برای تماشای شفق قطبی به کجا برویم؟

کشورهایی برای تماشای شفق قطبی

اگر عکاس هستید و با دیدن تصاویر حیرت انگیز  شفق قطبی به وجد می آیید این پست مخصوص شماست. این پدیده شگفت انگیز در نواحی قطبی دیده می شود و با شروع طوفان های خورشیدی شکل می گیرد البته یک همچین پدیده ای در نواحی قطب جنوب هم اتفاق می افتد اما در آنجا این فقط پنگوئن ها هستند که شانس تماشای آن ها را دارند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا بگوییم برای تماشای شفق قطبی به کجا بروید.

تماشای شفق قطبی
مطالب مرتبط:
شفق قطبی در ایسلند، توهمی که واقعیت دارد
پدیده ی شفق قطبی چیست؟

در طول طوفان های خورشیدی از خورشید ذرات الکتریکی سریعی منتشر می شود که باعث به وجود آمدن پدیده شفق قطبی می شوند. میدان مغناطیسی، این ذرات را به طرف قطب های زمین می برد و رنگ های متمایز آنها در نتیجه ی گازهای متفاوت اتمسفر زمین است. بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی اوایل شهریور تا اواخر فروردین است. اگر می خواهید این پدیده شگفت انگیز طبیعی را از نزدیک ببینید یکی از شهرهای زیر را انتخاب کنید:

ابیسکو (Abisko)، سوئد

از نظر علمی ثابت شده که ابیسکو به خاطر شرایط آب و هوایی خاصی که دارد بهترین جای دنیا برای تماشای شفق قطبی است. وجود دریاچه Torneträsk باعث شده که آب و هوای این ناحیه با همه نواحی اطراف فرق داشته باشد چون این دریاچه، منطقه اسرار آمیزی را در آسمان به وجود آورده که بدون توجه به اینکه هوای اطراف چقدر ابری باشد همیشه هوای صاف و بدون ابری دارد! برای همین اینجا بهترین جا برای تماشای شفق قطبی است شفق هایی که به شکل هاله نور، مارپیچ، کمان و حلقه دیده می شوند.

ابیسکو (Abisko)، سوئد

ناحیه Luosto، فنلاند

چشم اندازهای تماشایی این ناحیه با مناظر شگفت انگیزی از شفق های قطبی دیدنی تر هم می شود. با اینکه این ناحیه، کوچک است اما شفق های قطبی زیادی برای تماشا دارد. در این ناحیه قوس بزرگ این شفق ها از یک سمت افق به سمت دیگر کشیده می شود و مهمترین جاذبه اش نواحی جنگلی وحشی و بکر و همنیطور معدن آمیتیست است. در یک شب صاف و بدون ابر احتمال زیادی وجود دارد که در نزدیکی دریاچه ایناری، سومین دریاچه بزرگ فنلاند،  این شفق های تماشایی را ببینید. اگر دوست دارید در امتداد این شفق های خیال انگیز اسکی سواری و یا اسنومبیل کنید در این صورت این ناحیه ارزش بازدید و تماشا را دارد.

ناحیه Luosto، فنلاند

ایسلند

در ایسلند تقریبا در همه جا می توانید شاهد این شفق های جذاب باشید. ایسلند ساحل هم دارد و اگر شبی درست را انتخاب کنید در این صورت شفق هایی که در نزدیکی سواحل هستند زیباتر به نظر می آیند. پارک ملی دینگوتلیر نسبت به دیگر نقاط کشور شب های تاریک تری دارد و وقتی تمام آسمان بالای سرتان در نورهای رنگارنگ می درخشد تجربه ای جادویی نصیبتان می شود. بزرگ ترین دریاچه کشور در همین ناحیه قرار دارد و تماشای انعکاس این نورها روی سطح دریاچه خیره کننده است. اگر به دنیال بهترین عکس های شفق قطبی هستید ایسلند بهترین جا برای سفر است.

سیبری، روسیه

نواحی شمالی روسیه فرصت مناسبی برای تماشای شفق های قطبی را به شما می دهد. اگر می توانید با دمای زیر صفر و یخبندان زمستان های سیبری کنار بیایید در این صورت مناظر حیرت آور شفق های قطبی در آسمان منتظر شماست. سیبری جایی عالی برای تماشای شفق قطبی است چرا؟ چون آلودگی نوری کمی دارد و شب هایش تاریک و طولانی ست. از طرفی، کمربند شفق قطبی یعنی جایی که گازهای خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین برخورد می کنند هم از این ناحیه عبور می کند.

سیبری، روسیه

شهر فربنکس (Fairbanks)، آلاسکا

شهر فربنکس مستقل ترین جای آلاسکا ست و اگر در ماه های شهریور تا اسفند حداقل ۳ روز در این شهر باشید تا ۸۰ درصد شانس این را دارید تا این پدیده شگفت انگیز را از نزدیک ببینید.

استان آلبرتا (Alberta)، کانادا

نواحی نزدیک دریاچه سوپریور و دیگر نواحی آلبرتای شمالی جایی مناسب برای دیدن این پدیده ماورائی است. بودن در کانادا یعنی تماشای عالی ترین مناظر دنیا؛ فرقی نمی کند به دنبال شفق قطبی باشید یا پارک های ملی خیره کننده در همه شرایط در کانادا، سفری باورنکردنی در انتظارتان است.

استان آلبرتا (Alberta)، کانادا

شهر ترومسو (Tromsø)، نروژ

نروژ در بالای مدار قطبی شمال قرار دارد و این یعنی یکی از بهترین جاها برای دیدن شفق قطبی است. از آنجایی که شهر ترومسو در داخل بیضی شفق قطبی است شانس عالی برای تماشای شفق قطبی را به شما هدیه می دهد. از طرفی آب و هوای ساحلی و ملایم این شهر باعث شده تا نسبت به دیگر شهرهای این لیست جای راحت تری برای سفر باشد. دیگر جاذبه های این شهر سورتمه سواری و تماشای گوزن های شمالی است.

ناحیه کولویوک (Kulusuk)، گرینلند در دانمارک

گرینلند نسبت به دیگر نقاط دنیا زودتر شب می شود و به محض اینکه هوا تاریک شد شفق های قطبی تماشایی دیده می شوند. اگر می خواهید بدون اینکه سفری طولانی داشته باشید شفق های قطبی را ببینید گرینلند گزینه مناسبی است.

ناحیه کولویوک (Kulusuk)، گرینلند در دانمارک

شهر ابردین (Aberdeen)، اسکاتلند

اسکاتلند به آب و هوای ابری، مه آلود و طوفانی معروف است، آب و هوایی که برای تماشای آسمان تاریک و سیاه مناسب نیست. اما گاهی در فصل زمستان خبری از این ابرها نیست اینجاست که سروکله شفق های قطبی پیدا می شود.

جزایر فارو (The Faroe Islands)، دانمارک

دانمارک در شمال اسکاتلند دقیقا شرایط آب  هوایی جزایر بریتانیا را دارد. در اینجا ۱۸ جزیره هست که در شرایطی خاص شفق های قطبی تماشایی را به نمایش می گذارند.

منبع: holidify.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد