌های توریستی را در بالای خود دارد. راه رسیدن به بالای تپه یک تراموای برقی است که به آرامی در طول شش دقیقه از کنار قلعه‌ جمهوری در “دوستیک” به بالای تپه می‌ رسد.

در بالای تپه می ‌توانید کافه ‌ها و رستوران‌ های مناسب، فروشگاه‌ های صنایع دستی، یک ترن هوایی، یک باغ وحش کوچک، زمین بازی بچه‌ ها و یک مجسمه برنزی تمام قد از چهار عضو اصلی گروه “بیتلز” بیابید که به واسطه‌ ذوق و قریحه‌ طرفداران محلی این گروه در سال ۲۰۰۷ در اینجا نصب شده است. این اثر که کاری از “ادوارد خزریان” مجسمه ‌ساز قزاق است، گفته شده است که تنها مجسمه‌ ای است که این چهار هنرمند افسانه ‌ای (اعضای بیتلز) را در کنار هم قرار داده است. شما می‌توانید بر روی نیمکتی بنشینید که بر روی آن “جان لنون” در حال نواختن گیتار است.

تراموای برقی و دیگر امکانات ممکن است در شرایط بد آب و هوا زود تعطیل شوند یا اینکه اصلا کار نکنند. راه ارزان تر برای رسیدن بالای تپه اتوبوس ۹۵ است (خلاف جهت رامستور یا فرمانوف) یا اتوبوس شماره ۹۹ (جنوب ابی لی خان، شرق آبای و جنوب دوستیک) تا به ایستگاه نهایی در “اورماوا” برسند، که در این یک مینی ‌بوس خطی رفت و برگشت ۱۲۵۰ متر باقیمانده تا بالای تپه را می ‌پیماید.

۴ دلیلی که باید از آلماتی دیدن کنید
۴ دلیلی که باید از آلماتی دیدن کنید
دومین شهر سرد جهان منهای برف!
دومین شهر سرد جهان منهای برف!
معرفی فرودگاه بین المللی آلماتی
معرفی فرودگاه بین المللی آلماتی
سفرنامه ای از آلماتی
سفرنامه ای از آلماتی