بلیط هواپیما

تماشای معماری اسلامی در کوردوبای اسپانیا

درباره کوردوبا

کوردوبا (قرطبه) شهری در جنوب اسپانیا در منطقه اندلس است و پایتخت استان کوردوبا (Cordoba) می باشد. شهر کوردوبا در قرن هشتم به اشغال مسلمانان در آمد و تبدیل به پایتخت حکومت امویان در اندلس شد. این شهر از مهمترین مراکز تمدن و فرهنگ اسلامی می باشد و در آن  مسجدهای زیادی ساخته شده که مهمترین آن ها مسجد جامع کوردوبا است. در این شهر در آن زمان کتابخانه ها، مدارس پزشکی و دانشگاه های زیادی باز شد و یکی از قطب های آموزشی مهم شد. امروز، کوردوبا شهری مدرن است و جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۱، حدود ۳۳۰ هزار نفر بوده است. مرکز تاریخی این شهر در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. اگر می خواهید درباره کوردوبا بیشتر بدانید، در ادامه با الی گشت همراه باشید.

کوردوبا

آب و هوای کودوبا

کوردوبا آب و هوایی نیمه گرمسیری مدیترانه ای دارد و دمای هوا در بعضی از روزهای تابستان آن به بالای ۴۰ درجه سانتی گراد می رسد. در تابستان، متوسط دمای هوا ۳۷ درجه سانتی گراد است  به طوری  کوردوبا گرم ترین تابستان اسپانیا و اروپا را دارد. زمستان های این شهر ملایم و کمی سرد است و بارندگی معمولا در ماه های سرد اتفاق می افتد.

جاذبه های کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا از زیباترین بناهای به جا مانده از دوره حکومت اسلامی در این شهر است. ساخت این مسجد در سال ۷۸۶ در زمان خلیفه اول اموی، عبدالرحمن، شروع و بعد از ۲۵۰ سال به پایان رسید. بعد از اینکه مسیحیان موفق شدند دوباره این شهر را به دست بگیرند این مسجد را به کلیسا تبدیل کردند. زیبایی این مسجد به ستون های زیاد آن است که طراحی خیره کننده ای دارند. در زمان عبدارحمان این مسجد ۱۱ رواق داشت، امروزه معماری آن ترکیبی از معماری اسلامی و مسیحیت است.

مسجد جامع کوردوبا

شهر مدینه الزهرا (Medinah AZahara)

مدینه الزهرا در قرن دهم توسط عبدالرحمن ناصر در ۳۰ کیلومتری شهر کوردوبا ساخته شد و از شهرهای قدیمی شهر آندلس می بشد. این شهر پایتخت آندلس بوده و در آن انوع ساختمان های حکومتی، مهمانسرا و … وجود دارد. بقایای این شهر در سال ۱۹۱۱ کشف شد و تا امروز ۱۰ درصد از این شهر شناسایی شده است. مدینه الزهرا از شهرهای قرون وسطی ای مسلمانان عرب است و دلیل ساخت آن این بوده که خلیفه نیاز به تاسیس یک شهر جدید داشت که نماد قدرت او باشد و قدرت او را به رقیب هایش نشان دهد.

پل رومی  کوربودا (Corboda Roman Bridge)

پل رومی کوردوبا در اوایل قرن یک پیش از میلاد، بر روی رودخانه گوادالکیبیر در جنوب اسپانیا ساخته شد. قبلا بر روی این روخانه پلی چوبی قرار داشت و رومی ها تصمیم گرفتند که این پل را به جای پل قبلی بسازند. پل رومی با طول ۲۴۷ و عرض ۹ متر، ۱۶ قوس طوقی شکل زیبا دارد. این پل در طول سالیان بارها مورد نوسازی قرار  گرفته به طوری که امروزه فقط قوس های چهاردهم و پانزدهم آن مربوط به همان سازه اولیه هستند. اخیرا در سال ۲۰۰۶ دوباره قسمت های مختلف این پل را بازسازی و مرمت کردند.

پل رومی کوربودا

محله جودریا کوردوبا (Juderia)

این محله در واقع محله یهودیان شهر کوردوبا بوده است. در محله جودریا، معماری خانه ها کاملا متفاوت از دیگر قسمت های شهر است، در اینجا خانه های به هم چسبیده و کوچه ها تنگ و باریک، محله ای آرام و بی هیاهو را به وجود آورده اند. در گشت و گذار از این شهر می توانید از عبادتگاه یهودیان و معماری زیبای آن دیدن کنید.

چطور از فرودگاه سویل اسپانیا به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه سویل اسپانیا به مرکز شهر برویم؟
معرفی هتل بست وسترن آلبوفرا والنسیا | ۴ ستاره
معرفی هتل بست وسترن آلبوفرا والنسیا | ۴ ستاره
پارک بوئن رتریو در شهر مادرید اسپانیا
پارک بوئن رتریو در شهر مادرید اسپانیا
معرفی مسجد جامع قرطبه در اسپانیا + تصویر
معرفی مسجد جامع قرطبه در اسپانیا + تصویر