بلیط هواپیما

آیا می دانید «پایتخت خرس های قطبی جهان» کجاست؟

بهترین مکان برای تماشای خرس های قطبی

آیا شما هم از طرفداران خرس های قطبی هستید و دوست دارید برای یک بار هم که شده آن ها را از نزدیک ببینید؟ اگر اینطور است خبر خوبی برایتان داریم: لازم نیست برای تماشای خرس های قطبی به نواحی دورافتاده قطبی بروید و خود را به خطر بیندازید. در کشور کانادا شهری به نام چرچیل (Churchill) وجود دارد که به پایتخت خرس قطبی جهان مشهور است. چرا؟ چون ظاهرا این شهر بهترین مکان در دنیا برای تماشای خرس قطبی است! در این منطقه گونه های مختلفی از خرس قطبی زندگی می کنند و می توانید در سفر به کانادا از آن ها بازدید کنید. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

بهترین مکان برای تماشای خرس قطبی

پایتخت خرس های قطبی جهان

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به مونترال در کانادا
لیتل مانیتو، دریاچه ای در کانادا که روی آن شناور می مانید!
۱۰ مورد از تفریحات ویکتوریا کانادا که اصلا نباید از دست دهید!

کمتر کسی است که عاشق خرس های قطبی نباشد. این خرس های بامزه با رنگ سفید و ظاهر پشمالویی که دارند یکی از حیوان های محبوب بچه ها در کارتون ها هستند و خیلی از بچه ها عاشق خرس قطبی اسباب بازی هستند. البته باید بدانید که این حیوان بامزه و زیبا در واقع حیواناتی شکارچی هستند و آنقدرها هم که به نظر می رسد ملوس و بی خطر نیستند! با این حال، تماشای خرس های قطبی یکی از ناب ترین تجربیاتی است که می توانید داشته باشید. شاید شما هم مثل من فکر می کردید که برای تماشای خرس های قطبی حتما باید به نواحی صعب العبور و سردسیر قطبی بروید. اما خبر خوشحال کننده این که برای تماشای خرس های قطبی می توانید به شهری در کانادا به نام چرچیل بروید که به پایتخت خرس های قطبی جهان مشهور است. هر سال پائیز که از راه می رسد خرس های قطبی هم از نواحی دور و نزدیک به خلیج هادسون می آیند تا به شکار فک بپردازند و زمستان سرد کانادا را از سر بگذرانند.

تماشای خرس های قطبی

چرچیل؛ بهترین مکان برای تماشای خرس های قطبی

شهر چرچیل بدون شک بهترین مکان برای دیدن این حیوانات زیبا و باشکوه است. این شهر در خلیج هادسون و در شمال استان مانیتوبا قرار دارد و در طول زمستان که خلیج یخ می زند پاتوق خرس های قطبی می شود. خرس ها زمستان را در این منطقه سپری می کنند چون یکی از بهترین مکان ها برای شکار فک دریایی به شمار می رود. حدود ۱۵۰۰۰ خرس قطبی در شمال کانادا زندگی می کنند و بالغ بر ۱۲۰۰ خرس در پاییز و زمستان به این شهر می آیند. شهر چرچیل در خلیج هادسون قرار دارد و رود چرچیل در این شهر جاری است. با فرا رسیدن پائیز (سپتامبر تا نوامبر) خرس های قطبی کم کم به این خلیج می آیند و منتظر یخ زدن آب دریا می شوند. با یخ زدن آب زمان شکار فک دریایی فرا می رسد و خرس های قطبی می توانند پس از ماه ها یک غذای درست و حسابی بخورند و دلی از عزا دربیاورند.

شهر چرچیل کانادا

سالانه گردشگران زیادی برای تماشای خرس های قطبی به این شهر کانادایی سفر می کنند. البته باید بدانید که خرس های قطبی گرسنه می توانند خطرناک باشند و باید با رعایت حریم آن ها و قوانین محلی آن ها را دید. برخی خرس ها عادت داشتند قبل از فرا رسیدن فصل شکار به داخل شهر می آمدند و مخل زندگی مردم شهر می شدند. متاسفانه قبلا مردم محلی عادت داشتند که با مشاهده خرس قطبی گرسنه و خطرناک به او شلیک کنند، اما خوشبختانه در حال حاضر محافظت خوبی از این خرس ها به عمل می آید و برنامه هشدار خرس قطبی به صورت ۲۴ ساعته در شهر چرچیل اجرا می شود. حتی جالب است بدانید که در این شهر زندانی به نام «زندان خرس قطبی» وجود دارد. خرس هایی که از محل زندگی خود دور می شوند و مزاحم زندگی مردم می شوند را در این زندان نگهداری می کنند تا فصل شکار فک ها برسد و بعد آن ها را آزاد می کنند! اگر زندان پر شود و جایی برای خرس های دیگر وجود نداشته باشد خرس را دستگیر می کنند و با استفاده از هلیکوپتر او را به مناطق امن و دور از شهر می برند و آنجا آزاد می کنند!

خرس قطبی کانادا

جزیره بافین | Baffin Island

اگرچه چرچیل مشهورترین و شاید بهترین مکان برای تماشای خرس های قطبی است اما تنها مکان در کانادا برای این کار نیست. جزیره بافین بزرگ ترین جزیره کاناداست و در نونووت (Nunavut) قرار دارد. این جزیره به دلیل قرارگیری در مدار قطبی یکی از محبوب ترین مکان ها برای تماشای خرس های قطبی است. جزیره کورن والیس (Cornwallis) در نونووت هم محل زندگی اجتماع کوچی از اسکیمو های اینوئیت است و مکانی ایده آل برای تماشای خرس های قطبی محسوب می شود.

بهترین زمان برای تماشای خرس های قطبی

در منطقه قطبی نونووت معمولا بین ماه می و جولای تورهایی برای تماشای خرس های قطبی برگزار می شود. در طول این بازه زمانی، جزیره بافین به صورت ۲۴ ساعته روز است و می توانید شانس تماشای خرس های قطبی در حین شکار را داشته باشید. با این حال، در شهر چرچیل بهترین زمان برای این کار از ماه اکتبر تا نوامبر است. در این زمان خرس های قطبی کم کم از راه می رسند و به خلیج هادسون، خانه زمستانی شان می آیند. در اواسط ماه اکتبر شهر چرچیل بیشترین تجمع خرس قطبی در جهان را دارد و حدود ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ خرس قطبی در نزدیک خلیج جمع می شوند.

خرس قطبی

چطور خرس ها را تماشا کنیم؟

اگرچه خرس های قطبی بامزه و زیبا هستند اما فراموش نکنید که با حیواناتی قدرتمند و شکارچی سر و کار دارید. هیچ وقت خودسرانه و تک و تنها به آن ها نزدیک نشوید و همیشه حریم آن ها را رعایت کنید. در چرچیل و سایر شهرهای قطبی تورهای مختلفی برای تماشای خرس های قطبی برگزار می شود که پیشنهاد می کنیم در آن ها شرکت کنید. این تورها مجهز به وسیله های نقلیه مناسبی هستند که به راحتی روی برف و یخ حرکت می کند و امنیت کافی برای بازدیدکنندگان را فراهم می کند. این وسیله ها پنجره  های بزرگی دارند که امکان تماشای خرس های قطبی را به گردشگران می دهند. خرس های قطبی حیواناتی کنجکاو هستند و به احتمال زیاد دور و بر این وسایل نقلیه جمع می شوند و می توانید از فاصله ای خیلی نزدیک آن ها را تماشا کنید. علاوه بر این تورها، تورهای پیاده روی در این مناطق هم به کمک راهنمای مجرب برگزار می شود. کشتی کروز نیز یکی دیگر از گزینه های شماست که در مناطق خلیجی حرکت می کنند و امکان تماشای خرس های قطبی را فراهم می کند.

منبع: theculturetrip.com

بازدید از بزرگ ترین ساختمان دنیا: کارخانه هواپیماسازی بوئینگ
بازدید از بزرگ ترین ساختمان دنیا: کارخانه هواپیماسازی بوئینگ
راز واقعی مثلث برمودا فاش شد
راز واقعی مثلث برمودا فاش شد
چرا راز خلیج های کارولینا برملا نمی شود؟
چرا راز خلیج های کارولینا برملا نمی شود؟
طلوع ماه سیاتل | عکس روز نشنال جئوگرافیک
طلوع ماه سیاتل | عکس روز نشنال جئوگرافیک

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code